Článek
Ne, opravdu nepřeháním, pravdivost těchto slov vám potvrdí všichni poutníci, kteří do tohoto Božího stánku naplněného úžasnou energií již zavítali.
Neratov byl významným poutním místem již ve druhé polovině 17. století. Procesí sem směřovala za soškou Panny Marie a léčivým pramenem, který u kostela vyvěrá. Původní kostel přestal stačit zvyšujícímu se počtu poutníků a tak byl nahrazen novým barokním chrámem. Základní kámen k němu položil majitel panství Johann Karl z Nostitz-Rhieneck 14. srpna 1723. A o deset let později na svátek svatého Bartoloměje byl svatostánek vysvěcen.
Architekt díla je neznámý. Odborníci ho nejčastěji připisují kruhu kolem Giovanni Battisty Alliprandiho. Mohl jím však být i první stavitel kostela, Carl Antoni Reina. Ten se zabil při pádu z lešení a chrám dostavěl Jakub Ondřej Carow. V roce 1945, na sklonku 2. světové války byl kostel zasažen protitankovou střelou Rudé armády a vyhořel.
O 10 let později měli lidé z okolí snahu obnovit alespoň kostelní střechu, na opravu ale bohužel nezískali dostatek financí. Jelikož tehdejší komunistický režim nebyl církvi a jejímu majetku nakloněn, bylo rozhodnuto o demolici kostela. Naštěstí k ní k nedošlo, protože finance určené na zbourání, byly použity na převoz rokokového schodiště.
Roku 1992 se začala psát nová etapa v životě tohoto monumentálního chrámu, podařilo se ho zapsat na seznam kulturních památek. Od té doby se usilovně pracuje na jeho rekonstrukci.
V roce 2003 bylo obnoveno průčelí, věže a hodiny, o rok později proběhla sanace vnitřního zdiva a oprava fary. Svou pověstnou skleněnou střechu dostal v roce 2007, roku 2008 byly obnoveny střešní římsy. Později došlo i na novou dlažbu, kúr a vstupní schodiště. Velkou změnou prošel kostel v roce 2018, kdy mu byl vrácen původní barokní vzhled. Snaha o navrácení rokokového schodiště byla soudně zmařena a bylo tedy nutno vybudovat nové. Na věže se vrátily barokní báně a opět se z nich rozezněly zvony. Vše bylo vytvořeno podle původního návrhu.
Tento chrám Páně není unikátní pouze svojí skleněnou střechou, ale též otevírací dobou. Můžete ho navštívit v kteroukoliv denní či noční dobu 365 dnů v roce a jednou za čtyři roky ještě o den víc. Pokud vás moderní interiér a originální výzdoba v kombinaci s úžasnou energií tohoto místa nadchne stejně jako mě, určitě se sem budete velice rádi pravidelně vracet.
V Neratově pamatují i na hladové a žíznivé poutníky. Chutnou krmi vám nabídnou ve dvou zdejších restauracích.
A zatoužíte-li nahlédnout k sousedům, není nic snazšího, než přejít lávku přes Divokou Orlici a mrknout se na skok do Polska. Nebo můžete zvolit některou z mnoha turistických či cyklistických tras, kterými je okolí doslova prošpikováno.
Tak šťastnou cestu a barevný podzim plný krásných zážitků!
Zdroj informací: osobní návštěva + https://www.neratov.cz/navstivte-neratov/pro-poutniky/kostel/