Článek
Pokud také patříte k těm, co jezdí jednou za rok na vysněnou dovolenou, odpočinout si od všedních starostí, načerpat síly a utratit, co jste celý rok šetřili, nebylo by fér, kdybyste nevěděli, že tam můžete riskovat své zdraví, potažmo život.
Letos vyznívá spousta informací pro Polsko, jeho krásné pláže a nízké ceny. Vůbec se ale nemluví ani o jeho studeném moři natož o nějakém problému. Přestože je Baltské moře podstatně chladnější než ta jižněji, je díky globálnímu oteplování už léta živnou půdou pro masožravou bakterii Vibrio, která může způsobit vážné záněty kůže a v nejhorších případech může vést až k amputacím nebo smrti.
Podle interaktivní mapy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) se letos bakterie Vibrio začala v evropských mořích šířit v polovině května. Lehce se vyskytovala v Severním, Baltském a Černém moři. Stále teplejší počasí ale udělalo své. O necelý měsíc později, už stoupl její výskyt v Černém moři k vysokým hodnotám, zatímco na severu se držel v mírném riziku, kde je i dnes, kdy je Černé moře v podstatě už zamořené.
Nicméně i ve vodě s jen mírným výskytem této bakterie stačí drobná ranka kdekoliv na kůži a může být problém jako hrom. Doporučuje se tedy, nekoupat se ve vodě s obsahem této bakterie ani s miniaturním zraněním.
Už vůbec by se neměla dostat do úst spolu s mořskou vodou, aby ji člověk nespolkl. Je možné ji ale i sníst v nedostatečně tepelně upravených plodech moře. Nejčastěji v ústřicích. Od silných křečí, průjmů a zvracení se pak bez včasné diagnózy a léčby může člověk dostat až k otravě krve, která může mít za následek i smrt. Závažné následky se objevují častěji u osob s oslabenou imunitou. Nebezpečná je pro lidi s autoimunitním onemocněním.
Jelikož o stavu našeho imunitního systému toho většinou moc nevíme a autoimunitní onemocnění mohou být nějakou dobu skrytá, je lepší vybírat jiné destinace a předem se informovat o čistotě vody. Letos, co se čistoty moře týká, vyhrává v Evropě jednoznačně Chorvatsko. Vodu tam testují až na 1 120 místech, z nichž má přes 97 % nejvyšší hodnocení.
Naopak Baltské a Severní moře se dlouhodobě považují za nejvíce znečištěná hlavně díky ropným haváriím, intenzivní lodní dopravě, odpadům z těžkého průmyslu a hnojiv ze zemědělských činností. Na dně Baltu se taky nachází asi 40 000 tun vojenského materiálu z válečných období. A taky Vibrio.
Bakterie rodu vibria způsobují vibriózu a jedna z nich dokonce choleru. Přestože se tento problém objevuje na mapě ECDC už v roce 2013 (dřívější informace tam nejsou) a každý rok se opakuje, mluví se o něm jen zřídka. Černé moře, ve kterém se koupeme na dovolené v Bulharsku, Rumunsku a na severu Turecka, je na tom v těchto dnech nejhůř. Koncentrace nebezpečné bakterie je tam příliš vysoká.
A moje kamarádka má problém, o kterém vůbec nevěděla.
--------------
Mapa: https://geoportal.ecdc.europa.eu/vibriomapviewer/
Zdroje: https://cnn.iprima.cz/v-severnim-a-baltskem-mori-se-risi-nebezpecna-masozrava-bakterie-muze-byt-smrtelna-443818?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1348601&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.context
https://venerologie.cz/onemocneni/vibrio/
https://www.pocasiaradar.cz/zpravy-o-pocasi/letni-osvezeni-kde-v-evrope-najdeme-nejcistsi-more–4187b481-c3bb-486b-8cd2-14a44f853cc0