Hlavní obsah
Lidé a společnost

Letecká katastrofa, při níž se naplnil prokletý osud rodu Kennedyů

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

John Kennedy mladší

Je 16. července 1999 a na malém letišti Essex County v New Jersey se se svým jednomotorovým letounem Piper Saratoga připravuje k letu do Martha's Vineyard John Kennedy mladší, jediný mužský potomek prezidenta Johna Kennedyho.

Článek

Poletí společně se svojí manželkou Caroline a její sestrou na rodinnou svatbu. John provede předletovou kontrolu svého stroje a čeká na svoji ženu, která se zpozdila kvůli ucpanému městu. Před nedávnem utrpěl zranění kotníku, a ještě není zcela zdráv, přesto si na tento zhruba devadesátiminutový let troufá. Jeden z jeho instruktorů se nabízí, že poletí s ním, ale John odmítá.

Kvůli manželčině nedochvilnosti startuje se svým špičkovým šestimístným letounem až ve 20 hodin a 40 minut, to jest o více jak dvě hodiny později oproti původnímu plánu. A to se mu stane osudným. Ale nepředbíhejme.

Vzlétají ještě za světla, jako na dlani vidí newyorský Manhattan a Kennedy se řídí pravidly pro let za viditelnosti, sleduje horizont a orientuje se pomocí zraku. Ostatně, pro pilotáž podle přístrojů, to znamená v noci nebo za snížené viditelnosti ani nemá oprávnění. Drží výšku 1670 metrů, přibližně po 40 minutách se dostává nad moře a letí podél pobřeží. Mezitím se šeří a zhoršuje se viditelnost.

Do cíle jim zbývá něco přes půl hodiny, když se bezpečnostní službě ozve dispečer z věže v Martha’s Vineyard a hlásí, že s Kennedyho letadlem nemá žádné spojení. Čas běží a letoun nikde, že by zabloudili? Ve tři hodiny ráno kontaktuje Federální letecký úřad pobřežní stráž a začíná rozsáhlé pátrání.

Jenže záchranné týmy neznají přesně poslední polohu letadla, ani trasu, po níž mělo letět, neboť Kennedy nepředložil žádný letový plán. Musejí jim stačit nepřesná data z radarů. Ráno se do pátrání zapojuje i armáda a policie. Svým rozsahem nemá tato pátrací akce obdoby, protože se jedná o syna zavražděného prezidenta a celá Amerika si nechce připustit, že by také mohl přijít o život.

Následujícího dne objevili pátrači první trosky, které prokazatelně pocházely z Johnova letadla a okamžitě jim bylo jasné, že havárii nikdo nemohl přežít. Případu se ujali vyšetřovatelé z NTSB (Národní úřad pro bezpečnost v dopravě). Jednou z možných příčin, kterou museli brát v úvahu, byl úmyslný trestný čin – teroristický útok, bomba na palubě nebo sestřelení.

Analýzou radarových údajů odborníci zjistili, že necelých 50 kilometrů před cílem prováděl letoun jakési nestandardní manévry: Prudce klesal, pak opět stoupal a poté následoval střemhlavý let, respektive pád do moře.

Po čtyřech dnech pátrání našli příslušníci amerického námořnictva na dně oceánu vrak s těly všech tří obětí. Na základě polohy trosek mohli vyšetřovatelé stoprocentně vyvrátit výbuch na palubě, neboť letoun dopadl do vody vcelku.

Z moře se podařilo vyzvednout 75 % trosek a pro vyšetřovací tým nastala doslova mravenčí práce. Malá letadla, jako byl Piper Saratoga, nemusí být vybavena takzvanými černými skříňkami, to jest zapisovačem letových údajů a záznamníkem hovorů v kokpitu. Odborníci tudíž museli určit příčinu tragické nehody z trosek letounu.

Zjistili, že dopadl na hladinu vzhůru nohama, ale nevěděli proč. Podle silně zdeformovaných listů vrtule dospěli vyšetřovatelé k závěru, že motor do poslední chvíle pracoval, tudíž mohli vyloučit další možnou příčinu havárie. Stejně tak procházeli další technická zařízení letounu, důkladně přezkoušeli všechny přístroje a zjistili, že stroj byl naprosto v pořádku.

Pozornost tedy soustředili na osobu pilota. Svědkové, kteří ho viděli na letištní ploše, potvrdili, že se při chůzi opíral o berle. A tudíž začali vyšetřovatelé zkoumat jeho zdravotní stav. Na základě lékařských zpráv zkonstatovali, že byl plně schopný letu, takže zase slepá ulička.

Dále se soustředili na psychický stav pilota. Dověděli se, že měl poslední dobou problémy v manželství i v podnikání. Ale nic tak závažného, co by mohlo ovlivnit jeho počínání za kniplem, nenašli.

Tak se zaměřili na jeho pilotní zkušenosti a praxi. Měl nalétáno 300 hodin, což na amatérského pilota malého letounu není málo. Ale jaký byl pilot? S přestávkami se učil létat 17 let a za tu dobu vystřídal 11 instruktorů, což nebývá zrovna obvyklé. A další fakt je překvapil ještě víc. Z 300 letových hodin pouze 70 absolvoval sám bez instruktora.

Jelikož Kennedy neměl oprávnění pro let podle přístrojů, to znamená za zhoršené viditelnosti a v noci, zkoumali odborníci povětrnostní podmínky. Přestože vzlétl za jasného počasí, cestou se podstatně zhoršilo. Letěl hustou oblačností, v mlze, za šera a nemohl vidět vůbec nic. A když vyšetřovatelé zjistili, že během letu neměl k dispozici aktuální zprávy o počasí, protože chybně naladil rádiovou frekvenci, bylo jim vše jasné.

Pilot musel poslední dobou čelit silnému stresu v důsledku problémů v rodině a práci. K tomu se přidalo nepříznivé počasí, špatně naladěné rádio, neznalost pilotáže podle přístrojů a neštěstí bylo na světě. Jakmile minul New York a vlétl nad moře, ztratil vizuální kontakt se zemí a orientaci v prostoru. Laicky řečeno, nevěděl, kde je nahoře a kde dole.

To by ani nevadilo, kdyby se spolehl na přístroje, v tomto případě na umělý horizont. Jenže na to nebyl John zvyklý a dával tudíž přednost svému úsudku, který byl ovšem chybný. Při provádění dlouhé zatáčky mohou pilota jeho vnitřní vjemy klamat a naprosto ztratí ponětí o prostoru. Přístroje tedy ukazovaly něco jiného, než mu říkal mozek a on jim nevěřil, byl přesvědčen, že jsou vadné. Poslechl svůj vnitřní hlas, letoun přetočil a pád už nedokázal odvrátit.

V závěrečné zprávě vyšetřovací komise uvedla, že Kennedy nezvládl řízení z důvodu prostorové dezorientace.

Veřejnost dlouho odmítala přijmout fakt, že příčinou tragédie byla chyba pilota. Američané se nechtěli smířit se smrtí dalšího z Kennedyů a už vůbec ne se skutečností, že zahynul svojí vlastní vinou. Vždyť tento rod provází tragický osud již po několik generací.

Zpracováno na základě těchto materiálů: https://www.nytimes.com/topic/person/john-f-kennedy-jr https://www.denik.cz/ze_sveta/pred-20-lety-se-v-letadle-zabil-john-kennedy-junior-s-manzelkou-nova-odhaleni-20190716.html https://www.ceskatelevize.cz/porady/10158090296-letecke-katastrofy/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz