Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Vánoční hvězda: rostlina, která doplácí na svoje spojení s Vánoci životem. Lze ji udržet celý rok?

Foto: Dguendel, CC-SA 3.0, Wikimedia Commons

Pryšec nádherný neboli vánoční hvězda je už řadu let neodmyslitelně spjatý s Vánoci. Rostlina, která ze zimního období rozhodně nemá žádnou radost, tak mnohdy trpí a rychle hyne. Tisíce rostlinek po Vánocích končí v popelnici nebo na hnojníku.

Článek

S Vánoci si pojíme různé předměty nebo zvyky. Některé jako vánoční vznikly, jiné se s Vánoci spojily až později. Z říše rostlin si s Vánoci nejčastěji spojujeme jmelí, ale hned v závěsu následuje tzv. vánoční hvězda neboli poinsettie. Jak se tato rostlina, původně z Mexika, stala vánočním symbolem?

Vánoční hvězda - poinsettia - pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima)

Poprvé byla popsána v roce 1834, zhruba 30 let poté, co první exempláře sesbírali v Mexiku přírodovědci a botanikové von Humboldt a Bonpland. Svůj celosvětově známější název - poinsettie - však získala velmi krátce poté, a to díky J.R. Poinsettovi. Poinsett byl nadšeným botanikem a zároveň americkým velvyslancem v Mexiku. Ten začal tyto rostliny posílat do svých pěstitelských skleníků v Jižní Karolíně, možná dokonce předtím, než byla rostlina oficiálně popsána.

Rostlina se původně vyskytovala ve Střední Americe, kde rostla v suchých tropických lesích, často na prudkých svazích směřujících k Tichému oceánu. Dřívější rozsah byl mnohem větší než dnes, což je přikládáno zejména zmenšování přirozeného prostoru vlivem lidské činnosti. Největším problémem je rozsáhlé odlesňování, kvůli kterému vánoční hvězdy ztrácí potřebné podmínky k životaschopnosti.

Poinsettii znali už staří Aztékové, kteří ji využívali jako přírodní léčivo k potlačení horečky, tzv. antipyretikum. Z červených listů pro změnu získávali barvivo. Dá se říci, že Aztékové byli úplně prvními pěstiteli této krásné rostliny. V Mexiku se této rostlině říká Květina Svaté noci, neboť podle legendy tuto květinu darovala malá holčička Pepita Ježíškovi na Štědrý večer. Původně totiž neměla dostatek prostředků, aby mu koupila nějaký dárek, a tak podél cesty natrhala volně rostoucí rostliny, možná bychom řekli plevel. Když jej však přinesla do Betléma, změnil se právě v tuto rostlinu a ta se tak pro Mexičany stala symbolem vánočního času.

Zatímco my poinsettii známe z obchodů jako malou až střední rostlinku, obvykle pěkně rozvětvenou, ve své původní domovině roste jako keř nebo středně velký strom, kdy může dosáhnout výšky až čtyř metrů. Listy jsou příjemně zelené, přičemž horní listová růžice má za určitých okolností krásnou červenou barvu. K této změně barvy ze zelné na červenou je potřeba změna délky světla a tmy. Aby listy zčervenaly, potřebuje rostlina alespoň 14 hodin denně tmu, a to po dobu 6-8 týdnů v kuse. Během zbývajících hodin potřebují naopak dostatek světla, ale ne přímý sluneční úpal.

Foto: Forest & Kim Starr, CC-SA 3.0, Wikimedia Commons

Poinsettie roste přirozeně jako keř nebo středně velký strom

Řada lidí jejich krásné červené listy považuje mylně za květ, ale květy vypadají jinak. Jsou seskupeny v tzv. cyathiích, žlutých strukturách tyčkovitého tvaru, které se nacházejí ve středu listového svazku a jsou typické pro pryšcovité rostliny. Rostliny jsou odděleného pohlaví, ale vědci dosud pořádně neví, jakým způsobem dochází k opylování, protože tyto nenápadné květy nelákají běžné opylovače.

Zatímco divoké formy poinsettie mají krásně červené zbarvení, u vyšlechtěných kultivarů se můžeme setkat s mnoha jinými barvami. Častá bývá bílá nebo krémová, letos v obchodech byla ve velké míře zastoupená červená s bílými skvrnami. Oblíbená bývá i nažloutlá nebo růžová. Nové šlechtěné kultivary jsou zároveň odolnější než původní rostliny, snáze dosahují zbarvení a košatosti rostliny. Celkem už existuje přes 100 vyšlechtěných kultivarů.

Foto: Forest & Kim Starr, CC-SA 3.0, Wikimedia Commons

Červené listy nejsou květy, květy jsou mnohem méně nápadné

Dlouhou dobu se věřilo tomu, že poinsettie jsou jedovaté. Tato informace vznikla omylem, když se mezi lidmi rozšířila tzv. městská legenda, že po požití listu zemřelo dvouleté dítě. O něco později vyšla kniha o jedovatých rostlinách Havaje, kam byla poinsettie zařazena, ale autor neměl žádný jiný zdroj než právě tuto legendu, kterou zápisem do knihy ještě umocnil. Aby toho nebylo málo, v roce 1970 vydala americká agentura FDA bulletin, ve kterém informovala o tom, že list vánoční hvězdy může zabít dítě. Opakované zveřejňování této mylné informace vedlo k jejímu rozšíření mezi širokou veřejnost a poinsettie na nějakou dobu upadla v nemilost. Pozdější studie a laboratorní pokusy však neprokázaly, že by poinsettie měla být nebezpečně jedovatá a už vůbec ne, že by jeden její list měl mít potenciál zabít dítě. V případě požití většího množství rostlinného materiálu může samozřejmě dojít k podráždění trávicího traktu a případně ke zvracení nebo k průjmu, ale rostlina nemůže být označena za jedovatou. Poinsettii už nic nebránilo k návratu na výsluní vánoční popularity.

Během několika let se z poinsettie stala ekonomicky nejvýznamnější hrnková rostlina světa. Jenom ve Spojených státech, kde byl zároveň největší světový producent - rodina Ecke, dochází během pouhých šesti předvánočních týdnů k prodeji více jak 70 milionů rostlinek v hodnotě přes 250 milionů dolarů. Ostatně, byla to právě rodina Ecků, kdo se nejvíce zasloužili o popularitu poinsettie jako vánoční dekorační rostliny. V rámci marketingu ji jednoho dne rozeslali do televizních stanic jako dekoraci na stoly a pulty moderátorů. Netrvalo dlouho a rostlinka, kterou měli diváci dennodenně na očích, se stala nejžádanější rostlinou vůbec. Dnes už rodina Ecků obří podnik nevlastní, skoupila ji nizozemská Agribio Group, která se následně ještě spojila s německou společností Dümmen. Odkaz rodiny Ecků a jejich zásluha na masovém rozšíření poinsettie však zůstává.

Foto: Tiia Monto, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Z pěstování poinsettií se stal výnosný byznys

Jako každý jiný živý organismus, jsou i poinsettie napadány chorobami a parazity. Mezi nejčastější patří houbová onemocnění, kde se obvykle jedná o hnilobu kořenů, dále strupovitost, padlí nebo plíseň Botrytis. Výjimkou nejsou ani bakteriální nebo virová onemocnění. Výjimkou jsou parazitární fytoplazmata, která se při pstování poinsettií používají záměrně. Následkem jejich napadení je totiž nižší, ale košatější vzrůst, což je bráno jako přínosné.

Nemoce však nejsou to jediné, co může poinsettie zahubit. Mnoho z nás si bezpochyby tuto rostlinku také zakoupilo, možná i opakovaně, ale i přes veškerou snahu se nám ji nepodařilo udržet dlouhodobě naživu a rostlinka uhynula. Proč tomu tak je?

Nejčastější příčinou bývá nachlazení. Rostlinky kupujeme v předvánočním období, kdy je venku chladno a často fouká vítr. Ne každý rostlinku během přenosu schová tak, aby nemohla nastydnout. Říkáme si, že ty dvě minuty od vchodu obchodu k autu to přeci musí zvládnout. Jenže nezvládne. Můžeme se pak snažit sebevíc, ale rostlinka nám doma opadá. A holý stonek chce mít doma málokdo, takže rostlinka letí do koše. Někdy si dáme na přenosu záležet, ale doma ji umístíme k oknu, kterým větráme. A rostlinka zase nastydne. Bohužel, ani při sebelepší péči nemusíme mít vždy jistotu, že se rostlina nenachladila už předtím, u obchodníka. Vybírat bychom tedy měly silné a zdravě vypadající jedince.

Jednoduché to není ani s další péčí. Pokud však přijdeme na ty správné podmínky, které poinsettii svědčí, je pak péče mnohem jednodušší. Zálivka musí být tak akorát, substrát by měl být lehce vlhký, ale v žádném případě přemokřený, pak kořeny rychle uhnívají. Voda odstátá, příjemné teploty, stejně tak vzduch v místnosti by měl být standardní „pokojový“ kolem 22 °C.

Pokud bychom chtěli tuto rostlinku využít i další Vánoce, bude potřebovat zvláštní péči i po uplynutí vánočního období. Když v období března nebo dubna začnou opadávat listy, měli bychom ji seříznout zhruba na 10 cm a dát do chladnější místnosti, kde je kolem 12 °C a dostatečně světlo. Následně se o ni můžeme starat jako o běžné pokojové rostliny, jen je potřeba počítat s tím, že několik týdnů budeme mít holý stonek, než začne opět zalisťovat a že všechny listy budou zelené. Aby zase horní růžice zčervenala, bude potřeba na podzim zkrátit dobu, po kterou bude na světle. Během jarního a letního období bychom neměli zapomenout ani na přihnojení, aby měla dostatek živin pro svůj růst. Pokud ji budeme chtít tzv. letnit, určitě by neměla přijít na přímé slunce.

Poinsettie jsou nádherné rostliny, které nám mohou dělat radost každý rok, aniž bychom stále kupovali nové. Jejich propojení s Vánoci je však i jejich prokletím, neboť většina lidí dává přednost nákupu nové a silné rostlinky před Vánoci, než aby se o ně celoročně starala. Jak to máte vy?

Anketa

Vyhazujete poinsettie, když vám shodí listy, nebo se o ně staráte do dalších Vánoc?
Snažím se je udržet do dalších Vánoc, ale moc se mi to nedaří.
48,4 %
Pečuji o ně celoročně a s úspěchem.
22,6 %
Když shodí listy, vyhazuju.
29 %
Vánoční hvězdu vůbec nemám.
0 %
Celkem hlasovalo 31 čtenářů.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://en.wikipedia.org/wiki/Poinsettia

https://time.com/7202847/poinsettia-history/

https://www.ceskestavby.cz/clanky/proc-vam-neprospiva-vanocni-hvezda-25025.html

https://www.idnes.cz/hobby/domov/vanocni-hvezda-neboli-poinsettie-neboli-prysec-pece.A191216_124511_hobby-domov_mce

https://extension.usu.edu/archive/could-you-should-you-keep-your-poinsettia-year-round

https://www.jfhhorticultural.com/blog/post/The-Fascinating-Story-of%20Poinsettias:-The-Beloved-Christmas-Flower

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz