Hlavní obsah
Názory a úvahy

Brouk pojmenovaný po Hitlerovi nevadí, pták se jménem přírodovědce ano

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Michael Munich / wikimedia commons / CC BY-SA 3.0

Anophthalmus hitleri, brouk pojmenovaný po Adolfu Hitlerovi

14. 11. 13:56

Hyperkorektnost opět za hranicí normálnosti. Ptáci v USA musí změnit jména jen proto, že jsou pojmenováni po někom, kdo bojoval v občanské válce za nesprávnou stranu nebo stranil otrokářství.

Článek

Podle pravidel botanického a zoologického názvosloví si může objevitel nového druhu pojmenovat, jak chce. Jen je nutno dodržet jistá formální pravidla. Tom Philbrick, profesor biologie na Western Connecticut State University, pojmenovává nové druhy po své manželce Paule, která s ním sdílí vášeň pro přírodní vědy. Podobné cti se dostalo i jeho kolegům či lidem jichž si váží, jako je tomu v případě jím objevené venezuelské rostliny Autana andersonii.

Zatímco u nás je něco podobného stále možné, tak v rámci americké hyperkorektnosti dochází ke změnám. Kdyby jeho žena měla sklon fandit jižanům v rámci americké občanské války, mohla by mít smůlu. Tak jako se to stalo konfederačnímu generálu Johna McCownovi po němž byl pojmenovaný jeden druh strnada, jež se česky jmenuje strnad černovousý. Aktuálně se v USA budou přejmenovávat desítky ptáků. Pokud by trend sílil, mohli by si věřící prosadit změnu názvů po Darwinovi, který s pomocí evoluce svrhl Boha. Vliv kreacionistů v USA totiž dlouhodobě sílí.

Jak by asi dopadly hibercie (rod Hibbertia), pojmenované po otrokáři Georgu Hibbertovi. Je jich necelých 300 druhů. A jak známo, otrokářství je v USA stále citlivé téma.

Foto: Topi Pigula

Plody druhu Hibbertia scandens

Anophthalmus hitleri

Pokud by tento trend přerostl hranice USA a globálně se rozšířil, museli by Slovinci přejmenovat „Hitlerova brouka“, neboť nacistický vůdce taky není zrovna pozitivní postavou.

Časem si někdo všimne, že muzikant a satirik Frank Zappa měl nekorektní humor a bude nutno přejmenovat pavouka. Jméno Benedikta Roezla, velmi slavného obchodníka s rostlinami, který řečeno dnešní hantýrkou „plundroval“ americké pralesy, nese celá řada rostlin. Od lilie Lilium roezlii, přes orchidej Cattleya roezlii, kaktus Cereus roezlii až po borovici Pinus roezli.

Foto: PeregrinusX / wikimedia commons / CC BY-SA 3.0

Zamie Roezlova

„Počátkem března měl jsem 100 000 orchidejí zabedněných. Jen druhu Odontoglossum cervantesi měl jsem 22 000 kusů, jichž poslední tisíc za dva zlaté jsem koupil. Na štěstí jsou cibule této orchideje velmi malé, tak, že na jeden krychlový metr 3000 se jich směstná, napsal v roce 1884 do časopisu Flora, který založil.

Celá řada rostlin či živočichů nese jména po prezidentech, což je jak známo komodita velmi nestálá. Své můry Neopalpa donaldtrumpi se například dočkal bývalý a dnes vyšetřovaný americký prezident Trump. „Otec Turků“ a kontroverzní postava Mustafa Kemal Atatürk, jež zakázal kurdský jazyk a Kurdy nutil, aby si poturečtili jména. Dnes jeho jméno nese brouk Anostirus ataturki.

Foto: John Hallmén / wikipedia commons / CC BY 3.0

Anostirus castaneus, blízký příbuzný Ataturkova brouka

Lidské dějiny mají své klaďasy i záporáky, kteří by měli zůstat zapsáni coby doklad doby alespoň ve jménech organismů. Stalin sice nechal cepínem zabít svého oponenta Trotského, ale pojmenování pavoukovce Pseudotrogulus trotskyi zabránit nedokázal. Snad jen cikády Baeturia laureli Baeturia hardyi nikoho neuráží, neb vzdávají hold ikonám němé grotesky Laurelovi a Hardymu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz