Článek
Volební účast ve volbách do Evropského parlamentu se u nás pravidelně pohybuje lehce pod 30 %, kromě voleb, které se konaly v roce 2014 a účastnilo se jich pouze 18,2 % voličů. I když nyní byla volební účast pravděpodobně dosud nejvyšší, je stále velmi nízká. Čím to je, že Evropská unie občany očividně nezajímá?
I když si mnoho z nás ráda na EU zanadává, přijít projevit svůj názor už tak oblíbená činnost není. Nejspíše za to může malý počet zástupců České republiky, kteří jsou volení. Nám připadne 21 míst z celkových 705 poslanců. Je to sice málo, ale rozložení mandátů mezi státy odráží počet obyvatel v jednotlivých zemích. Navíc se poslanci napříč státy sdružují do klubů, které následně mají vliv podle toho, jak silné jsou. Proto i na našem zastoupení záleží.
Dalším důvodem je jen malá aktivita naší politické scény. Do čela kandidátek jsou většinou umístěni političtí dinosauři, kterým takto strany chtějí zajistit spokojený důchod. Příkladem můžou být Lubomír Zaorálek nebo Alexandr Vondra. Ani rozpočet na kampaň nebývá takový, jako u voleb do poslanecké sněmovny. Pro strany jsou evropské volby bohužel druhořadé a nevěnují jim tolik pozornosti, a to se projevuje i na aktivitě občanů.
Zdroje: