Hlavní obsah
Lidé a společnost

Quanah Parker, poslední náčelník Komančů. Sjednotil kmeny, odešel do rezervace, ale byl i rančerem

Foto: By Daniel P. Sink of Vernon Texas - Heritage Auctions, Public Domain, Wikimedia Commons

Poslední náčelník Komančů, který dokázal sjednotit kmeny, přitom nebyl zvolen, ale jmenován. Bojoval proti bledým tvářím, ale pak pochopil, že záchrana lidu spočívá v přizpůsobení se. Vedl lid do rezervace, jednal s bělochy a vedl úspěšný ranč.

Článek

Když se řekne Komančové, mnoho lidí si vybaví indiánské kmeny, které vytrvale bojovaly proti „bledým tvářím“ a jehož členové patřili ke skvělým jezdcům na koních. Někdo si vzpomene i na známé komančské náčelníky, mezi nimiž byl Quanah Parker jeden z nejvýznamnějších. Mezi další známá jména patří například Horseback nebo Peta Nocona, ale také Ten Bears, Lone Wolf nebo White Eagle. První zmiňovaný, Quanah Parker, je označován za posledního náčelníka Komančů. Je známý svým bojem proti bledým tvářím, ale současně také jako náčelník, který nakonec pochopil, že jde o boj předem ztracený a že bude lepší se do jisté míry přizpůsobit. Dokázal sjednotit řadu kmenů a v míru je dovést do rezervace.

Quanah Parker (cca 1845-1911)

Přesné datum jeho narození není známé, někdy se uvádí rok 1845, někdy 1848, někdy i 1852. Narodil se podle svých slov v Elk Creeku pod pohořím Wichita v oblasti dnešní Oklahomy. Jeho rodiči byl komančský náčelník Peta Nocona a Cynthia Ann Parker, bílá žena, kterou Komančové unesli jako dítě, když přepadli pevnost. Cynthia se dlouhou dobu snažili Indiánům utéct, ale nakonec se podvolila, asimilovala se a stala se plnohodnotnou členkou kmene. Vzal si ji samotný náčelník Peta Nocona, jejich vztah byl láskyplný a na znamení respektu byla Noconovou jedinou manželkou, přestože Komančové praktikovali mnohoženství. Narodili se jim synové Quanah a Pecos a dcera Topsannah.

Když bylo Quanahovi něco kolem 10 let, byl jeho otec zabit při přepadení tábora texaskými rangery a jeho matka a sestra byly zajaty. Quanah uprchl a jako sirotek našel azyl u quahadských (antilopích) Komančů žijících v oblasti Llana Estacada, kteří byli považováni za nejodlehlejší a zároveň nejbojovnější komančský kmen. U nich Quanah dospěl a stal se výtečným jezdcem a vůdčím bojovníkem. Jeho schopnosti se mu brzy hodily, když jejich kmen odmítnul přejít do rezervace a přesunuli se na Staked Plains, kde i nadále žili dosavadním způsobem života a k tomu přepadali osady.

Foto: By Unknown(Life time: N.A), Public Domain, Wikimedia Commons

Quanah Parker v tradičním oděvu

Řadu let si svoji oblast dokázali bránit, i navzdory opakovaným pokusům plukovníka MacKenzieho Komanče vystopovat a podmanit si je. Místo toho si s nimi Indiáni hráli jako kočka s myší a opakovaně vojáky přepadali. V roce 1872 to plukovník vzdal. Z vítězství se ale Indiáni neradovali dlouho. Na pláně neustále proudili lovci bizonů a vybíjeli zvířata, která byla důležitá pro obživu Komančů. Komančům nezbylo nic jiného, než stmelit místní kmeny a pod vedením Quanaha a medicinmana Isa-taie vytvořili alianci, jejímž cílem bylo vyhnání lovců z oblasti.

V červnu 1874 se aliance Čejenů, Komančů, Kiowů a Arapahoe rozhodla zaútočit na osadu lovců Adobe Walls. Moment překvapení se však nezdařil a Indiáni utržili mnoho ran, zatímco osadníci - lovci měli na své straně jen jednu oběť. Poražení Indiáni se stáhli a aliance se rozpadla. Během následujícího roku na ně armáda tolik tlačila a trápil je hlad, že se nakonec rozhodli vzdát nezávislosti a zamířili do rezervace Kiowa-Comanche.

Pro mnoho kmenů byl život v rezervaci něco nemyslitelného a nemožného, protože zcela odporoval jejich dosavadnímu způsobu života. Quanah se svými lidmi však přechod zvládl nečekaně lehce, že se ho federální agenti rozhodli jmenovat šéfem. Za normálních okolností by to bylo něco nemyslitelného, Indiáni si svého náčelníka vždycky volili, ale protože byl kmen bez oficiálního vůdce a Quanah se ukázal jako schopný vůdce, tak jej přijali.

Jak ukázaly následující roky, udělali dobře. Quanah pochopil, že pro přežití je potřeba se přizpůsobit. Šel všem lidem z rezervace vzorem, snažil se o maximální soběstačnost. Podporoval výstavbu škol a chtěl, aby se mladí Indiáni učili způsobům bílého muže. Snažil se podporovat farmaření a uzavírání dohod s bílými rančery, aby mohli využívat pastviny. Ti je totiž využívali tak jako tak, ale oficiální dohoda tomu dodala legitimitu a Parker očekával, že rančeři budou tato území hájit proti vpádu mnoha dalších lidí. Stal se členem kmenového soudu a schválil zřízení komančské policie, neboť v tom viděl šanci, jak záležitosti Komančů mohou kontrolovat zase sami Komančové.

Quanah dokonce investoval do průmyslu bílého muže, např. do Pacific Railway, což se mu vyplatilo a brzy se z něj stal bohatý muž. Dokázal natolik dobře kooperovat s bělochy, že se stal i blízkým spolupracovníkem texaských rančerů, přátelil se i s Theodorem Rooseveltem. Svého postavení však využíval i k tomu, aby si jeho lid mohl udržet řadu svých vlastních tradic a nebyl úplně vykořeněn. Sám zachovával mnohoženství, odmítl přijmout křesťanství, ostříhat si dlouhé vlasy svazované do copánků a užíval přírodní drogu peyotl.

Foto: By Charles Milton Bell, Public Domain, Wikimedia Commons

Quanah Parker v obleku „bledých tváří“

Byl by úspěšným vůdcem, který dokázal najít kompromis mezi přizpůsobením se požadavkům bledých tváří, tak zachováním vlastní kultury. Mezi bělochy se však postupem času sjednotila příliš mocná společnost lidí, která chtěla získat území Komančů. Federální vláda pak odhlasovala rozdělení území na jednotlivé držby.

Quanah však zůstal úspěšným rančerem, mezi Indiány si i nadále udržoval významnou pozici a dál se snažil hledat cesty, jak udržovat rozumné soužití mezi jeho rozptýleným lidem a bledými tvářemi. V roce 1902 ho jeho lidé jmenovali i zástupcem šerifa z Lawtonu v Oklahomě.

V roce 1911 při návštěvě rezervace Cheyenne onemocněl a po návratu domů zemřel. Pohřben byl v tradičním komančském oděvu se spoustou ozdob, ale zároveň s množstvím peněz jako symbolem toho, že byl mužem obou světů. O několik let později však byl jeho hrob zřejmě vypleněn zloději. O mnoho let později byl exhumován a znovu pohřben s vojenskými poctami na hřbitově Fort Sill Post v části zvané Cheif´s Knoll, neboť původní hrob musel být zrušen kvůli rozšiřující se raketové základně.

Foto: By Crimsonedge34 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15063410

Hrob Quanaha Parkera

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://www.tshaonline.org/handbook/entries/parker-quanah

https://www.humanitiestexas.org/programs/tx-originals/list/quanah-parker

https://www.nps.gov/people/quanah-parker.htm

https://warfarehistorynetwork.com/article/soldiers-quanah-parker/

https://en.wikipedia.org/wiki/Quanah_Parker

https://www.havefunwithhistory.com/famous-comanche-chiefs/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz