Hlavní obsah
Umění a zábava

Čím byly původně naše hvězdy pop music?

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto titulní strany publikace Božský Karel

Že byl Karel Gott vyučený elektromontér v ČKD, je všeobecně známo, ale jaké byly původní profese dalších hvězd naší hudební scény? To se dozvíte právě teď.

Článek

Božský Kája měl kromě pěveckého nadání i výtvarné vlohy, dokonce dělal přijímací zkoušky na UMPRUM, ale pánům profesorům se patrně talentovaný nezdál a nepřijali ho. A dobře udělali, jinak bychom neměli našeho nepřekonatelného Zlatého slavíka.

I když rodiče záhy rozpoznali jeho pěvecký talent, otec trval na tom, že syn musí mít nějaké normální řemeslo. A tak nastoupil do učení a v roce 1957 získal výuční list v oboru „Elektromontér pro montáž a provoz průmyslového zařízení“. I když popravdě, příliš dlouho se touto profesí neživil, pouhé tři roky. Poté se vydal na velice úspěšnou dráhu profesionálního zpěváka a dobyl svět.

A co jeho dávný souputník a rival, Waldemar Matuška? Na rozdíl od Karla Gotta, který později zpěv studoval, žádné hudební vzdělání neměl. Pěvecký a hudební talent zdědil patrně po své mamince, operetní zpěvačce. Mimochodem, on se ani nejmenoval Waldemar, ale Vladislav a měl také řemeslo. Vyučil se sklářem ve sklárnách Poděbrady.

A již jako učeň vystupoval coby zpěvák a muzikant, ovšem profesionálem se stal až v roce 1960. Do té doby vystřídal několik zaměstnání včetně skláře, jímž se vyučil. Kromě zpěvu velice dobře ovládal i strunné nástroje. Možná si ho vybavíte ve filmovém muzikálu Noc na Karlštejně, jak hraje na loutnu. A měl i herecký talent, což dokázal již ve filmovém muzikálu s názvem Kdyby tisíc klarinetů. Tam hráli tehdejší rivalové Karel a Waldemar spolu. Abych to uvedla na pravou míru, rivalové byli jen na pódiu, v civilu byli kamarádi.

A co malá dáma s velkým hlasem, Věra Špinarová? Tak ta byla vyučená chemička a pěvecký talent dostala do vínku. Holt někdo musí studovat a mnoho let na sobě pracovat a někdo to má od Boha. Již v patnácti letech se stala hvězdou soutěže „Hledáme nové talenty“ a od šestnácti let vystupovala s několika kapelami, takže svojí původní profesí se nikdy neživila.

Když už jsme v Ostravě, mrkneme se na Marušku Rottrovou. Ta je absolventkou gymnázia v Bohumíně a nějakou dobu pracovala za přepážkou Československé státní spořitelny. A jako spousta našich dalších hvězd pop music se stala vítězkou jedné z talentových soutěží. Stalo se tak v roce 1960 a téhož roku vystupovala poprvé v televizi, ještě jako bankovní úřednice.

Záhy však své původní povolání opustila a začala se profesionálně věnovat zpěvu. Hudební talent zdědila Maruška po rodičích, otec byl varhaník a matka zpěvačka. Kromě zpěvu je i vynikající klavíristka, textařka a hudební skladatelka. Hudebními skladately jsou i oba její synové.

Z Moravy se přesuneme do východních Čech, konkrétně do Slatiňan, kde se narodila další velká hvězda české, a dá se říci i světové pop music, Helenka Vondráčková. Ta je absolventkou chrudimského gymnázia, ale již jako jeho studentka se stala v roce 1964 absolutní vítězkou soutěže „Hledáme nové talenty“.

O pouhý rok později získala svého prvního Zlatého slavíka a nastoupila do divadla Rokoko, takže žádnou jinou profesi nikdy nevykonávala. Prosadila se nejen jako vynikající zpěvačka, ale i herečka a v loňském roce oslavila úctyhodných 60 let na scéně.

V historii naší hudební scény nebyly vzácností ani vysokoškolské tituly. Jedním z jeho držitelů byl třeba Ing. arch. Pavel Bobek. V roce 1961 absolvoval ČVUT, Fakultu architektury a v tomto oboru dlouhá léta i pracoval. Jablko v tomto případě nepadlo daleko od stromu, neboť jeho otec byl rovněž stavební inženýr. Ale oba rodiče se věnovali i muzice, byť amatérsky. Otec jako muzikant a kapelník, matka zpěvačka. I Pavel Bobek měl dlouhá léta zpěv jen jako hobby, byť ho provozoval na profesionální úrovni.

Zpíval a hrál v kapelách již od studentských let, zaujal i porotu talentových soutěží a zpíval v divadelním klubu. Rovněž vystupoval s kapelou Olympic, později s Country Beatem Jiřího Brabce, účinkoval v divadle Semafor a nahrával desky. Několikrát mu bylo nabízeno profesionální angažmá, například v Olympicu, ale vždy odmítl. Až do 80. let se věnoval své milované profesi architekta a hudba byla pro zpěváka s nezaměnitelným hlasem a dokonalou angličtinou jen koníčkem.

Na naší hudební scéně dlouhá léta zářila ještě jedna parta promovaných inženýrů, kteří nazpívali i stejnojmennou písničku. Říkali si Rangers nebo Plavci. Kapelu založili spolužáci ze strojní fakulty ČVUT a v žánru folk a country neměla dlouhá léta konkurenci. Kupříkladu v roce 1970 se prodal milion jejich hudebních nosičů, kterým se tenkrát říkalo gramofonové desky. To si dnes ani nedovedeme představit.

Jako konferenciéři působili v kapele i takové hvězdy jako Petr Nárožný, mimochodem také inženýr, Jiří Wimmer či Luděk Nekuda. Kapela existuje dodnes, ovšem z původního složení zůstal pouze jeden muzikant, Milan Řihošek.

A když už jsme zabrousili do oblasti country, tak nám taky zpíval prodavač. Ano, Michal Tučný. I když popravdě řečeno, v obchodě se příliš dlouho neohřál. Po vyučení si doplnil vzdělání na střední obchodní škole a pracoval jako skladník a dokonce i pošťák. Ale o pár let později ho naprosto pohltila hudba. Vystupoval se skupinou Rangers, s Greenhorny, Fešáky a vlastní kapelou Tučňáci.

Nezřízený životní styl, záliba v jídle a alkoholu a sklony k obezitě bohužel přispěly k jeho předčasnému odchodu z tohoto světa. Zemřel na rakovinu jater v pouhých 48 letech.

A nyní se v letu podíváme na mladší generaci více či méně zářících hvězdiček showbyznysu. Najdeme mezi nimi asi našeho nejslavnějšího kominíka, Bohuše Matuše. Tuto profesi však vykonával velice krátce, neboť i u něho byla mocnější láska ke zpěvu a šel ho studovat na konzervatoř.

Po absolutoriu účinkoval na prknech, co znamenají svět, kupříkladu v Semaforu, v Hudebním divadle v Karlíně a hostoval i ve Státní opeře. Do povědomí diváků a posluchačů se nejvíce zapsal jako muzikálový zpěvák a na stránky bulváru sňatkem s o 30 let mladší Lucií. Mimochodem, jsou spolu dodnes a vypadá, že jim to klape.

Co třeba vítězka prvního ročníku Superstar Aneta Langerová? Studovala prvoplánově hudbu? Nikoliv, obchodní akademii, ovšem hned po maturitě se díky vítězství v talentové soutěži začala profesionálně věnovat zpěvu a muzice.

A muzikálová hvězda, která vzešla rovněž z talentové soutěže, Jiří Zonyga, vyučený dřevorubec, se dlouhá léta živil jako kamioňák. Na profesionální uměleckou dráhu se vydal až po vítězství v soutěži X Factor ve svých 44 letech. Dnes můžeme tohoto nepřehlédnutelného zpěváka s hlasem jako zvon vidět především na divadelních prknech coby muzikálového herce.

Tak vidíte, vůbec nezáleží na tom, jaké máte vzdělání a původní profesi, ale na tom, jaký máte sen. Běžte si za ním a určitě se vám splní.

Zpracováno na základě těchto materiálů: https://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/nejprve-dokoncim-studium-pred-60-lety-odstartovala-kariera-heleny-vondrackove.html

http://www.rangers-plavci.cz/historie-skupiny/

https://www.csfd.cz/tvurce/36440-michal-tucny/prehled/

https://www.osobnosti.cz/jiri-zonyga.php

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/waldemar-matuska-18446 

https://www.csfd.cz/tvurce/1535-pavel-bobek/prehled/

https://www.karelgott.com/biografie-1959-1945/mladi-karla-gotta/

https://bohusmatus.com/

https://denikn.cz/1543438/vzdyt-jsem-vam-rikala-ze-jsem-old-school-aneta-langerova-o-sve-ceste-od-superstar-ke-dvaceti-letum-v-ceskem-showbyznysu/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz