Hlavní obsah
Lidé a společnost

Sabine Kuegler - vyrůstala v džungli mezi domorodci. Návrat do Evropy byl plný utrpení

Foto: freepik, AI, www.freepik.com

Ilustrační foto

Vyrostla mezi domorodci v papuánské džungli, lovila oštěpem a spala pod hvězdami. Po návratu do Evropy ale Sabine Kuegler zjistila, že skutečné peklo začíná až ve světě civilizace. Mezitím se však změnil i svět na Papuy.

Článek

Na světě by se našlo mnoho lidí, jejichž životní příběhy jsou tak výjimečné, že jsou leckdy až neuvěřitelné. Mezi takové lidi patří i ti, kteří vyrůstali nebo žili v prostředí, které bylo od jejich původní domoviny výrazně odlišné. Nejen samotným prostředím, ale často i úplně odlišnou kulturou. Občas jsme mohli číst o dětech z džungle, které vyrůstaly jako divoká zvířata a kontakt s civilizací byl pro ně příliš traumatizující. Ale člověk nemusí vyrůstat s divokou zvěří, aby pro něj byl kontakt s civilizací velkým šokem. Jedním z takových případů je i osud Sabine Kuegler, německé dívky, která vyrůstala v srdci papuánské džungle, kde žila s místními domorodci. Návrat do Evropy byl i pro ni traumatizující a cítila propast, která vězela mezi jejím dosavadním životem v džungli a životem v civilizované Evropě.

Sabine Kuegler (*25.12.1972)

Sabine se narodila v roce 1972 v Nepálu. Její rodiče byli z Německa, otec byl lingvistou a misionářem, maminka byla zdravotní sestrou. Když jí bylo pět let, přestěhovala se celá rodina do Papuy. V jejích sedmi letech se přesunuli do míst, která obývali nově objevení lidé kmene Fayu. Šlo o jeden z nejizolovanějších koutů světa a Sabine zde žila hluboko v džungli, s lidmi, kteří neznali vymoženosti moderního světa. Neuměli číst ani psát, ostatně neměli ani psanou podobu jazyka. Neznali peníze, nepoužívali kola. Oproti tomu bojovali a lovili luky a šípy. Násilí zde bylo běžné a smrt všudypřítomná. A v takovém prostředí vyrůstala Sabine, blonďatá dívka mezi domorodci žijícími podobným stylem jako lidé v pravěku.

Sabine byla mladá dívka a jako taková byla ve věku, kdy se dokázala poměrně snadno přizpůsobit. Naučila se lovit jako domorodkyně, jíst, co nabídnul prales. Její imunitní systém se přizpůsobil tropickým nemocem. Dokázala přežít v prostředí, kde každé rozhodnutí nebo chyba mohla znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Pro nás, lidi z civilizace, je to až něco nepředstavitelného a dost nepohodlného. I pro Sabine to byl tvrdý život, ale byla tam šťastná. Místo pohodlí civilizace, kde si jsou lidé však často vzdáleni a neustále se za něčím ženou, měla možnost poznat soužití s přírodou a sounáležitost s komunitou, kde všechno má svůj význam a smysl.

V džungli strávila dlouhých sedm let. Dost dlouho na to, aby se fyzicky i psychicky přizpůsobila životu, který si jen těžko dokážeme představit. Ve 14 letech ji však rodiče poslali na internátní školu ve Švýcarsku a později se přesunula do Německa. Jenže návrat do Evropy pro ni nebyl návratem domů. Naopak. I když se oblékla, jak se očekávalo a na první pohled vypadala jako jakákoliv jiná Evropanka, v srdci byla cizinkou. Život v Evropě pro ni byl doslova kulturním šokem. Nerozuměla zdejším společenským normám, nerozuměla konzumnímu způsobu života. Nechápala, proč se lidé bojí ticha a přirozenost v některých případech považují za něco zcela nevhodného. Pro ni to byly samozřejmé věci, o kterých neměla důvod pochybovat.

Rozdíly mezi jejím životem v džungli a životem v Evropě byly tak obrovské, že se s nimi nedokázala dost dobře vyrovnat. Začala trpět úzkostmi, nespavostí, těžkými depresemi. A aby toho nebylo málo, pociťovala i vnitřní rozpolcenost. Chyběla jí ta syrovost a opravdovost života v džungli, adrenalin, ale i hluboké mezilidské vztahy. Na druhou stranu si však čím dál víc uvědomovala, že návrat už asi nebude možný.

V roce 2005 vydala svoji první knihu zvanou Dítě džungle, kde popisovala své dětství mezi lidmi Fayu, ale také svůj návrat do civilizované Evropy a pocity, které se v ní střídají včetně pocitu vykořeněnosti. Kniha se okamžitě stala bestsellerem, protože z ní vyzařoval zajímavý životní příběh, velmi silné emoce a to vše dokreslovalo exotické prostředí papuánské džungle.

Když Sabine viděla, jaké nadšení kniha vzbudila a jak byla mezi čtenáři úspěšná, povzbudilo ji to k tomu, aby začala veřejně vystupovat a přednášet. Její přednášky se točily kolem kulturních rozdílů, o tom, co jako západní společnost považujeme za hodnoty a bohatství. K tomu přidala svoje zkušenosti a cítění a nastínila, o co naopak svým stylem života přicházíme. Nesnažila se romantizovat život v džungli, naopak, svůj příběh podávala upřímně, neskrývala, že takový život je tvrdý a často nebezpečný. Ale v mnoha ohledech je prostě opravdovější.

Později vydala i pokračování, ve kterém popisovala, jak se již jako dospělá žena pokusila vrátit do Papuy, aby tu našla klid. Jenže po těch letech zjistila, že i svět tady na Papuy se změnil a není možné si ho idealizovat. Globalizace už dosáhla i sem, do dříve izolovaných oblastí se už dostal alkohol, cigarety i nemoci, které se tam dříve nevyskytovaly. Ani kmen Fayu už nebyl takový, jaký si jej pamatovala ze svého dětství.

Sabine se životu v Evropě nikdy nedokázala zcela přizpůsobit, pořád byla jednou částí svého já v papuánské džungli. Dokázala vnímat ohromné rozdíly v přístupu k životu a životním situacím. A díky svým přednáškám mohla tyto rozdílné náhledy nastínit i svým posluchačům.

I když fyzicky džungli opustila, ve své mysli v ní i nadále do značné míry zůstává. Dětství mezi domorodci ji naučilo přežít v drsných podmínkách a vážit si jednoduchosti života, zatímco návrat do Evropy ji donutil čelit samotě, nepochopení a vnitřnímu vykořenění. Její příběh nám naznačuje, že domov není vždy místo, kde jsme se narodili, ale je tam, kde se cítíme být sami sebou.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://www.magazinuni.cz/ruzne/sabine-kuegler-prales-divosi-a-jedna-divka/

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-pribehy/763108/podcast-vyrustala-v-dzungli-s-nove-objevenymi-domorodci-malem-se-vyvrazdili-nez-jim-misionari-ukazali-odpusteni.html

https://de.wikipedia.org/wiki/Sabine_Kuegler

kniha Dítě džungle, Sabine Kuegler, Ikar 2006, ISBN 80-249-0747-X

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz