Hlavní obsah
Lidé a společnost

Svoji rivalku nechala přepadnout a zmrzačit. Z příběhu krasobruslařky Tonyi Hardingové mrazí

Foto: freepik, AI, www.freepik.com

Příběh Tonyi Hardingové je příběhem o tom, jak se sportovní rivalita může přetavit v nenávist a touhu svého rivala přemoci jakýmkoliv způsobem. Krasobruslařce Tonye se to téměř povedlo, ale byla odhalena. S ostudou byla doživotně vyloučena.

Článek

Pro Tonyu bylo krasobruslení celý její život. S bruslením začala už v pouhých třech letech a většinu svého mládí strávila tréninky krasobruslení, zatímco její vrstevníci si užívali svých dětských let. Tvrdá dřina při trénincích se jí vyplatila - dostala se na mistrovství USA, vyhrála soutěž Skate America, stala se olympioničkou. Byla první ženou, která v soutěži úspěšně provedla trojitého axela. V cestě na vrchol jí však stála soupeřka Nancy Kerriganová, která jí vytrvale stála v cestě za vítězstvím. Při šampionátu pak byla Nancy přepadena a vážně zraněna. Později vyšlo najevo, že Tonya o všem věděla…

Tonya Maxene Price, roz. Harding (*12.11.1970)

Její dětství nebylo nic záviděníhodného. Rodina se často stěhovala a aby toho nebylo málo, její matka na ni byla velmi tvrdá, až to podle pozdějších slov Tonyi hraničilo s týráním. Na druhou stranu to byla právě její máma, kdo ji zapsal na bruslení a kdo tvrdě dřel, aby jí mohl zaplatit tréninky a potřebné vybavení. Rodina byla chudá, otec měl problémy shánět práci kvůli zdravotním potížím, a tak se o rodinu musela starat především máma. Když bylo Tonye 16 let, rodiče se rozvedli.

Tonya neměla dětství jako její vrstevníci. Hodně času trávila tréninky, přestože nebyla zrovna člověk, kterému byste předpověděli úspěšnou budoucnost. Nepatřila mezi štíhlé dívky, nedodržovala zdravou životosprávu, silně kouřila. Ale měla talent od Boha a společně s tvrdým tréninkem dosahovala skvělých výsledků.

Její trenérkou od dětství až po největší úspěchy byla Diane Rawlinsonová. Pod jejím vedením se postupně Tonya propracovala až na Mistrovství USA v krasobruslení, kde v roce 1986 skončila na pěkném 6. místě. Další dva roky skončila na 5. místě a poté se vypracovala dokonce na 3. místo. V tomtéž roce poprvé změnila trenérku a novým koučem se jí stala Dody Teachman. Zároveň vyhrála soutěž Skate America.

Během Mistrovství USA v roce 1991 dosáhla dalšího nevídaného úspěchu - dokončila v soutěži trojitého axela, jako první Američanka, které se to podařilo. Na svůj úspěch navázala dalšími a na Mistrovství světa skončila druhá, přičemž porazila svoji odvěkou soupeřku Nancy Kerriganovou, která skončila za ní. Rok 1991 byl pro Tonyu ve všech ohledech rekordní a dařilo se jí ve všech soutěžích. Jenže to, co mělo být odrazem k vrcholu, bylo bohužel již samotným vrcholem, po kterém následoval nečekaný sestup.

Tonye se najednou přestalo dařit a soutěžní výsledky se nejen nelepšily, ale naopak zhoršovaly. Krátký úspěch zaznamenala na Mistrovství USA v roce 1992, kdy i přesto, že si během tréninku zvrtla kotník, dokázala skončit na pěkném 3. místě. To byl však poslední úspěch, přestože dala své trenérce Dody Teachman výpověď a vrátila se k trenérce Diane Rawlinsonové.

Tonya se snažila, seč mohla, aby se zase vrátila na výsluní. Opakovaně se jí však nedařilo, zatímco její soupeřka Nancy, kterou publikum milovalo, na tom byla mnohem lépe. Tonya cítila, že nad ní má Nancy výrazně navrch.

Den před prvním závodem byla Nancy napadena po tréninku v chodbě. Maskovaný muž ji přetáhl teleskopickým obuškem přes koleno s úmyslem ji vážně zranit tak, aby nemohla soutěžit ani v aktuální soutěži, ani na pozdější olympiádě. Celý útok však zaznamenala kamera a co víc, nepovedl se tak, jak útočník zamýšlel.

Nancy byla zraněná a koleno pohmožděné, takže se soutěže nemohla zúčastnit a vyhrála Hardingová. Naštěstí však koleno nebylo rozdrcené, jak útočník zřejmě zamýšlel, a dokázala se zotavit tak, že mohla být společně s Hardingovou nominována na nadcházející olympiádu. A jak se dalo čekat, Nancy skončila na 2. místě, zatímco Tonya propadla.

Celý národ však žil útokem na miláčka Kerriganovou. Útočníkem byl Shane Stant a jeho pomocníkem strýc Derrick Smith. Ani jeden z nich však nebyl tím, kdo celou akci vymyslel. Najal je totiž Jeff Gilloooly a Shawn Eckardt. Gillooly byl manžel Tonyi a Shawn bodyguard. Když vše vyšlo najevo, byla Tonya vyslýchána, aby se zjistilo, zda s tím měla něco společného, což pochopitelně kategoricky popřela.

Jak probíhalo vyšetřování, z popírání jakékoliv spoluúčasti se postupně Tonya přiznala k tomu, že o útoku věděla, ale až poté, co se vše odehrálo. Nějakou dobu jí to procházelo, zatímco vyšetřování probíhalo dál. Veřejnost však měla celkem jasno a v jejích očích byla Hardingová odepsaná. Pro nikoho tak nebylo překvapením, když vyšetřování nakonec dospělo k závěru, že Hardingová o útoku nejen věděla předem, ale sama si ho prostřednictvím svého manžela objednala a cílem bylo zranit Nancy tak, aby se nemohla zúčastnit olympiády ani dalších soutěží.

Pro Hardingovou to byl konec. Veřejnost ji nenáviděla, profesionální krasobruslení jí bylo doživotně zakázáno. Dosavadní úspěchy skončily v prachu dějin a Tonye se rozpadl celý její život. Později se zkoušela prosadit jako boxerka, ale bez větších úspěchů. Skončila chudá, všemi nenáviděná, dokonce se pokusila vzít si život.

Foto: bobgo29, CC-SA 2.0, Wikimedia Commons

Tonya Price, roz. Harding

Nancy Kerriganová po úspěchu na olympiádě ukončila svoji kariéru a soustředila se na nové projekty. Je vdaná, má tři děti, napsala dětskou knihu a věnuje se nadaci, která pomáhá handicapovaným lidem. V roce 2004 byla uvedena do Síně slávy krasobruslení.

Nad Tonyou se nakonec osud také smiloval. V roce 2010 si vzala Josepha Price a narodil se jim syn Gordon. Pro Tonyu to bylo jako zázrak, neboť po dítěti toužila, ale léta žila v domnění, že je neplodná. Žije klidným rodinným životem, soukromě se věnuje bruslení pod dohledem bývalé trenérky Dody Teachmanové a občas se objeví na veřejnosti, např. při premiéře filmu „Já, Tonya“, který byl natočen podle jejího příběhu.

Nancy se s Tonyou nikdy neusmířila.

Anketa

Kdybyste byli na místě Nancy, dokázali byste se někdy s Tonyou usmířit a odpustit?
Nejspíš ano, dokonce i odpustit.
4,8 %
Usmířit možná, ale odpustit ne.
7,6 %
Nejspíš nikdy.
73,9 %
Vůbec nevím, nedovedu odhadnout, zda by čas vše zahojil.
13,7 %
Celkem hlasovalo 291 čtenářů.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/103339/sileny-pribeh-krasobruslarky-tonyi-olympijska-nadeje-masakr-souperky-tyci-nasili-a-zivot-v-bide.html

https://www.iglanc.cz/celebrity/tonya-harding-nancy-kerrigan-dnes/

https://www.olympics.com/en/athletes/tonya-harding

https://en.wikipedia.org/wiki/Tonya_Harding

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz