Článek
Čistě náhodou totiž zaparkovali přímo pod amplionem a vystoupili z auta zrovna ve chvíli, kdy se ozvalo hlášení. Zprvu se pořádně lekli a zjišťovali, odkud se zvuk line, neboť u nich doma slyší takový rozhlas jedině na nádraží. Česky neumí a vědí, že k nám koleje nevedou, tudíž byli poněkud vyvedeni z míry. Ale když jsem jim vysvětlila, o co kráčí, neskrývali nadšení nad tímto skvělým nápadem, jak operativně předat důležité informace občanům. Nápadem, který dostal kdosi téměř před sto lety.
Tak si pojďme o historii tohoto velice jednoduchého, ale praktického systému povědět něco víc.
První ampliony místního či chcete-li obecního rozhlasu se u nás objevily mezi dvěma světovými válkami. Konkrétního vynálezce se mi vypátrat nepodařilo, patrně si patent nenechal nikde zaregistrovat. Na začátku II. světové války se tento sdělovací prostředek významnou měrou podílel na organizování mobilizace. Posléze se stal velice důležitým výstražným systémem, který upozorňoval na vzdušné poplachy.
Ani po válce neupadl v zapomnění, naopak. Jeho systém se rozšiřoval a byl zaveden do každé obce. V 50. letech minulého století byl využíván k nechvalně proslulé politické agitaci a také k informování občanů o dobrovolně povinných brigádách na poli či takzvaných „akcích Z“ (pomoc při výstavbě obecních objektů, například prodejen, mateřských školek či restaurací).
Místní rozhlas přežil i sametovou revoluci a na počátku nového tisíciletí, zejména ve větších městech, začali nahrazovat tuto legendární technologii zasíláním zpráv pomocí SMS, emailů a vysíláním rozhlasových regionálních stanic. Ale v řadě obcí stále dávají přednost místnímu rozhlasu nebo funguje paralelně s moderními sdělovacími prostředky. A já se nedivím.
Asi tak, když mi přijde SMS, kolikrát si ji ani nepřečtu nebo až někdy, jelikož mí přátelé používají jiné komunikátory. A e-mail? Co si budem povídat, ještě stále jsou u nás místa, kde není datový signál a nejste-li zrovna v dosahu WiFi, email vám na mobil v potřebnou chvíli nepřijde.
Pokud by byla informace akutní, například při živelné pohromě či technické havárii, což je například v našem městečku v blízkosti chemičky možné, než zjistíte, co se děje, může být pozdě. Proto ani v naší obci místní rozhlas, zejména díky své operativnosti, hned tak nezanikne. To jistě ocení především starší generace, která si s moderními technologiemi příliš nerozumí a kolikrát ani na malá písmenka v textovce nevidí.
Zařízení místního rozhlasu jde také s dobou, místo klasických kabelů ze sloupu na sloup vídáme často již bezdrátový systém. Také se hodně zlepšila kvalita zvuku. Hlášení jsou perfektně slyšet, na rozdíl od doby dávno minulé, kdy jsme si často museli ledacos domyslet.
Ve spoustě obcí nedají dodnes na tento jedinečný systém informování občanů dopustit. Jsem přesvědčena, že věta „Vyslechněte si hlášení místního rozhlasu“, bude v našich sídlech znít ještě mnoho let a stále udivovat svět.
Zpracováno na základě vlastních poznatků a těchto materiálů:
https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/zlinsky-kraj-obecni-rozhlas-hlasice-hluk-internet-informace.A210407_602230_zlin-zpravy_hoo
https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/rozhlas-obecni-hlaseni-amplion-vysocina.A210211_111542_jihlava-zpravy_mv