Článek
Příroda nás nikdy nepřestane překvapovat. Ať už ve zvířecí říši, v rostlinné nebo třeba mezi houbami, všude se vyskytuje nepřeberné množství anomálií. Některé dávají postupně vzniknout novému druhu, jiné propůjčují organismu výhodu nad ostatními, jiné je naopak diskvalifikují a některé je mohou stát život. Zebra Tira trpí pravděpodobně pseudomelanismem. Do jaké míry je tato porucha pro ni nebezpečná, o tom se můžeme zatím jen dohadovat.
Tira, zebra z rezervace Masai Mara
Je to už pět a půl roku, kdy fotograf Frank Liu pátral po nosorožcích ve známé keňské rezervaci Masai Mara. Místo nosorožců však měl možnost spatřit něco, co vůbec nečekal. Jeho masajský průvodce narazil při své cestě na tmavou zebru s bílými puntíky. O svém objevu informoval na facebookové stránce kempu, v němž pracoval. Společně s tímto masajským průvodcem jménem Tira se vydal za zvláštní zebrou. Jednalo se o zhruba týden staré mládě zebry, které se svým zbarvením zcela vymykalo ostatním jedincům. Zatímco standardní zebra je krásně bílá s černými pruhy, tohle mládě bylo tmavé a místo pruhů mělo puntíky. V parku platí pravidlo, že kdo nalezne zvláštní zajímavé zvíře, tak ho i pojmenuje. Průvodce Tira tedy věnoval zebře své jméno.
Zebra s tímto zbarvením zde byla prokazatelně spatřena poprvé, ale na druhou stranu to není první případ obecně. V deltě Okavango v Botswaně byly tyto zebry spatřeny několikrát. Přesto tento objev okamžitě přilákal velké množství turistů a fotografů, kteří toužili spatřit puntíkatou zebru.
Podle odborníků trpí Tira zřejmě pseudomelanismem. Melanocyty jsou buňky, které produkují melanin, pigment, který zabarvuje kůži nebo chlupy. U zeber jsou melanocyty rozprostřeny rovnoměrně po celém těle, ale do srsti zasahují pouze v ohraničených pruzích, které jsou pro zebry tak typické. Kdybychom zebru oholili, její kůže bude tmavá po celém těle. U Tiry a dalších podobně zbarvených mláďat, jsou melanocyty pravděpodobně rozprostřeny úplně stejně, ale tam, kde by měl být melanin produkován i v chlupech a tvořit tmavé pruhy, tam sice nejspíš produkován stále je, ale v nějakém abnormálním stavu způsobeném mutací, kvůli které se neprojevuje tak, jak bychom očekávali. Na zbytku těla by naopak v chlupech být tvořen neměl, aby zebra byla primárně bílá, ale on tam tvořen je a dává zebře tmavý nádech. Srst je v případě Tiry tedy tmavá, prokvetlá bílými puntíky, které na končetinách přecházejí v bílé pruhy.
Pokud se jedinec nějak odlišuje od běžné populace, velmi často to pro něj znamená nevýhodu, někdy i s fatálními následky. Takový jedinec bývá ostatními odmítnut a osamělost je obvykle velmi nebezpečnou. I pokud je populací přijat, v případě útoku predátora bývá první na ráně. U zeber však zatím bylo pozorováno, že jedince s odlišným zbarvením (např. s albinismem) nevyřazují ze stáda, ale udržují s nimi stejné vztahy jako s kterýmkoliv jiným členem stáda. Dokonce je odlišné zbarvení nevyřazuje ani z páření a tito jedinci se mohou dál rozmnožovat. Tira je tak plnohodnotnou členkou stáda a aspoň do určité míry je tímto stádem i chráněna. V případě útoku šelmy však může být tím, na koho se šelma primárně zaměří.
Zatímco vědci už dlouhé roky rozvíjejí různé teorie, k čemu jsou zebrám pruhy, podle výzkumu biologa Tima Cara z Kalifornské univerzity jde o ochranu před mouchami. Mouchy jsou přenašeči řady nemocí a pruhy pravděpodobně fungují jako zbarvení, které mouchy odrazuje před usednutím, respektive je zmate a ony si najdou jiné, vhodnější místo. Tím snižují riziko přenosu nemocí. Těmi jsou např. africký mor koní, koňská chřipka nebo trypanosomóza.
Tmavá zebra Tira by podle této teorie byla vystavena většímu nebezpečí onemocnění, což by v extrémním případě mělo za následek její předčasný úhyn. Faktem zůstává, že podobně tmavé zebry, které byly občas spatřeny v deltě Okavango, byla téměř vždy mláďata, jen velmi vzácně dospělý jedinec. Přestože vědci nemají žádné informace o předčasném skonu některé z tmavých zeber, dá se podle tohohle usuzovat, že tmavé zebry mají výrazně nižší šanci dožít se dospělosti.
Naposledy byla Tira spatřena v srpnu 2021. Je tedy pravděpodobné, že už nemusí být naživu, na druhou stranu je ale park velmi rozlehlý a jedna zebra, i když výrazná svým zbarvením, v něm může zůstat nespatřena po velmi dlouhou dobu.
Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:
https://www.earthtouchnews.com/natural-world/how-it-works/whats-the-deal-with-kenyas-rare-polka-dot-zebra/
https://www.nationalgeographic.com/animals/article/zebra-pseudo-melanism-kenya-masai
https://www.smithsonianmag.com/smart-news/spotted-kenya-baby-zebra-polka-dots-180973180/
https://www.independent.co.uk/news/world/africa/polka-dot-zebra-spotted-foal-maasai-mara-national-reserve-kenya-a9142796.html
https://www.forbes.com/sites/grrlscientist/2019/09/26/rare-zebra-foal-with-polka-dots-spotted-in-kenya/