Článek
Sihanoukville je kambodžským městem s jediným hlubokým přístavem v zemi. Jeho součástí je i ropný terminál. To má ekonomický význam pro každého, kdo se zabývá obchodem, a strategický pro toho, kdo má vojenské expanzivní plány. Čína přemýšlí v intencích obojího, zavaluje svět levným zbožím a zároveň si kupuje vliv ve světě.
V Asii jde dokonce tak daleko, že na skalky v moři vylévá stovku tun betonu, které pak prohlásí za ostrůvky, kde může stavět radary a odpalovací základny, a kupuje si vliv tak, že celé města mírově „anektuje“. Sihanoukville má kromě přístavu i nedaléké mezinárodní letiště, což posiluje příliv čínských dělníků i turistů. I když Kambodžané mají zakázané hazardní hry, ve městě prosperují kasina a zločinnost. Názvy jako New Macao a nápisy v mandarinštině jasně ukazují, která národnost tady drží prst na tepu doby a udává její rytmus. Číňané, kteří s výjimkou Macaa a Hongkongu mají zakázané hazardní hry, vyhledávají možnosti užít si hazardu v zahraničí.
Z demografického hlediska tvoří etnické složení města od roku 2019 téměř 80 000 dělníků, developerů a investorů z pevninské Číny. Spolu s investicemi do města přišla i čínská mafie, což znamená vzestup zločinu včetně obchodu s drogami a lidmi (prostituce). Číňané si zkrátka užívají, zatímco místní začímají strádat. „Už to není naše město,“ povzdychla si prodavačka coly poté, co jsem se jí zeptal na cestu do starého města. „Běžte tímhle směrem,“ mávla rukou s tím, že tam možná ještě nějaké zdi zbyly.
„Čína se snaží rozšířit svůj politický a ekonomický vliv v celém regionu, zejména prostřednictvím své ambiciózní iniciativy rozvoje infrastruktury „One Belt, One Road“. A Kambodža se snaží rozvíjet svou ekonomiku, aniž by se musela řídit některými lidskoprávními požadavky, na kterých vlády USA a Evropy obvykle trvají,“ píše The Washington Post.
Staré město zmizelo pod rychle rostoucími investicemi, které se projevují v čínských nákupních centrech, hotelech, službách a čínský vliv brutálně prorůstá i do státní správy. Bez něj by něco takového nikdo nepovolil. Rychle rostoucí výstavba je navlas stejná jako ta v Číně. Místo Disney World tu postavili Číňané Wisney World. „Více než 6 000 převážně čínských účastníků bylo ve středu v hlavním městě svědky slavnostního otevření projektu letoviska Sihanoukville s názvem Wisney World, jehož hodnota činí 1 miliardu dolarů,“ píše Phompenhpost.
Situace připomíná scénu k filmu Kurvahošigutengag, kdy zbohatlík Bolek Polívka v hospodě říká: „A včil si vám kůpím všecky“. Jen si představte místo Polívky Čínu a místo hospody vládu země, která je ochotná za juan poskytnou prostor i vliv. Sliby o mohutných čínských investicích zazněly i u nás, dokonce pražská zoo začala chystat pavilon pro pandy. Naštěstí Čína vyhodnotila, že nejsme země tak prodejná, jako třeba Kambodža. Díky tomu zůstaly plány na papíru, juany v Číně a pandy v asijské domovině. Jen rudá barva pražské Slávie stále odkazuje na východ na svého asijského majitele.