Článek
Kdy jsem zjistil, že by mě mohla bavit i jiná práce? Jak již bylo v úvodu zmíněno, celý dětský a dospívající život jsem byl veden jasným směrem – pracovat ve firmě, která vyrábí krmivo pro zvířata. Tedy “rozkaz zněl jasně”: půjdeš na zemědělku.
Vlastně jsem neměl nic proti tomu. Moji rodiče vystudovali také oba „hnojárku“ a já, když vyprávěli všechny zážitky, jsem byl rád, že jsem se tam dostal. Vybral jsem si technickou fakultu se zaměřením na obchod a podnikání. První měsíc byl fajn, ale pak se objevil problém s financemi. Nikdy jsem nechtěl být finančně závislý na rodičích, a proto jsem hledal brigádu. Věděl jsem, že chci brigádu, kterou budu moct dělat z počítače odkudkoliv a budu mít flexibilní pracovní dobu, abych stíhal školu. Zdá se to jako nemožné? Zprvu ano, ale náhody se dějí a bratr mé přítelkyně, který pracuje v online světě, měl zrovna jedno volné místo na pozici editora. „Ideální,“ řekl jsem si a s nadšením jsem práci přijal.
Práce mě moc bavila a tím, že jsem asi odmalinka velice cílevědomý, jsem se chtěl zlepšovat. Po nějaké době mi byla nabídnuta i práce v rámci optimalizace stránek pro vyhledávače. To znamenalo, že jsem dělal i technické analýzy webů a různá doporučení, jak strukturovat jednotlivé stránky a podobně. Cílem bylo, aby vyhledávače zobrazovaly weby na lepších pozicích a tím byl i web navštěvovanější.
Všichni byli tedy spokojeni – já, rodiče, přítelkyně i klienti. Zprvu to byla opravdu brigáda, kde jsem si vydělal na obyčejnější živobytí. Samozřejmě, když začnete vydělávat peníze, chcete stále více a více. I já jsem tedy přidával na hodinách pro klienty a přibíral nové klienty.
Nebylo to hned, ale po zhruba 3 letech jsem se prací dokázal krásně uživit a zřejmě i lépe, než kdybych nastoupil do jiné podobné práce. Celý život je dle mého názoru o náhodách, kterým musíme jít naproti. A další krásná náhoda se stala, když jsem se dal do řeči s klukem, který byl se mnou na wakeboardu, a po několika minutách jsme zjistili, že pracuje ve stejném segmentu jako já. Slíbil, že mě propojí více do světa online, což se stalo, a po jedné schůzce se známým tohoto kluka jsem rozjel asi mou největší spolupráci, která trvá do dnes.
Možná to vše vypadá zalité sluncem, ale to tak rozhodně není. Stále mě to táhne do naší rodinné firmy. Je to úplně jiný segment – možná zajímavější, možná kreativnější a možná i mnohem více. Ale… toto je práce, kterou jsem si vybudoval já, a možná mě tedy nejdříve drželo hlavně moje ego nebo finance. Možná oboje.
Nicméně po vysoké škole jsem nastoupil i na částečný úvazek do naší rodinné firmy. Zprvu to byl opravdu nářez. Tím, že zakázek přibývalo, jsem pracoval dohromady každý den přes 13 hodin denně. Až jednou jsem usnul za volantem a řekl jsem si dost.
Dá se tedy pracovat ve více firmách naplno? Podle mého názoru rozhodně ano. Nastavil jsem si přesnější pravidla uvnitř mé hlavy a stanovil si jasné cíle. Více mě to stále táhne do zemědělství, kde jsem si vzal teď majoritní úvazek a své online znalosti upozadil.
Možná dokonce to, že jsem takto práci střídal a měl ji opravdu pestrou, pro mě znamenalo stále nový náboj. Strávit jeden, dva dny v týdnu mezi lidmi, třeba na farmě, bylo pro mě osvobozující. Řešily se úplně jiné problémy než na internetu, a zase se pak člověk těšil, až si sedne za počítač a chvíli s nikým nemusí mluvit.
Jak bych to tedy po více než roce zhodnotil a doporučil bych to ještě někomu?
Sám nevím, osobně bych do toho asi znovu nešel a rovnou si vybral to, co chci v životě dělat. Pomohlo mi, když mi jeden známý řekl, abych si sám sebe představil ne za měsíc, ale za 5 let, a jestli jsem ok s tím, že bych si nechal možná utéct kariéru online marketéra a na druhou stranu, jestli by mě ta práce bavila.
Vím, že by mě bavila, ale o něco málo méně než pracovat v offline prostředí. Proto jsem se rozhodl, že letošní rok bude pro mě rokem změny a zkusím se přetransformovat co nejvíce do naší firmy, kde mi je dobře a kde se cítím jako doma. Když tento článek edituji, uvědomil jsem si, jak se vlastně nakonec mé dvě profese střetly a já vytvořil do naší rodiny e-shop Premin.cz.