Hlavní obsah

Kdo má právo rozhodovat o tom, co je pravdivé?

Foto: Václav Hořejší

Které veřejně prezentované výroky jsou pravdivé, které lživé a o kterých to nelze rozhodnout, protože to jsou prostě jen více či méně legitimní názory, které se mohou nebo nemusí jiným líbit?

Článek

Mezi frekventovaná témata dnešní publicistiky a diskusí patří ony proslulé „fake news“, tedy falešné, lživé zprávy. Ty, jak se dozvídáme, významným způsobem negativně ovlivnily a zajisté ještě ovlivní výsledky voleb v řadě zemí, připravují půdu pro zničení samotného systému demokracie, atd. atd. Na obranu proti takovým škodlivým lživým informacím státy zakládají speciální instituce (které tak vhodně doplňují dávno existující instituce produkující různé propagandistické lži a polopravdy).

O tom, že prostředí internetu je skutečně neobyčejně příznivé pro šíření jak pravdivých, tak polopravdivých, ale i zcela lživých informací, jakož i všemožných názorů, asi nelze pochybovat. Není mi ale jasné, kdo rozhoduje o tom, co je pravdivé a co lživé (na toto téma od pradávna diskutovaly davy filosofů i hospodských mudrců; asi nejznámějším tazatelem o této věci je novozákonní Pilát Pontský.

U některých věcí, zvláště vědeckého charakteru, je to jasné – je nepochybně pravda, že Země obíhá kolem Slunce, že atom uhlíku má šest protonů, že homeopatie funguje pouze na základě placebového efektu, že Austrálie je menší než Asie, atd., a že nepravdivé jsou výroky opačné.

Ale kdo má právo rozhodovat např. o tom, které z následujících výroků jsou (spíše) pravdivé a které zcela nebo téměř nepravdivé?

1) NATO je zásadně důležité pro zajištění naší bezpečnosti.

2) NATO je nebezpečným pozůstatkem studené války a mělo by být zrušeno.

3) Ukrajinská válka byla vyvolána ničím nevyprovokovanou ruskou agresí.

4) Ukrajinská válka byla do značné míry vyprovokována nezodpovědnou politikou Západu.

5) Petr Fiala je zkušený, schopný a oblíbený politik.

6) Petr Fiala je světově nejméně oblíbený premiér.

7) Naše členství v EU je zásadně důležité pro naši budoucí prosperitu.

8) Pro naši budoucí prosperitu je zásadně důležité, abychom opustili EU.

9) Globální změna klimatu je zásadně ovlivněna spalováním fosilních paliv.

10) Spalováním fosilních paliv má na změny klimatu zanedbatelný vliv.

11) Donald Trump zkušený a schopný politik s nezanedbatelnými vadami charakteru.

12) Donald Trump je nebezpečný psychopat.

13) KSČM je nebezpečná antidemokratická strana.

14) KSČM je legitimní levicová politická strana.

15) Lustrační zákon je ostudou této země a měl být dávno zrušen.

16) Lustrační zákon je důležitý nástroj ochrany naší společnosti.

Já si sice například myslím, že v zásadě pravdivé jsou výroky č. 2, 4, 6, 7, 9 a 14, 15, ale jsem si dobře vědom toho, že většina českých občanů mnohé z těchto mých názorů nesdílí (rád bych se mýlil…).

Mám silný dojem, že většina našich politiků považuje na rozdíl ode mě za zcela samozřejmě pravdivé např. výroky č. 1, 3, 13 či 16, a že by možná měli dokonce chuť na jakési uzákonění takovýchto „pravd“a trestání zastánců pravdivosti výroků č. 2, 4, 14 či 15.

Měly by snad o tom, které výroky tohoto typu jsou (do jaké míry) pravdivé či nepravdivé, a hlavně u kterých o tom nelze rozhodnout, neboť jsou to jen subjektivní názory, rozhodovat soudy? Nebo spíše nějaký úřad pro „strategickou komunikaci“? Obávám se, že něco takového je už za dveřmi. Kéž bych se mýlil.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz