Hlavní obsah
Věda a historie

Jste citliví na bolest? Zřejmě máte v krvi neandrtálské geny

Foto: Topi Pigula

Vnímání bolesti mají na svědomí i geny zděděné po neandrtálcích.

Nová studie ukázala, že zvýšená citlivost na některé typy bolesti je dána geny, které moderní člověk zdědil po neandrtálcích.

Článek

To, že se člověk moudrý (Homo sapiens) nemoudře pářil s jiným lidským druhem, konkrétně s neandrtálci (Homo neandertalensis), je dnes už prokázaný fakt. Nevíme, proč tomu tak bylo, zdali šlo o touhu po jinakosti, zvláštní zálibu, znásilňování, ale faktem je, že z nepokrevního styku bylo tolik potomků, že se jejich DNA zachovala i v našem krevním oběhu. Důkazem sexu s neandrtálci jsou 1–4 % našeho genomu.

Zděděný práh bolesti

Materiál vydaný na stránkách University College London popisuje tři konkrétní varianty genu SCN9A, které mají společné dva faktory: zvyšují citlivost na bolest a pocházejí od neandrtálců.

„Vědci zjistili, že lidé nesoucí tři takzvané neandrtálské varianty v genu SCN9A jsou citlivější na bolest způsobenou pícháním do kůže po předchozí expozici hořčičného oleje,“ píše se na univerzitních stránkách. V přenosu bolesti hrají klíčovou roli sodíkové kanály a spojení (přenos vzruchu) mezi buňkami nervového vlákna.

Pokusy na lidech

V původní studii, kterou publikoval respektovaný Communications Biology, se popisuje změřená reakce na bolest (práh bolesti) u 1 963 Kolumbijců. „Autoři zjistili, že tyto tři varianty byly spojeny s nižším prahem bolesti v reakci na píchání kůže po předchozí expozici hořčičnému oleji, ale ne v reakci na teplo nebo tlak. Navíc nošení všech tří variant bylo spojeno s větší citlivostí na bolest než nošení pouze jedné,“ vysvětluje server Science Daily.

Foto: Manu 5 / wikimedia commons / CC BY-SA 4.0

Přenos bolesti

Bolest je dobrá

Bolest, ať v případě neandrtálců nebo současníků, upozorňuje organismus na nebezpečí. Může to být nepříjemné hnisavé ložisko pod zubem nebo natržený sval po útoku šavlozubého lva. V každém případě zvýšený práh bolesti člověka v boji o přežití drobně znevýhodňuje, neboť ho dřív uvede do „bolestivého nekomfortu“.

Na druhou stranu rychlejší vnímání bolesti může zastavit činnost, která by vedla k dalšímu zranění. Zatím není jasné, zdali tyto varianty genu SCN9A jejich nositele zvýhodňují či naopak, ani k čemu by zvýšený práh bolesti mohl být neandrtálcům „užitečný“. Nicméně evoluce není cílená, nesměřuje k nějakému výsledku, je jen nekonečným proudem pokusů a omylů.

Foto: Topi Pigula

Někteří vnímáme bolest víc

„V posledních 15 letech, od doby, kdy byl neandrtálský genom poprvé sekvenován, se stále více dozvídáme o tom, co jsme od nich zdědili v důsledku křížení před desítkami tisíc let,“ říká dr. Kaustubh Adhikari, jeden z více než dvacítky vědců, kteří se na výzkumu podíleli.

Zároveň je dobré si uvědomit, že na celkovém vnímání a prožívání bolesti se podílí celá řada dalších faktorů včetně aktuální nálady, prostředí, typu bolesti (pálení je jiné než píchnutí a to je zase jiné než silný tlak). Nebylo by fér zjednodušeně říct, že neandrtálci byli větší bolestíni než my.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz