Hlavní obsah

Včelí vosk a jeho rozmanité využití

Foto: Včelí farma AnnKas

Včelí vosk získáváme z vystavěných plástů

Včelí vosk nemusíte používat jen na svíčky, ale využijete ho v přírodní medicíně, v potravinách, jako dlouhotrvající obal, nebo také při relaxaci.

Článek

Včelí vosk je bohatý na vitamín A, který je rozpustný v tucích. Obsahuje také různé minerály a látky prospěšné pro lidské zdraví. Napomáhá látkové výměně, což je prospěšné při otocích a zánětech.

Praktické využití včelího vosku

Voskové obaly

Hned po výrobě svíček, jsou voskové obaly jedním z nejčastějších způsobů využití včelího vosku. Především v posledních letech nastal boom v jejich používání na zabalení potravin, ať již se to týká svačinek, nebo třeba pečiva, či ovoce a zeleniny. Jejich výroba je jednoduchá - plátno se namočí do vosku. Následné použití může být opakované, stačí jen obal umýt, a dále používat dle potřeby.

Voskové obklady

Díky vlastnostem včelího vosku, hodí se voskové obklady jako pomocníci při zdravotních problémech s respiračním onemocněním, nebo třeba i pohybového ústrojí. Na jeho výrobu potřebujete čisté bavlněné plátno, které namočíte do roztaveného vosku a necháte uschnout. Pro zvýšení účinku můžete přidat éterické oleje podle potřeby. Já preferuji mátu, eukalyptus a mateřídoušku na vykašlávání, rozmarýn na menstruační bolesti a bolavé klouby, levanduli a meduňku při migrénách a skořici na prohřátí svalů. Pro použití obkladu jej nahřejte na 45–50°C např. v troubě, a přiložte na postižené místo. Zakryjte igelitem, ručníkem nebo dekou a nechte působit, dokud nevychladne. Tento obklad je velmi účinný například při kašli u dětí, kdy zmírní kašel a umožní dítěti klidně spát.

Plástečkový med

Žvýkání plástečkového medu je skvělé pro zdraví ústní dutiny. Pomáhá při paradentóze, aftech, trhlinkách na jazyku a sliznicích, a snižuje kazivost zubů a tvorbu plaku. Zároveň jeho žvýkáním posílíte mimické svaly, a můžete to brát i jako medovou jógu obličeje.

Tělové svíce

Tělové svíce jsou vyrobeny z bavlněného plátna namočeného ve včelím vosku. Často se přidává kurkuma pro další zdravotní přínosy. Svíce fungují na principu podtlaku, který pročišťuje energetické dráhy těla. Při výrobě je důležité být v pozitivní náladě a dobrém zdravotním stavu, protože svíce přenáší energii výrobce. Pokud neznáte jednotlivé energetické dráhy, používejte je tak, že je přiložíte na místo s největší bolestí.

Terapeutické využití

Včelí vosk má i terapeutické využití. Pacienti mohou z vosku vyrábět různé figurky pomocí mačkání vosku, což slouží jako relaxační technika a pomáhá navázat kontakt s méně přístupnými pacienty. Voskové místnosti, nebo povoskované prostory, odstíní geopatogenní zóny a zlepší kvalitu spánku. Často včelaři dávají balíky se včelím voskem (mezistěnami) pod postel, aby docílili stejného účinku jako ve voskové místnosti (lepší spánek, odstínění geopatogenních zón).

Další využití

Včelí vosk je součástí mastí, které mají regenerační účinky a vytvářejí ochranný film na kůži. Současně při výrobě zahušťuje použité oleje.

Doporučení pro včelaře

Je důležité zpracovávat včelí vosk správně a nepoškodit jeho kvalitu nevhodnými nádobami. Ideální je používat nerezové nádoby, nebo smaltované, ale nesmí být oprýskaný smalt. Spodní část vzniklého koláče je nutné řádně očistit.

Pro apiterapii je nejvhodnější používat tzv. divočinu, nebo vosk z volné stavby bez chemických přísad.

Andrea Novotná

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz