Článek
Svým květenstvím může člověku připomínat jiné rostliny, neboť patří do čeledi pryskyřníkovitých, která je u nás poměrně hojně zastoupená a některé druhy si jsou vzájemně podobné. Oměje však vynikají svojí krásnou modrou barvou, která člověka uchvátí hned na první pohled. Krása však skrývá i značné nebezpečí, a tak v tomto případě platí, že krása by měla být obdivována, ale nikoliv spoutána ve snaze ji vlastnit.
Oměje (Aconitum)
Dokonce ani oměj není jenom jeden druh, ale setkat se můžeme hned s několika, byť v našich podmínkách jsou spíše vzácné. Jedná se většinou o vytrvalé rostliny, které mohou dorůstat značné výšky. Jejich stonek je pevný, aby unesl velké a těžké květenství.
Rostlinám se daří v chladnějších podmínkách, nalezneme je tedy spíše v severních oblastech Severní Ameriky, Evropy a Asie, typicky v kopcích a horách. V samotné Evropě se vyskytuje necelých 30 druhů, z nichž některé jsou endemity pro konkrétní menší oblasti, jiné jsou rozšířeny napříč státy. U nás v Čechách je původních druhů celkem pět, z nichž nejznámější jsou oměj šalamounek (Aconitum plicatum), který je endemitem českých hor, oměj vlčí mor (Aconitum lycoctonum) nebo oměj pestrý (Aconitum variegatum).

Nádherný oměj šalamounek v Krkonoších
Oměj šalamounek, který je naším endemitem, je i u nás poměrně vzácný, proto je i chráněný. Pokud by někdo chtěl zatraktivnit svoji zahradu touhle rostlinou, měl by zvolit dostupné variety oměje zahradního (Aconitum x gammarum), který je sice také jedovatý, ale o trochu méně a hlavně je dostupný v některých zahradnictvích. Manipulace s volně rostoucím omějem šalamounkem je zakázána.
Oměj šalamounek může dorůst až 150 centimetrů a kvete od poloviny léta do konce září. Barva květů je nádherně sytě modrá a poskytuje potravu opylujícímu hmyzu. Ovšem ne každému. Jednotlivé květy jsou ve tvaru hlubokých kalíšků, takže se dovnitř nedostane jen tak někdo. Oměj šalamounek je do jisté míry plně závislý na čmelácích, kteří jsou těmi, kdo ho dokáže správně opylovat. Dostat se totiž k ukrytým pestíkům a tyčinkám dokáží jen čmeláci s dlouhými sosáky. Ti s krátkým sosáčkem nebo jiný opylující hmyz se sice dokážou dostat k pylu uvnitř květu, ale jenom tím způsobem, že květ nakoušou z boku. Tím však nedojde k opylení a takto poškozený květ už nenavštíví ani ti správní čmeláci.
Rovnováha v tomto vztahu je tak velmi křehká. Už tak vzácný šalamounek může být ještě vzácnější a nakonec i vymizet, pokud poklesnou stavy čmeláků s dlouhým sosákem.

Oměj vlčí mor
Pokud však na šalamounka (nebo i jiný druh oměje) narazíte, mějte se na pozoru. Celá rostlina je totiž jedovatá a už při pouhém kontaktu s pokožkou může způsobit podráždění a vznik puchýřů. Pozření i jen části rostliny je mnohdy zárukou jisté smrti, proto se i zvířata této rostlině vyhýbají. Pro smrt člověka stačí konzumace takového množství rostlin, které bude obsahovat 3-4 mg jedovaté látky, alkaloidu akonitinu. Zprvu nebudou projevy téměř žádné, ale už po půl hodince začne člověka pálit v ústech, jícnu a celé trubici, která bude jedem podrážděná. Člověk ucítí na jazyku hořkost, dostaví se říhání, nevolnost, závratě. Na končetinách pocítí mravenčení, které postupně přejde ve ztuhlost celého těla, ale současně i ke křečím. Pocení, srdeční arytmie, zimnice, úzkost. Smrt se dostavuje podle množství požitého jedu od několika minut až po několik málo hodin, obvykle je příčinou udušení. K projevům otravy však stačí i pozření 0,2 mg jedovaté látky. První pomocí je vyvolání zvracení, nezbytné je vyhledání odborné pomoci. Zásadní je udržení srdečního tepu a dýchání.
Tak jako mnoho jedovatých rostlin, i oměj je využíván ve farmaceutickém průmyslu k výrobě některých léků. Nejvíce užitečných látek obsahují jeho hlízy. Využití alkaloidu však musí být naprosto precizní, aby nedošlo k nechtěným nežádoucím projevům. I z toho důvodu jde o využití téměř čistě průmyslové, přírodní léčitelé a babky bylinkářky se oměji raději většinou vyhýbali. Akonitin se používá do léků proti bolestem, zejména migréně, ale také při bolestech kloubů, kde může být aplikován i zevně jako součást masti.
Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:
https://www.nkz.cz/praxe/okrasna-zahrada/omej-salamounek-rostlina-ceskych-horskych-lesu-vykveta-temne-modrymi-kvety-je
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10744345634-kouzelne-bylinky/7669-bylinky/47224-omej-salamounek/
https://www.ctidoma.cz/clanek/zdravi-a-styl/kral-jedu-omej-salamounek-i-minimum-muze-znamenat-rychlou-smrt-30947
https://www.ceskestavby.cz/rostliny/omej-aconitum-salamounek.html
https://www.botanickafotogalerie.cz/zajimavosti.php?species=44&latName=Aconitum%20plicatum&czName=om%C4%9Bj%20%C5%A1alamounek&sortby=cz
https://sazenicka.cz/omej-salamounek-lecive-ucinky/