Hlavní obsah
Knihy a literatura

Kleptokracie: kniha o tom, co raději ani nechcete vědět

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Quimono / pixamay.com / public domain

Peníze, nikoliv politici, ovládají svět.

26. 8. 10:30

Nejbližší překlad slova kleptokracie je „vláda zlodějů“. Investigativní novinář Tom Burgis vysvětluje, jak je možné, že jednotliví vládci či banky bohatnou, zatímco jejich země chudne.

Článek

The Economist, tedy list zabývající se penězi a finančnictvím, vyhlásil Kleptokracii knihou týdne. Lepší doporučení si autor jen těžko mohl přát. „Soukromé zájmy londýnských bankéřů a právníků se shodovaly se zájmy oligarchů a jejich družin,“ vysvětluje Burgis hned v úvodu knihy. Není žádným tajemstvím, že švýcarské banky pomáhaly financovat Hitlerovu válku pomocí Židům zabaveného majetku, ať už to byly peníze nebo zlato.

Švýcarské banky byly, a potajmu zřejmě stále jsou, proslulé svou vstřícností vůči komukoli, kdo přinášel peníze, a je jedno, zdali to bylo zlato a diamanty z jihoafrického apartheidu nebo majetek z rozpadajícího se Sovětského svazu. Nevadí, že jsi gangster, hlavně, že si u nás chceš uložit své hodnoty. Semjon Mogilevič byl jedním z nich. FBI o něm tvrdí, že se jedná o „nejnebezpečnějšího gangstera na světě“. A zároveň jde o jednoho z hrdinů Burgisovy knihy.

Celá kniha se točí kolem darebáků z podsvětí, kteří mají oficiální účty v prestižních bankách v zemích, které „bojují“ proti praní špinavých peněz. „Korupce a zneužívaní veřejných funkcí k osobnímu prospěchu se stala systémem.“ Burgis sice naráží na chvíle rozpadajícího se SSSR, ale totéž se dá najít nejen v extrémním příkladu putinovského Ruska, ale v nemalých náznacích i u nás (prudký růst financí Babišova Agrofertu během jeho vlády) či celá řada korupčních afér vysokých politiků v západní Evropě.

Podle Burgise radil britský expremiér Tony Blair s projevem muži jménem Nursultan Abišuly Nazarbajev, což není nikdo jiný než kazašský prezident, který nařídil palbu do neozbrojených demonstrantů. Tehdy to znamenalo 14 mrtvých a 80 zraněných. Blair mu radil, jak z průšvihu vykličkovat, ovšem v pozadí byly obrovské Nazarbajevovy peníze uložené ve švýcarských bankách, kazašská ropa, respektive práva na její těžbu. A samozřejmě honorář, který ale neinkasoval přímo Blair, to už by bylo příliš do očí bijící, ale jeho firma. To, že Nazarbajev v zemi dopouští mučení, věznění kritiků vlády, Blair samozřejmě věděl.

Na příkladu vzájemně se proplétajících čtyř příběhů se čtenář trochu topí v miliardách dolarů. Jde o částky, jež si běžný smrtelník neumí ani představit, a tím méně ví, jak s nimi naložit. Nicméně dostává šanci nahlédnout do zákulisí peněz, jimiž se řídí státy. Nikoliv parlamenty, ale banky mají tu skutečnou moc. Banky s vklady těch největších podvodníků.

Kniha vybavená skvělým poznámkovým aparátem dává nahlédnout do zákoutí špinavých peněz, které ovládají světové dění. Poznámky zabírají přes 120 stran a jsou důkazem pečlivosti, s jakou byla kniha napsána. Jakkoliv vlastně vypadá hrůzostrašně, jde o literaturu faktu.

Burgis T.: Kleptokracie, jak špinavé peníze ovládají svět, 1. vydání, Brno 2021, nakladatelství Jota, 456 stran, ISNB 978-80-7689-189-0

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz