Článek
Život Matky Terezy
Narodila se v roce 1910 a její rodné jméno bylo Agnes. Po završení dospělosti odjela do Irska, následně do Indie. Tady dostala boží vnuknutí, aby založila řád, který bude pečovat o potřebné a svůj život tomu zasvětila. V roce 1950 založila řád s názvem Misionářky lásky, který působí dodnes ve 130 zemích světa. Svatořečena byla v roce 2016 ve Vatikánu. Bylo to 19 let po její smrti. Zemřela v roce 1997. Jednalo se o jedno z nejrychlejších svatořečení.
Přezdívka „Anděl z Kalkaty“ a Nobelova cena za mír svědčí o tom, že během života konala dobro.
Nebo to bylo celé trochu jinak…?
„Anděl pekla“ je to správné označení této ženy podle dokumentaristů, kteří na její zvláštní praktiky upozornili už v roce 1994. Natočili o ní celý dokument, který nese název Anděl pekla. Vyplynulo například, že odmítala podávat utišující prostředky nemocným a umírajícím. Trpět mělo nemocné přiblížit Kristu. Netajila se dokonce tím, že je „krásné vidět chudé trpět“. Dalším problémem byla příšerná hygiena v jejích útulcích pro chudé – například byly opakovaně používány injekční stříkačky. Měla také dětské sirotčince. Byť inkasovala obrovské množství darů a peněz, k potřebným se prakticky nic nedostalo. Čelila obvinění z obchodu s dětmi. Uvnitř řádu mělo také docházet k sexuálnímu obtěžování a celá instituce byla spíš sekta než charita, která vymývala mozky.
Na sklonku života se nechala léčit na moderních klinikách v USA a rozhodně nepohrdla léky na tišení bolesti. Byť ti, o které se starala, museli nedobrovolně „trpět jako Ježíš na kříži“, jak sama uváděla.
Památný dům
Bezesporu jde o velmi kontroverzní postavu, nicméně i tak se těší oblibě a její odkaz je pečlivě udržován. Dům se nachází v samém centru města. Je asi 300m od hlavního Náměstní Makedonie. Budova na první pohledu upoutá pozornost – je moderní a zajímavě architektonicky řešená. Rozhodně upoutá na první pohled hlavně díky kapličce, která je prosklená. Nejedná se o původní svatbu. Rodný dům nebyl dochován. Proto vznikla tato dominantní stavba. Ve městě stojí od roku 2008.
Uvnitř je muzeum, ve kterém je spousta zajímavostí o životě této slavné ženy. Dále je tady kaplička, kde se můžou věřící pomodlit. Hned vedle domu je další dominanta – pozlacená střecha, která patří ke kostelu sv. Konstantina a Heleny. A samozřejmě nesmí chybět sochy světice. To by ostatně ve Skopje, jakožto městě soch, nešlo.
Více informací o celém pobytu ve Skopje jsem vypsala v předchozím článku na toto téma.
Pokud přemýšlíte o eurotripu, který nebude finančně až tolik náročný, piště si Severní Makedonii na seznam a uvidíte, jak se vám bude líbit.