Článek
Nemyslíš, zaplatíš. Ostatní se poučí, jen zatím netušíme jak
Slogan „Nemyslíš, zaplatíš!“ pochází od BESIPu a týká se bezpečnosti na silnicích, ale ve financích a v oblasti finanční gramotnosti obecně platí také. Influenceři, kteří čelí obrovským dluhům vinou nulového povědomí o osobních financích a o povinnostech s nimi spojených, neskrývají rozhořčení a zoufalství.
„Zatímco mnozí influencerům hrozí osobní bankroty, širší obraz české populace v oblasti dluhů ukazuje světlejší stránku. V loňském roce bylo o 30 tisíc méně Čechů s exekucí než v předešlém roce a celkový počet exekucí klesl o více než 300 tisíc. Ačkoli exekuce za neplacené výživné mírně vzrostly na 4.750 případů, zdá se, že většina země se pohybuje směrem k větší finanční zodpovědnosti.“ Říká redaktor ekonomického webu epujcka.cz.
Mladá generace může v reálném čase sledovat, jak tvrdé mohou být dopady nízké finanční gramotnosti. Poučí se mladí lidé z případu CzechClouda (Petra Žaluda), Datla (Marka Valáška) a dalších? Ze zoufalé situace streamerů, influencerů a YouTuberů, co rychle přišli k penězům, a vlastní hloupostí ještě rychleji zchudli a zadlužili se? Dokonce propadli mezi ty, od nichž stát musí vymáhat nedoplatky na povinných odvodech, případně už čelí osobnímu bankrotu?
Nebo se vše obrátí proti společnosti a mladá generace se pokusí vytěžit podobné situace tak, jak se k ní staví například „Datel“? Podle insolvenčního soudu streamer Marek Valášek alias Datel ani nekomunikuje s insolvenčním správcem, což vede až ke zrušení oddlužení a k návratu všech dříve probíhajících exekucí a vymáhání inkasními agenturami.
Chceme-li zvýšit finanční gramotnost mladých, nejprve ji budujme u jejich vzorů
Nepříjemný vývoj finanční situace veřejně známých osob, které si rychle vydělaly, ale ještě rychleji o své peníze přišly, by se měl stát výzvou pro komunitu odborníků ze světa financí. Výzvou, ale i velkou šancí na úspěch: Jak jinak dostat finanční gramotnost k dětem a mladým lidem, než právě přes jejich vzory, přes streamery a influencery?
Tím nijak neztrácejí na důležitosti školní výuka a vliv rodiny v oblasti finančního zdraví. Pokud by se povedlo propojit u dětí a mladých lidí teorii ze školy, praxi z rodiny a informace i navnímané postoje jejich streamerských vzorů, mohly by brzy výsledky testů finanční gramotnosti u mladých lidí dosahovat na vyšší hodnocení, než letošních 56 bodů. Dodejme, že i v minulých letech ukázaly výsledky testování podobně tristní stav v české populaci. Největší problém mají Češi v testu již tradičně s rozpoznáním nejlevnější půjčky.
Inkasní agentury, exekutory a insolvenční správce živí finanční negramotnost
Mnoho lidí vnímá především exekutory jako příživníky na neštěstí obyčejných lidí. Ruku na srdce: dostali by se tito lidé do stejné mizérie, kdyby měli dostatečné povědomí o zákonitostech světa peněz, světa půjček, spoření, pojištění, povinných odvodů? Téměř s jistotou lze tvrdit, že nedostali. Až na výjimky.
Poučme se z chyb a využijme je k osvětě mladé generace
Chyby jsou od toho, abychom se z nich poučili. Cizí chyby nás nestojí ani korunu a o to větší výhodou se pro mladou generaci mohou stát finanční přešlapy influencerů.
Pokud na nich dokážeme založit nové přístupy k šíření osvěty, informací, znalostí a dovedností z oblasti osobních financí, a podaří se do nich některé streamery i zapojit, můžeme brzy slavit významný posun v hospodářských dějinách našeho národa.
S radostí pak můžeme sledovat klesající počty nesplácených závazků a vyhlašovaných exekucí, a naopak rostoucí čísla ohledně úspor, správně nastaveného pojištění a zdravě diverzifikovaných investic. Toto téma považujeme za důležité k otevření veřejné i odborné diskuse.