Článek
Na počátku padesátých let se začala formovat odbojová skupina, v jejímž čele stáli Ctirad a Josef Mašínovi. Byli to tehdy mladíci kolem dvaceti let. Dalšími členy skupiny byli Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda.
Už v září roku 1951 uskutečnili svou první akci. Přepadli služebnu Sboru národní bezpečnosti. Původní plán byl odstranit přítomného příslušníka ranou železnou tyčí, ale ta ho neomráčila, a tak byl skupinou zastřelen. Oficiálně tak hovoří o ozbrojené odbojové skupině bratří Mašínů.
Ještě téhož měsíce si členové skupiny opatřili nové zbraně na služebně v Čelákovicích. Původní plán byl tentokrát mírnější. Příslušník byl vylákán k vymyšlené dopravní nehodě, následně odzbrojen, svázán a odveden zpět na služebnu. Po odcizení několika zbraní však svázaného příslušníka Ctirad Mašín podřízl dýkou.
Následně se bratři rozhodli, že překročí státní hranice, aby se dostali na Západ. Jméno jednoho z bratrů však bylo prozrazeno, a tak byli zatčeni a mučeni. Josef Mašín byl propuštěn po několika měsících a Ctirad Mašín, odsouzený ke dvěma a půl letům odnětí svobody, se dostal ven až při prezidentské amnestii v květnu 1953.
Zatímco byl Ctirad Mašín ve vězení, přepadla skupina v srpnu 1952 vůz společnosti Kovolis, který převážel mzdy pro jejich zaměstnance. Bylo tam tehdy přes 800 tisíc korun. Ve voze však byli čtyři zaměstnanci společnosti, z nichž byl jeden při přepadení zabit. Skupina bratří Mašínů tvrdila, že zabitý zaměstnanec byl členem KSČ, což bylo později vyvráceno. Syn zabitého zaměstnance pak prohlásil Mašíny za loupežné vrahy.
Na podzim roku 1953 byla skupina už v plné síle i se Ctiradem Mašínem. Tentokrát zapalovali stohy, aby údajně oslabili násilnou kolektivizaci. Při potyčce s dobrovolnými hasiči došlo opět ke zranění. Jeden z hasičů měl závažně poraněný hrudník a oko.
Přišel říjen 1953 a celá skupina se rozhodla překročit hranice a dostat se konečně do jejich vytouženého Berlína. Jenže byli odhaleni na území Německé demokratické republiky. Bylo po nich vyhlášeno pátrání, do kterého se zapojilo 20 tisíc příslušníků tehdejších německých ozbrojených složek. Čtyři němečtí policisté byli zabiti, pátý vážně zraněn. Tak dopadl útěk ozbrojené odbojové skupiny bratří Mašínů.
Zbyněk Janata a Václav Švéda byli dopadeni a následně popraveni. Josef Mašín, Ctirad Mašín i Josef Pauma se do západního Berlína dostali. Později se v USA přihlásili do americké armády, aby mohli dle svých slov dále bojovat proti komunismu. Matka bratří Mašínů byla odsouzena ke 25 letům vězení za velezradu a v roce 1956 ve vězení zemřela.
Motivy k odboji skupiny bratří Mašínů jsou jasné. Není však přípustné a ani odpustitelné podříznout svázaného muže či vážně zranit neozbrojeného zaměstnance firmy, který navíc nikdy nebyl členem KSČ. Skupina bratří Mašínů a zejména bratři Mašínové, Josef a Ctirad, si vyznamenání nezaslouží, protože, ač byl jejich prvotní plán ctihodný, z mladých mužů udělaly jejich činy jen obyčejné vrahy. Jejich vyznamenání by bylo ostudou českého národa a všech Čechů.