Hlavní obsah
Cestování

V monumentální istanbulské podzemní cisterně řádil i James Bond

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Vratislav Konečný

V Srdečných pozdravech z Ruska tu jezdil na lodičce agent 007 James Bond

15. 9. 12:32

Kromě Londýna se tvůrci filmů o agentu Jejího Veličenstva Jamesu Bondovi vrátili natáčet vícekrát jen do Istanbulu. Točily se tu Srdečné pozdravy z Ruska se Seanem Connerym, Jeden svět nestačí s Piercem Brosnanem a Skyfall, kde hrál Daniel Craig.

Článek

Voda pro žíznící město

Sean Connery se vypravil ve filmu Srdečné pozdravy z Ruska (1963) do proslulého podzemí Bazilikální cisterny, jedné z největších zásobáren pitné vody pro město, které je sice postavené u vody, ale té pitné má málo. Bond se tu plaví na člunu mezi řadou sloupů, divák vnímá napětí, ale jen místní a návštěvníci jedné z nejznámějších památek vědí, že se děj odehrává v nádherném podzemí. Aby mělo město pitnou vodu, nechali jeho vládci zbudovat systém vodních nádrží, do kterých tekutina z mnohakilometrové vzdálenosti přiváděly akvadukty. Ve městě bylo asi 200 cisteren, nejznámější se nachází pod náměstím Stoa Basilica, kousek odtud najdete chrám Hagia Sophia, tam se Bond setkal s agentkou Táňou.

Pár set metrů je do Modré mešity a paláce Topkapi, daleko není ani Velký bazar. Všechno jsou to hlavní turistické cíle při návštěvě Istanbulu. Motocyklová honička na střeše Velkého bazaru poničila střechu, takže její část museli vyměnit.

Obří rezervoár

Cisterna Basilica je známá jako Yerebatan Sarnici a vchod do ní poznáte podle dlouhé fronty před nenápadným domem, kde se sestupuje do podzemí. Turci jí říkají Potopený zámek. Při prohlídce vás doprovází příjemná, tlumená a nevtíravá hudba.

Cisterna byla nějaký čas kvůli rekonstrukci uzavřena, ale nyní se sem zájemci o prohlídku hrnou, když jsem tu byl poprvé, bylo to komornější, nyní se posunujete v balíku lidí a ztrácí to na mocnosti dojmu z obrovského prostoru, kde se snaží každý ulovit ten nejhezčí záběr a v tlačenici to není to pravé ořechové. Cisternu postavili za vlády císaře Justiniána v 6. století. Má rozměry asi 140 krát 70 metrů, nad hladinou se pohybujete mezi 336 sloupy s výškou 9 metrů a uspořádaných do tuctu řad po širokých chodnících. Ve vodě zabudované reflektory dodávají místu zvláštní atmosféru, je to docela mystické. Dva z mramorových mohutných sloupů, většina pochází ze starých staveb, stojí na podstavcích zdobených hlavami Medúzy. Její socha je i v rohu cisterny, tady bývá při focení nával. Je dobré absolvovat prohlídku města se renomovaným průvodcem, dozvíte se mnoho informací, které v bedekrech nenajdete a ani byste je nehledali.

Cisterna není odkryta celá, prohlédnete si asi dvě třetiny plochy, údajně se do ní vešlo více než 80 miliónů litrů vody. Tu rozváděli do císařského paláce, lázní a budov, kde měl Justinán a jeho blízcí sídla. Za jeho vlády mělo město přes půl miliónu obyvatel, další vladaři nechali stavět nové přivaděče a nádrže. Když kolem roku 450 vodovodní systém dokončili, měřil asi 500 kilometrů. Cisternu stavělo několik tisíc otroků, voda byla velkým problémem, během častých konfliktů stačilo nepřátelům vyřadit zdroje a ve městě okamžitě nastaly problémy. Po příchodu Osmanů se na cisternu zapomnělo, objevil ji znovu náhodou roku 1545 učenec Petrus Gyllius, který zkoumal byzantské památky a zjistil, že místní odněkud z podzemí berou vodu a chytají do nádob ryby. Pak pod jedním domem objevil vchod do cisterny.

Ale využití se prostor již nedočkal, stala se z něm jáma na odpad, dokonce sem házeli mrtvoly.

Istanbul v bondovkách

V Srdečných pozdravech z Ruska se Connery ještě objevil na Velkém bazaru (Kapaliçarşi), paláci Dolmabahçe a nádraží Sirkeçi, tady nasedá do Orient Expressu. Některé záběry filmaři pořizovali na Hippodromu.

Po ovládnutí města Osmany se cisterny přestaly používat. Rozvod vody akvadukty vyřešil za Mehmeda II. dvorní architekt Sinan. Nechal postavit přes 50 kilometrů dlouhý přivaděč s 33 akvadukty. Záznamy dokazují, že do města proudilo až 15 miliónu litrů vody, ty se rozlévaly do menších zdrojů, na konci byly městské kašny.

Daniel Craig představil mešitu Yeni Camii a největší poštu v Turecku, Velkou poštu.

V Dívčí věži se natáčel Jeden svět nestačí, tady byl úkryt teroristy Renarda. Zahrála si i věž Kiz Kulesi postavená na ostrůvku u asijského pobřeží.

Krom toho se hlavy Medúzy objevily ve filmu Inferno na motivy románu Dana Browna, určitě v některém tureckém seriálu. Prostor se též využívá pro koncerty.

James Bond Tour v Istanbulu – SavourTurkey.com, cs.wikipedia.org/wiki/Bazilika_Cisterna

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz