Hlavní obsah
Názory a úvahy

Nastal čas pro uzákonění povinné účasti u voleb

Foto: Seznam.cz

Měl by občané mít povinnost volit?

Článek

Nadpis s otazníkem, nebo bez něj?

Možná by ten, lehce provokativní nadpis, měl mít na konci otazník. Ten nadpis by se měl ptát, zda skutečně již nenastal ten správný čas nařídit lidem povinně jít k volbám? Ale já si myslím, že otazník nakonec není na místě. Že skutečně klasická tečka za větou je tím pravým interpunkčním znaménkem. A pokusím se vysvětlit, proč si myslím, že by občané měli k volbám chodit povinně, ze zákona.

Právo volit vs. povinnost volit

Máme různá práva. A máme i nějaké povinnosti. Věřím, že mnoha lidem se nelíbí platit (například) daně. Ale je to povinnost, tak je třeba ji splnit. Máme práva, a máme i povinnosti. Tak to je. Bez toho by společnost nefungovala.

Jedním z našich základních práv je právo jít k volbám. Můžeme se vyjádřit, svobodně a nezávisle, koho volíme do svého čela. Komu svěřujeme správu věcí veřejných. Ale nemáme tu povinnost jít k volbám. A tedy volební účasti se pohybují, dle typu voleb, od nějakých 25 % do (cca.) 65 % oprávněných voličů. Tradičně nejmenší počet voličů přichází k volbám do Senátu, i když i zde se počet voličů každé volby zvyšuje.

Když se bavím s lidmi, kteří NECHODÍ volit, zjišťuji, že pro své chování nejít k volbám mají lidé různé motivace. Nejčastější odpovědi jsou:

· Nezajímám se o politiku.

· Nemám si z nabízených kandidátů koho vybrat. Nikdo mne neoslovil.

· Všechno jsou to podvodníci. Jeden vedle druhého.

· Moje volba nic nezmění. Jeden hlas nic neznamená.

· Když jsou volby, nemám čas. Jezdím na chatu.

· Nežiji v této zemi, tahle země mne nezajímá.

· Stejně je to rozhodnuté předem. Volby jsou jen divadlo.

· Moje volba nejít k volbám je vyjádřením mého postoje. I nevolit je volba.

· Nesouhlasím s institucí, kam se volí (Senát, Evropský parlament atd.), a tak nejdu.

· Chodím jen k důležitým (Sněmovním) volbám. Jinak mne to nezajímá.

Těch argumentů je mnohem více. Uvedený souhrn je spíše pokusem o nějakou sumarizaci nežli soupisem všech argumentů, které jsem slyšel.

Jsou zmíněné argumenty relevantní?

Já osobně si myslím, že ani jeden z těch argumentů relevantní není. To si skutečně někdo nedovede vybrat z nabízených stran? Vždyť se jich při každých volbách nabízí přes třicet. A v republice máme přes 200 politických uskupení. Skutečně si někdo nevybere z takové nabídky? Jaká strana by jej tedy dokázala oslovit, když si nedovede vybrat z nabízených? Skutečně se najde někdo, kdo by volit i chtěl, ale nedovede si vybrat?

Nebo někdo skutečně věří, že vše je rozhodnuté předem? Opravdu? Tedy konspirační teorie podobná té o chemtrails a Iluminátech řídících svět?

A skutečně někdo věří, že všichni politici jsou podvodníci?

Opravdu si někdo myslí, že volby například do obecních zastupitelstev jsou nedůležité?

A skutečně se někdo domnívá, že svým postojem nejít k volbám, dává najevo svůj názor?

No evidentně tomu tak je, a na předchozí otázky zní vždy odpověď: ANO.

Ovšem potíž je v tom, že i když se někdo o politiku nezajímá, tak politika stejně vstoupí do jeho života. Dostaneme předepsané daně, politici budou rozhodovat o směřování země, budeme žít dle zákonů jimi přijatých.

Jestli budeme platit televizní poplatky, jestli bude, či nebude povinná vojna, jestli se koupí ty či ony stíhačky, jestli půjdeme do důchodu, a jaký bude, o tom všem rozhodnou politici. Některá jejich rozhodnutí nám vstoupí do života méně, některá více.

A jak by to mělo být?

A proto si myslím, že kromě práva jít k volbám, by měla být uzákoněna i volební povinnost. Jsme demokratická společnost a chápu, že je velmi složité někoho do něčeho nutit. Ovšem domnívám se, že dát občanům povinnost se jednou za čas vyjádřit k věcem veřejným a k politice, není zas tak zatěžující.

Slibuji si od toho, že občané začnou se více o politiku zajímat. Hledat souvislosti. Sledovat, jak se který politik chová. Je mi jasné, že odpovědní a řádní občané toto dělají již nyní. Tedy sledují politiky, chodí k volbám, jsou informováni. Tedy, povinnost jít k volbám dopadne především na ty, kteří se dosud o politiku nezajímají, či nemají dostatečný rozhled a ani jej mít nechtějí. Oponent mého názoru na povinnou účast u voleb namítne, že tedy vlastně získat hlas těch, kdo dosud k volbám nechodí, bude snadnější pro politické populisty s lákavým a jednoduchým způsobem řešení nějakého problému, nežli pro strany tzv. systémové, které hledají složitější, ale společensky průchodnější alternativy. Na to se nedá ale namítnout nic jiného, že to se holt nedá nic dělat. Upřímně řečeno, já osobně totiž rozdělení na strany systémové a nesystémové (protisystémové) moc nechápu a nevěřím na něj. Stejně jako dělení na populistické a nepopulistické. Každá politická strana je přece ze své podstaty populistická.

Jak si to představuji v praxi? Povinnost jít k volbám by byla ze zákona. Ale součástí sady volebních lístků by byl vždy též jeden prázdný. Čistý. Bílý. Každý, kdo má tedy názor, že volit nechce, či nesouhlasí s nikým na kandidátce, domnívá se, že volby jsou jen divadlo, či se nedovede vybrat z nabídky, by mohl vložit do obálky zmíněný bílý lístek. Svou povinnost volit splnil, svůj postoj vyjádřil. Možná si řeknete, co to změní oproti dnešnímu stavu? Kdo nejde k volbám, tak tedy ano, půjde a vhodí tam čistý list. Stejně bude nevolit, nic se nezmění. Ale já si myslím, že změní. Nevěřím totiž, že by čistých lístků bylo tolik, jako lidí, co nejdou k volbám. Věřím, že občané, když už by k volbám museli, tak by i právo volit využili. A koukli se na nabídku kandidátů. Přemýšleli nad tím vším. A nakonec nějak hlasovali. Odpovědně a s pocitem naplnění občanské povinnosti.

Jistě. Opět může zaznít námitka, že lidé, co nechodí nyní k volbám, v případě povinnosti volit, by klidně svůj hlas byli ochotni prodat za fajfku tabáku. Protože stejně je politika nezajímá. Mám na mysli kupčení s hlasy. No, možné skutečně je, že někdo by se uchýlil k tomuto PROTIZÁKONNÉMU a trestnému konání. Od toho máme příslušné orgány, co to umí šetřit a stíhat. Ke zmíněnému kupčení může docházet i nyní, a dokonce si myslím, že ve velmi omezené míře možná i dochází.

Už slyším tu kritiku, že nelze přece nikoho k ničemu nutit. No, lze. Samozřejmě je potřeba najít míru mezi tím, jak moc může zákon vstupovat občanům do života. Pokud (například) z voleb vzejde taková politická reprezentace, která vrátí zpět povinnou vojnu, tak já se domnívám, že to učiní nejspíše nějakým zákonem, a že tento vstup do života lidí je mnohem invazivnější nežli mnou zmíněné nařízení jít jednou za čas volit. Jen abych nebyl špatně pochopen, dodávám, že jsem PROTI povinné vojně, ale to není tématem tohoto článku.

Tématem tohoto článku je zamyšlení se nad tím, zda by měl být povinnost chodit k volbám, či ne. Já se domnívám, že ANO, protože lidé by měli mít nejen právo vyjádřit se ke správě státu, ale i povinnost. V rámci nějaké společenské soudržnosti a chcete-li, sociálního „tmelu“. Že prostě to, že se občané začnou (ve své podstatě) povinně zajímat o to, co se děje „nahoře“ je stavem žádoucím a pozitivním.

To je můj názor.

Jaký máte vy? Anketa je přiložena.

Váš Vasil Kladívko.

Anketa

Jste pro povinnou účast občanů při volbách?
ANO
50 %
NE
50 %
Celkem hlasovalo 10 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz