Článek
V roce 2022 Český rozhlas informoval, že chovatelů nutrií ubývá. Není divu, zatímco v prvorepublikových filmech jsou vidět dámy v kožiších z nutrií, později se vlivem silného tlaku ochránců zvířat ve velkém likvidovaly chovy kožešinových zvířat. Chov nutrií tak z velké části pozbyl smyslu.

V mnoha místech jde o na člověka zvyklé tvory.
Kožichy jsou sice mimo hru, nicméně jejich maso má dietologicky kvalitní parametry. Tenhle invazní hlodavec, jež se stal obyvatelem mnoha českých měst, se dá bez problémů a troše šikovnosti chytit. Při rostoucích cenách čím dál víc platí, že co je doma, to se počítá a jak řekl krádeží protokolárního pera proslavený bývalý český prezident, „o peníze jde až v první řadě“. Je ale ulovení volně žijící nutrie pytláctví? Může se vůbec lovit, byť jde o invazního a z hlediska vodohospodářů i zemědělců škodlivého tvora?
Kdo je pytlák
Vzhledem k tomu, že pytláctví je trestným činem, tak musí být jasně definováno zákonem. Pytlákem je ten, kdo „neoprávněně uloví zvěř nebo ryby v hodnotě nikoli nepatrné nebo ukryje, na sebe nebo jiného převede nebo přechovává neoprávněně ulovenou zvěř nebo ryby v hodnotě nikoli nepatrné.“ Zvěří se pak rozumí druhy volně žijících živočichů uvedených v § 2 písm. c) a d) zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti.

Dostat se k nutriím na metr není vůbec těžké.
„Zatím není lovnou zvěří, ale je vyjmenována mezi druhy, které může podle zákona o myslivosti usmrcovat hospodář a myslivecká stráž. Ve výkazech mysliveckého hospodaření se tento velký hlodavec objevil poprvé v roce 2003. První tři roky bylo vykazováno v průměru kolem 300 ulovených jedinců,“ komentoval situaci Miloslav Homolka v časopise Myslivost. V roce 2019 to bylo uloveno 7 722 jedinců.

Přinesla jsi mrkev?
Dnes by myslivci mohli střílet nutrie bez nadsázky po tisících, aniž by jejich celkovou populaci v ČR nějak zásadně ohrozili. Podle všeho nutrii upytlačit nelze, protože není taxativně vyjmenována mezi lovnou zvěří. Jenže s lovem nutrií, který nejspíše není pytláctvím, bude jiný problém.
Jde zabít a neporušit zákon?
Byť byly 1. února 2019 zrušeny kožešinové farmy, chov králíků a nutrií povolen je. Důvodem je skutečnost, že se nevyužije jen kožešina, ale i maso. Jenže jedinci volně pobíhající po městech nejsou nutrie v chovu, kde je může usmrtit speciálně proškolený člověk.

Místně si nutrie zvykly na lidské přikrmování
Neodborný lov nutrií, stejně tak jako jejich zabíjení, by se bez problémů dalo označit za týrání zvířat. A na to myslí trestní zákoník v § 302: „kdo týrá zvíře surovým nebo trýznivým způsobem, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci.“, přičemž důležité jsou i další části zmiňovaného zákoníku.
„Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li takový čin veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném.“ To jsou téměř všechna místa na okrajích měst a obcí, kde nutrie v současnosti vesele prosperují. „Spáchá-li takový čin jako člen organizované skupiny, nebo pokračuje-li v páchání takového činu po delší dobu.“ Takže žádné: „chlapi, zajdeme si na nutrie, posledně jsme jich ulovili pět a maso u řezníka zase zdražilo.“

Nutrie říční v Hradci Králové.
Invazní potvora
Nutrie je v naší přírodě hojným invazním druhem, jež k nám doputoval z Jižní Ameriky, takže snižování stavů by bylo vlastně dobrým skutkem. Hloubením nor podemílá břehy a snižuje stabilitu hrází. Zároveň ohrožuje původní přírodní společenstva, dělá škody na plodinách, a dokonce je podezřívaná z přenášení chorob. Upytlačit ji podle zákona zřejmě nelze, nicméně ulovit (krom mysliveckých výjimek) se nesmí.