Článek
Málokomu se chce vánočku plést, pro usnadnění její výroby si proto můžeme pomoci keramickou nebo silikonovou formou. Já měla k dispozici keramickou, kterou jsem zdědila po svojí babičce. Ta byla na pečení mistr. Když zadělávala těsto, byla doma vždy pohoda. Hrála dechovka a všichni se těšili na to, co bude zase dobrého. Babička nikdy nezklamala. A tak by tomu mělo být o Vánocích, nemělo by chybět teplo a klid domova, které dobrá voňavá vánočka rozhodně pomůže vykouzlit.
Výdobytky moderní doby jsou ale rozhodně fajn a pečení i vyklápění vánočky bude v silikonové formě hračka. Tu keramickou nezapomeňte vymazat a vysypat moukou a před vyklopením nechat vánočku pořádně vychladnout.
Co budeme potřebovat?
- 14 g sušeného droždí (dva sáčky)
- 300 g celozrnné špaldové mouky
- 200 g hladké špaldové mouky
- 100 g másla
- 150 g třtinového cukru (můžete použít i kokosový cukr)
- 3 ks žloutků
- 130 g sušených rozinek
- 50 g kandované pomerančové kůry
- 100 g kandovaných třešní
- rum/vanilkový extrakt
- půl čajové lžičky soli
- 220 ml mléka
- mandlové plátky/cukrové vločky na dozdobení
Postup:
Tři hodiny předem namočte rozinky do vlažné vody se třemi lžícemi rumu - pokud tedy nechcete volit nealkoholickou variantu, pak je namočte jen do vlažné vody s vanilkovým extraktem. Nabobtnalé rozinky pak pokrájejte na drobné kousky, stejně jako kandované třešně a kandovanou pomerančovou kůru (tu už ale zpravidla koupíte pokrájenou na drobné kostičky).
V misce si rozmíchejte 100 ml vlažného mléka a sušené droždí se dvěmi čajovými lžičkami cukru a nechte na teplém místě vzejít kvásek.
Ve velké míse mezitím smíchejte obě mouky. Máslo v další misce rozšlehejte se dvěma žloutky, solí a cukrem a přidejte k mouce. Přilijte zbytek mléka a vypracujte pružné těsto. To následně nechte 20 minut vykynout na teplém místě. Po vykynutí ho opět zpracujte a přisypte rozinky, pokrájené třešně a pomerančovou kůru.
Těsto následně umístěte do 2/3 formy na vánočku a pečte v předehřáté troubě po dobu zhruba 40 – ti minut při cca 190 °C. V keramické formě se bude vánočka péct o pár minut déle než v silikonové.
Zda je vánočka upečená, poznáte i díky tzv. špejlovému testu, kdy můžete vyzkoušet zapíchnut špejli do středu vánočky a pokud vyjde víceméně suchá, můžete vyndávat. Po vyklopení vánočky z formy ji potřete jedním žloutkem a posypte plátky mandlí, případně cukrových vloček a nechte v troubě jen na vrchní ohřev na dvě minuty zapéct.
Dobrou chuť všem!