Hlavní obsah
Zdraví

Smrtící voda. Nemusíte se utopit, stačí to přehnat s pitným režimem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Topi Pigula

Voda je sice základ života, ale všeho moc škodí.

4. 11. 16:28

Rady, že musíte vypít několik litrů vody denně vás ohrožují na životě.

Článek

„Pozdě odpoledne 1. června 1981 byla do nemocnice v jihoafrickém Durbanu přijata v kómatu 46letá žena vážící 49 kg. Před svítáním toho dne odstartovala v témže městě na 90kilometrový maratonský pěší závod Comrades.

Dvacet kilometrů před cílem v Pietermaritzburgu však nepoznala svého manžela, který jí přišel na pomoc. Přesvědčil ji, aby přestala běžet, a odvezl ji do zdravotnického zařízení v cíli závodu. Tam jí byly nitrožilně podány dva litry tekutin.“ Těmito slovy popisuje T. D. Noakes a D. B. Speedy ve své studii v British Journal of Sport Medicine kolaps ultramaratonky.

Foto: Topi Pigula

Jeden z favoritů Žloukovického ironmana

Očekávalo se, že jako v obdobných případech, tak i tentokrát šlo o dehydrataci způsobenou nadměrným pocením vlivem extrémní zátěže v horkém klimatu. Jenže nitrožilní zavodnění stav ještě zhoršilo. Došlo totiž k přesnému opaku. Krevní testy zjistily, že koncentrace sodíku v séru postižené sportovkyně byla snížena na 115 mmol/l. Léčba byla jednoduchá, fyziologický roztok vrátil během několika dnů krevní obraz do pořádku.

Pro lepší pochopení textu věnujme dvě věty slovu hyponatremie: předpona hypo znamená nízký, snížený, natrium je chemické označení sodíku. Hyponatremie je tedy nízký obsah sodíku.

V hlavní roli sodík

„Hyponatremie je definována jako pokles sodíku v séru (S-Na+) pod 135 mmol/l. Tento stav je častý (až 20 % emergentních příjmů), je spojený s vysokou morbiditou a potenciálně ohrožuje život,“ píše MUDr. Věra Čertíková.

Vrátíme-li se zpět k ultramaratonce z Durbanu, ježměla koncentraci sodíku v krevním séru pouhých 115 mmol/l, což už je těžká hyponatremie. Jde jen o jeden z celé řady příkladů, kdy lidé, někdy i pod vlivem lékařských rad, do sebe lili litry vody denně v domnění, že je to zdravé, aniž tušili, že si škodí. Navíc k tomu přispíval logický předpoklad, že se při velkém sportovním výkonu hodně potí.

Foto: Topi Pigula

Pohybem ke zdraví.

Bylo by nefér svádět hyponatremii jen na přílišný příjem vody, její příčiny jsou daleko rozsáhlejší. Způsobit jí může celá řada léků včetně v současnosti nadužívaných antidepresiv.

„V roce 1991 v zřejmé souvislosti s válkou v Perském zálivu vydala americká armáda autoritativní příručku pro vojenské lékaře, která doporučovala vojákům při vysoké pracovní zátěži a teplotách již od 28 °C vypít 1,9 l tekutin každou hodinu.

Foto: Topi Pigula

Voda je základ života

Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Výskyt případů hyponatremie u amerického vojenského personálu rychle rostl, takže do roku 1996 bylo zaznamenáno 125 případů hyponatremie vyžadujících hospitalizaci a nejméně šest úmrtí. Americká armáda na to zareagovala až v roce 1998 vydáním nových, mírnějších doporučení,“ připomněl v časopise Vesmír Igor Linhart z military prostředí.

Poučka o tom, že pokud pijete, až když máte žízeň, tak pijete pozdě, je dost možná zavádějící. Na hydrataci organismu se totiž podílí i jídlo, od polévek po ovoce. „Například talíř se 150 gramy těstovin vařených ve vodě obsahuje kolem 300 mililitrů (vody),“ píše se ve článku ČTK. A přepíjet se vodou i když nemáte žízeň jen proto, že prý je to zdravé, může být nebezpečné.

Clinical Journal of the American Society of Nefrology upozorňuje, že hyponatremii mohou způsobit i „víkendové drogy“, kde vlivem jejich užití hrozí v souvislostí s hyponatremií i smrt. Voda je sice základní komponentou života i složkou lidského těla, ale všeho moc škodí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz