Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Krtonožka: Vypadá jako hybrid mezi cvrčkem a krtkem. Když se přemnoží, dokáže napáchat dost škody

Foto: Ryan Hodnett, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Pro někoho děsivý tvor, pro zahrádkáře škůdce, pro entomology zajímavý tvoreček. Krtonožka vypadá jako kříženec mezi krtkem a cvrčkem, ve skutečnosti ale není ani jedno, cvrčkům je pouze příbuzná.

Článek

V oblastech, kde je hojná, z ní zahrádkáři příliš radost nemají. Pro pěstitele je zkrátka škodná, ale jinak, i navzdory svému trochu děsivému vzhledu, nebezpečná není. Pro své potomky je většinou i pečující matkou. Krtonožka.

Krtonožka obecná (Gryllotalpa gryllotalpa)

Ačkoliv by si pod názvem krtonožka mohl někdo představit obratlovce podobného krtkovi, krtonožka je ve skutečnosti bezobratlým druhem hmyzu. Její latinský název už je přesnější, odkazuje nejen ke krtkovi, ale také ke cvrčkům, kterým je blízce příbuzná.

Vyskytuje se téměř v celé Evropě vyjma některých severských států. Areál jejího rozšíření pak částečně zasahuje do Asie a také do severní části Afriky. Byla zavlečena i do východní části Spojených států. Preferuje vlhčí půdy, ve kterých se jí dobře hrabe. A samozřejmě takové, které jsou bohatě osázené, tedy např. zahrádky, pole apod. Jiné druhy krtonožek se vyskytují i v Jižní Americe, Severní Americe a v Asii.

Foto: Juan Lacruz, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Krtonožka má přední končetiny podobné jako krtek

S krtky sdílí několik podobných charakteristik. Asi tou nejviditelnější jsou její přední hrabavé končetiny, kterými si v podzemí hloubí chodbičky, podobně jako to dělá i krtek. Její tělo je také pokryté jemnými chloupky, což někteří také srovnávají s jemnou huňatou srstí krtků. Se cvrčky zase sdílí podobný tvar zbytku těla, ale je výrazně větší než oni.

Samičky mohou dorůst až šesti centimetrů, samečci jsou o něco menší. Barva je v odstínech hnědé, přičemž spodní část těla bývá o něco světlejší než horní část. I když disponuje křídly, drtivou většinu času tráví v podzemí, kde ji obvykle ani nezaznamenáme, pokud nedojde k přemnožení. Kvůli hrabání chodbiček poškozuje kořeny rostlin, které pak mohou uhynout. Jedna krtonožka škodu nenadělá, ale když se lokálně přemnoží, zahrádkáři mohou splakat. Na druhou stranu, svým hrabáním půdu i provzdušňují, což může rostliny v jejich růstu i podpořit. Přední část těla je kvůli hrabání silně sklerotizovaná a tedy tvrdá, ale zbylá část je měkká podobně jako u cvrčků.

Vidět ji můžeme především v době páření, které se odehrává mezi květnem a červnem. V této době vylézají z chodbiček a létají, většinou však až po setmění. Samečci lákají samičky na specifické cvrkání, které může být velmi hlasité. Způsobu, jakým zvuk vyluzují, se říká stridulace. K zesílení dochází ještě vytvořením speciální nory v takovém tvaru, který zvuk krtonožky umocňuje a své přední končetiny využije jako takový megafon. Pokud dojde k úspěšnému spáření, samičky nakladou velké množství vajíček do podzemních komůrek. Z vajíček se za nějakých dvacet dní vylíhnou tzv. nymfy, mláďata krtonožek. Po vylíhnutí je matka ještě 14-20 dní hlídá. Nymfy prochází několika svleky. Toto období trvá obvykle dva roky, než se nymfa definitivně změní v dospělou krtonožku. Ta pak žije jen několik málo měsíců. Délka vývoje krtonožky závisí mj. na teplotě v oblasti, kde žije. V jižních evropských zemích je vývoj rychlejší, zatímco v severněji položených zemích trvá déle.

Krtonožky obecné jsou dravé a loví drobný hmyz, larvy, žížaly, měkkýše, nepohrdnou však ani kořínky a hlízami rostlin. Jiné druhy krtonožek mohou být pro změnu převážně býložravé, ty způsobují pak největší škody. Bez ohledu na jejich potravinové preference se samy stávají kořistí různých druhů ptáků, dravých brouků, ropuch, ale i pavouků, kteří zvládnou ulovit malá mláďata. V exotických zemích se jiné druhy krtonožek stávají i terčem parazitů. Kromě toho je může postihnout i napadení plísněmi, které dokáží zdecimovat celou populaci.

V Čechách se vyskytuje běžně, ale spíš lokálně, nenajdeme ji všude. Chráněná není, v případě nadměrného výskytu ji tedy můžeme zkusit ze zahrady vyhnat. Existuje řada „babských“ rad, jak se krtonožky ekologicky zbavit, od důkladného prorývání zeminy, přes přilákání ptactva živícího se hmyzem (ideálně v době setmění a později), po nasazení hlístic. Využití přípravků proti lezoucímu hmyzu je také možné, ale nemusí to být kvůli jejímu způsobu života dostatečně účinné. A hlavně je zbytečné používat chemické přípravky, když lze vyzkoušet řadu přírodních způsobů.

Anketa

Setkali jste se už naživo s krtonožkou?
ano
55,4 %
ne
44,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 932 čtenářů.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://en.wikipedia.org/wiki/Gryllotalpa_gryllotalpa

https://krtonozky.cz/kompletni-informace-o-krtonozce-obecne/

https://www.aces.edu/blog/topics/lawn-garden/biology-and-control-of-mole-crickets/

https://factanimal.com/mole-cricket/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405844023020339

https://izahradkar.cz/zahrada/ochrana-rostlin/skudci/krtonozka-co-delat-abychom-tohoto-skudce-vyhnali-ze-zahonu/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz