Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Rozrazil rezekvítek - když ho utrhnete, přijde prý bouřka. Použít ho můžete třeba na zánět průdušek

Foto: Agnieszka Kwiecień, Nova, CC_SA 4.0, Wikimedia Commons

Když ho utrhnete, přijde prý bouřka. Ale kdo by odolal, když rozrazil působí blahodárně na naše zdraví?

Článek

Rozrazil rezekvítek. Krásné poetické jméno pro modrou bylinku, které se také přezdívá hromničník nebo kočičí oko. Někomu připomíná podobně krásné pomněnky. Malá modrá kvítka v záplavě zeleně se často vyskytují na loukách, podél cest a silnic, ve venkovských zahrádkách… setkal se s nimi snad úplně každý. Ale jen někdo ví, že tato drobná rostlinka se dá využít i jinak než jen k přivolání bouřky…

Rozrazil rezekvítek (Veronica chamaedrys)

Na rozdíl od pomněnky patří do úplně jiné rodiny. Jak může napovědět tvar jeho listů, pochází z řádu hluchavkotvarých rostlin, konkrétně čeledi jitrocelovitých. Druhů je mnoho, např. rozrazil lékařský, bažinný, potoční, rolní, rakouský… Většina z nich se vyznačuje modrými květy, ale některé druhy mají kvítka bílá.

Foto: By Johannes Robalotoff - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106136105

Modré květy rezekvítku

Rozrazil rezekvítek je vytrvalá rostlina, která může dorůst zhruba 50 cm, ale obvykle je nižšího vzrůstu a pokud se jí daří, vytváří husté porosty. Chlupaté stonky, které mají ochlupení ve dvou liniích naproti sobě, jsou obsypané protilehlými vroubkovanými listy příjemně zelené barvy. Když vykvete, ozdobí ho drobná kvítka se čtyřmi modrými okvětními lístky a bílým středem (tím se liší od podobné pomněnky, která má okvětních lístků pět). Koho by však lákalo natrhat si modrou kytičku do váz, bude zklamán. Utržený rozrazil rychle vadne a kvítka opadávají.

Přestože jde o pěknou rostlinku, mnoho zahrádkářů z ní příliš radost nemá. Její krásu totiž velmi rychle zastře fakt, že se dobře množí a zarůstá místa, kde chcete mít pěkný trávníček nebo si pěstujete něco jiného. A zbavit se jí není úplně jednoduché. Množí se totiž nejen semínky, ale jak roste, její stonky se uzlí a vyrážejí z nich nové kořínky. Mnohdy tak stačí doslova kousek stonku, ten se uchytí v půdě a rostlina roste znovu. Vytrhnutí není těžké, často chytnete jednu rostlinu a vytáhnete metr dlouhý zauzlovaný stonek s dalšími rostlinkami. Jenže stejně tak zůstanou v půdě části tohoto rostlinného společenství a nebude trvat dlouho, všechno vyraší znovu. Nevýhodou je, že i kdybyste chtěli ponechat rozrazil jako podrostovou rostlinu, která třeba zamezí odparu vod z půdy, svým porostem zamezí růstu dalších rostlin. Kromě rozrazilu tak na daném místě nebude růst téměř nic.

Daří se mu ve vlhčích půdách, které jsou ale dobře odvodněny, snese plné slunce i polostín. Na kvalitu půdy není kdovíjak náročný a pH se může pohybovat od mírně kyselého přes neutrální až po mírně zásadité. I díky této nenáročnosti se vyskytuje skoro v celé Evropě.

Foto: Stefan.lefnaer, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Rozrazil rezekvítek

Svým květenstvím nás rozrazil bude těšit od jara až do konce léta. To je poměrně dlouhý čas na to, abychom jej mohli využít i k dalším účelům, než jen k ozdobě zahrady. Nejvíce ceněná je kvetoucí nať. Tu můžeme zkonzumovat klidně za syrova, ideálně třeba v jarním salátu, nadrobno pokrájenou posypat na chléb s máslem místo pažitky apod.

Nejčastěji se však rozrazil využívá na problém s dýchacím ústrojím, zejména třeba při zánětu průdušek a také se využíval u lidí s astma. Za tímto účelem se suší a ze sušiny se následně dělá čaj. Ideální je v kombinaci i s dalšími bylinkami, napříkladem jitrocelem, který je při nachlazení také oblíbený. Kromě využití při respiračních potížích se dá použít ve formě čaje na podporu trávení nebo ke snížení obsahu cholesterolu v krvi. A jako většina bylinných čajů, i čaj z rozrazilu má močopudné účinky.

Při zevním použití se využíval jako obklad nebo mastička na kožní neduhy a dobře prý působí proti svědivosti, pokožku uklidňuje.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://www.herbar.eu/rozrazil-rezekvitek

https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/2105-rozrazil-rezekvitek-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

https://www.prirodadokapsy.cz/blog/bourka-kytka-jmenem-rozrazil-rezekvitek/

https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Veronica+chamaedrys

https://www.rhs.org.uk/plants/18831/veronica-chamaedrys/details

https://en.wikipedia.org/wiki/Veronica_chamaedrys

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz