Hlavní obsah
Lidé a společnost

Geniálně jednoduchá loupež století, při níž zmizelo více jak půl miliardy korun i s lupičem

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Je prvního prosince 2007 a za zdmi bezpečnostní agentury G4S Cash Services v Praze 3 se právě odehrává největší loupež v dějinách naší republiky. Jejím hlavním aktérem je jakýsi František Procházka, který ve firmě pracuje jako obsluha trezoru.

Článek

Je zvláštní, že se na tuto velice zodpovědnou pozici dostal za pouhý měsíc po nástupu do této firmy. To tehdy ještě nikdo nevěděl, že předtím pracoval ve dvou jiných, kde se za jeho přítomnosti také ztratily desítky milionů korun. Bohužel, tehdy jeho vina prokázána nebyla, přestože ho měla policie v hledáčku.

Ale vraťme se k oné první prosincové sobotě. Pachatel přišel ráno na směnu a nejprve omrknul na operačním středisku rozmístění a záběry kamer v budově. Jednu z nich posléze zakryl, ale existují záběry z dalších, které ukazují, jak lupič, který nebyl nijak maskovaný, vybrakoval sejf a do tašek, pytlů a kontejneru nacpal neuvěřitelných 540 891 700 korun.

K největší a dosud neobjasněné loupeži na našem území stačila pachateli jedna bílá dodávka z bazaru, dvě doma vyrobené samolepky s logem firmy, paleťák a deset minut času.

To už venku v dodávce čekal jeho komplic Milan Čermák. Existují i záznamy, jak nakládají lup do auta. Ptáte se, a co vrátný, byl tam nějaký? A jak mohl pustit cizí auto do střeženého objektu? Ano byl, ale tenkrát nebylo povinností evidovat SPZ vozidel. A když viděl na autě logo firmy, absolutně ho nenapadlo, že se děje něco nekalého.

Aby nevyvolal podezření, zůstal Procházka v práci normálně do konce pracovní doby. A dlužno dodat, že mu osud hrál do karet. Na to, že v trezoru chybí více jak půl miliardy korun, přišel jeho kolega, který po něm převzal směnu, až druhý den, když šel zkontrolovat sejfy. Takže pachatel měl před policií 15 hodin náskok a toho náležitě využil.

Nasedl do svého vozu a opustil republiku. Zda peníze cestovaly s ním nebo putovaly jiným způsobem, se vyšetřovatelům zjistit nepodařilo. Naposledy ho zachytila kamera na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, kam jel oklikou, aby se vyhnul možnému zachycení na dálnici. A od té doby se po něm slehla zem. Mimochodem, frankfurtské letiště je tak obrovské, že se tam ztratíte, aniž byste to měli v úmyslu.

Milana Čermáka policie dopadla a zatkla. Pomohla ho usvědčit jeho pachová stopa v dodávce. Byl odsouzen k devíti letům odnětí svobody. Odseděl si šest roků, pak byl podmínečně propuštěn a o jeho dalším osudu není nic známo.

Na dopadení Františka Procházky byla vypsána odměna ve výši 2 miliony EUR, což je v přepočtu přibližně 50 milionů korun a dodnes figuruje na seznamu mezinárodně nejhledanějších lidí, takzvaném Red Notice neboli Červeném oznámení.

Záhy po jeho zmizení se vyrojila řada konspiračních teorií a „zaručeně pravdivých“ informací. Policii se denně ozývaly vědmy, které prý stoprocentně znají místo, kde se uprchlý lupič skrývá. Spousta svědků ho údajně viděla na ostrovech v Karibiku či na jachtách, plujících v této oblasti. Žádná z těchto stop však nevedla k jeho dopadení.

Přestože od zmizení pachatele s více jak půl miliardou korun uplynulo již 17 let, lidé, kteří ho údajně spatřili, se ozývají dodnes, což poněkud postrádá logiku. Každý člověk se za 17 let změní, i ten, který po změně netouží. A co udělá pachatel, aby ho nepoznali a nedopadli? Změní identitu a vizáž, což by u Františka Procházky nebyl vůbec žádný problém. Stačilo, aby si dříve téměř dohola ostříhaný muž nechal narůst delší vlasy a vousy. A nepoznali by ho ani vlastní rodiče.

Také se objevují teorie, že pachatel největší loupeže v našich dějinách byl pouze takzvaný bílý kůň, který nádeničil pro někoho jiného a po splnění úkolu byl odstraněn. Vyšetřovatelé se po zjištění jeho minulosti k tomuto názoru nepřiklánějí a vypadá, že pachatel dokonalé loupeže, při níž nepadl jediný výstřel, nebude nikdy dopaden.

Ještě větší záhadou zůstává, jakým způsobem se mu podařilo dostat 400 kilogramů bankovek do ciziny, zlegalizovat jejich původ, vložit je na účty či směnit. Stejně tak asi zůstane navždy tajemstvím, zda měl lupič další komplice, například v zahraničí. Zkrátka, v tomto případě najdeme mnoho otázek, ale málo odpovědí.

Kdyby se tento příběh odehrál pouze v detektivním románu, tak si řeknu: Tohle se přece nikdy nemůže stát. A vidíte, stalo se. Ty nejpodivuhodnější romány totiž píše sám život.

Zpracováno na základě těchto materiálů:

https://www.extra.cz/zpravy-zahada-kolem-loupeze-stoleti-prochazka-zmizel-i-s-rekordni-pul-miliardou-nikdo-si-toho-nevsiml-5f900 

https://cnn.iprima.cz/zahada-loupeze-stoleti-jak-nenapadny-bezpecak-s-briskem-utekl-z-ceska-se-400-kg-penez-414662 

https://youtu.be/5XLCtWfynDg?si=WeDJsJxGCaP2Mmab

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz