Článek
František byl znám svými kontakty na politiku, policii, postavy podsvětí i zpravodajce. Na Františka Mrázka bylo zaleženo několik policejních spisů, byl jednou z hlavních postav spisu Krakatice. Zajímala se o něj i skupina kriminalistů ve spisu zvaný Olej, jenž se zabývala tunelováním podniku Setuza. Nikdy se Mrázka nepodařilo dostat ani před soud.
Nikdy mu nic nedokázali
Nejblíže k tomu byli kriminalisté v letech 1999. Policie ho podezřívala z podílu na zabití tehdejšího sponzora ČSSD. O rok později byl podezřelý z daňového úniku, protože se zjistilo, že mu na účtu přistálo patnáct milionů korun, od rakouského podnikatele Baraka. Barakova firma připravila Komerční banku téměř o osm miliard korun. Do třetice, bylo proti němu zahájeno trestní stíhání za trestný čin padělání a poznamenání veřejné listiny. Mrázek si obstaral diplomatický pas Kostarické republiky, který mu měl sloužit ke snazšímu překročení hranic. Nikdy nebyl shledán vinným, měl za sebou vždy tým špičkových právníků. Policisté ho také podezřívali z toho, že si objednal několik desítek vražd. Kolem Mrázka se pohybovala skupina, kolem které se formovalo násilí, vraždy a nebo pohřešování osob. Žádné propojení kromě vraždy novináře V. Dvořáka, se jim nepodařilo nikdy prokázat.
Vekslák, obchodník, agent Vedral
Mrázek dovážel v kamionech nedostatkové zboží ze Západu, zejména elektroniku a také auta. Na západ zase vyvážel zde různě odcizené starožitnosti. Prodával vše možné, po čem zrovna lačnil hladový trh. Jeho jméno figurovalo v případu vyřizování účtů veklásků na Kolínsku. V roce 1986 byl dva měsíce ve vazbě a dostal podmíněný trest. Hned na to rozjel akci, která mu zajistila status invalidního důchodce. Lékař z Thomayerovi nemocnice popsal Mrázkův zdravotní stav tak, že okresní posudková komise Mrázkovi invalidní důchod přiklepla. Tím pádem Mrázek nemohl být stíhaný za příživnictví. Lékař dostal jako úplatek nový vůz Saab Turbo 900.
Potíž s novináři
Polistopadový novinář Blažek psal do Necenzurovaných novin články o Mrázkovi, které se věnovali jeho kauzám. Ať už se jednalo o privatizaci pivovaru Eggenberg, nebo o nelegální prodej a vývoz švédské žuly z náhrobních kamenů, a nebo o případu Václava Dvořáka, který na Mrázka donášel informace na policii. Právě Dvořák předal novináři Blažkovi důkazy, které dosvědčují, že Mrázek se zapojil do obchodů s kradenými starožitnostmi, které mizely za hranicemi. A tak Blažek napsal do Necenzurovaných novin i to, že Mrázek byl vedený jako agent u kolínské policie, pod přezdívkou Vedral. Dvořák byl v roce 1992 zastřelen nájemným vrahem, Blažek o jeho vraždě napsal do novin to, že se Dvořák věnoval případům Františka Mrázka. Tím vlastně naznačil, kdo by mohl za vraždou stát. Hned poté začal Blažek dostávat výhružné dopisy a Běla si ho pozval na kobereček, aby mu vysvětlil, jak se věci mají. Vraždu Dvořáka policie vyšetřila a v roce 2006, kdy už byli všichni aktéři mrtví, Mrázek, Běla i Hájek.
Učitel Antonín Běla
Antonín Běla byla další postava podsvětí devadesátých let. S Mrázkem k sobě měli nejdříve velmi blízko, ale časem jejich vztah měl trhliny, které přerostli vzájemnou nenávist. Nenávist tak velkou, až někteří dávali Bělovu smrt na triko Mrázkovi. Bělu zabili nájemní vrazi v roce 1996 před jeho domem. V tu dobu byl zastřelen i informátor policie Javornický a Hájek zmizel. Z těchto vražd byl podezřelí Mrázek.
Krakatice
Protikorupční police dění kolem Mrázka sledovala a založili spis s názvem Krakatice. Policie mapovala propojení politiky a podsvětí. Spis zahrnoval jedenáct tisíc stran o miliardových machinacích. Před volbami v roce 2006 ze spisu uniklo šestnáct set stan. Někdo tuto část spisu vynesl a předal ji novinářům. Ve spisech se psalo o tehdejších poslancích z ODS. Klíčovou osobou přes informace byl, Martin Hejl, bývalý důstojník tajné služby BIS. Hejl nosil Mrázkovi cenné informace o bezpečnostních složkách státu i politiky. Policie Mrázka odposlouchávala až do jeho vraždy v roce 2006.
Táta, který chtěl pro své děti to nejlepší
S manželkou Ivanou měl Mrázek dvě děti, syna Michala a dceru Moniku. Michal vystudoval práva na Západočeské univerzitě v Plzni. Otec si u něj vysnil kariéru ve vysoké politice. Michal se živý podnikáním s nemovitostmi. Dcera Monika v mládí chodila se synem Antonína Běly, Jaroslavem. Mrázek měl dceři Monice vztah s Jaroslavem zatrhnout. Monika se vrhla na studium práv na Západočeské univerzitě. Táta jí dokázal zařídit vše potřebné pro studium. Přestože neudělala přijímací zkoušky na univerzitu, byla přijata na základě odvolání. Magisterský obor zvládla vystudovat za pouhý rok a půl. Státnice měla vykonat 20. října 2003. V ten den, ale žádná zkušební komise nezasedala a její diplomovou práci nelze najít. Obou sourozencům magisterské tituly Západočeská univerzita v roce 2011 odebrala. Mrázkovo srdce patřilo ještě jedné pro něj osudové ženě. Manikérce Petře, vítězce soutěže Dívka léta 2006. Mrázek si Petru vzal za ženu a měl s ní dva syny.
Smrt s otazníkem
Od roku 2002, kdy na něj stříleli neznámí útočníci, byl na sebe Mrázek hodně opatrný. Mrázek k tomuto incidentu promluvil v pořadu Na Stopě.
Cítil jsem, jak jsem dostal zásah do ramene, a spustilo se mi krvácení z hlavy. Projel zatáčku a ujel
Okamžitě nabídl za informaci vedoucí k pachateli dva miliony korun. Střelce policie nikdy nevypátrala i když měla podezření, že si Mrázkovu vraždu objednal a zaplatil Radovan Krejčíř.
Mrázka v roce 2006 před sídlem jeho firem zastřelil nájemný vrah. V tom, kdo střílel je podle policie po letech jasno. Fraška Mrázka zastřelil nájemný vrah, bývalý elitní policista ze Slovenska. Který dřív pro Mrázka pracoval a měl kontakty v českém podsvětí. Vyšetřovatelé vraždy, jedné z nejznámější postav českého podsvětí jsou přesvědčeni o tom, kdo střílel. Nyní jde jen o to, shromáždit dostatek důkazů k potvrzení totožnosti vraha. Nepodařilo se však získat žádný důkaz, který by u soudu obstál. Motivem vraždy měl být podle podezření policie podnik Setuza. V den, kdy Mrázek zemřel, byl sledován policií. Měl mít schůzku s českými mafiány v pražském podniku Esplanad. Policie chtěla schůzku zdokumentovat, ale odpoledne je tajná služba stáhla. BIS měla též kameru, která snímala vchod do zámečku, před kterým byl Mrázek zastřelen. Když došlo k vraždě, byla šance, že vražda bude zdokumentována. Bohužel, ten den kamera údajně nefungovala.
Lidé z podsvětí a okolí Mrázka nevylučují, že si vraždu objednal někdo z vysokých politických kruhů. Vraždu vyšetřovala nejprve pražská mord parta, ale po třech dnech jim byl případ odebrán. Převzal ho útvar organizovaného zločinu, jeho šéf Jan Kubice zřídil speciální tým nazvaný Pokr.
O dalším vyšetřování policie do dnešních dnů mlčí. Dál na něm pravděpodobně pracuje speciální tým Tempus. Tempus se věnuje nedořešeným případům z minulosti. V roce 2016 se tým začal znovu zabývat dosud čtrnácti neobjasněnými vraždami, které se kolem Mrázka událi. V roce 2026 by teoreticky měla být Mrázkova vražda promlčená.
Zdroje:
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-mrazkovy-deti-zvladly-prava-v-plzni-za-21-mesicu-tituly-jim-pry-zustaly-skola-tvrdi-opak-354132
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zamestnance-nbu-staly-misto-kontakty-s-mrazkovym-znamym.A080515_084122_domaci_jte
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zeman-byl-pri-debate-v-uzkych-poslechl-si-jak-mrazek-vola-sloufa.A130122_214615_domaci_js
https://domaci.hn.cz/c1-28069670-tajemna-krakatice-hrozi-i-po-letech
https://archiv.hn.cz/c1-19441860-policie-vysetrila-prvni-mrazkovu-vrazdu
https://www.cibulka.net/nnoviny/nn2000/nn0300/obsah/spy/18.htm
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-otvira-se-14-vrazd-z-ery-mrazka-40008788
https://www.idnes.cz/zpravy/cerna-kronika/tajna-sluzba-sledovala-mrazka-i-v-den-vrazdy-informace-ale-nechce-dat-policii.A091016_212110_krimi_abr