Článek
Přestože jsme suchozemský stát, příležitostí svézt se lodí nebo parníkem najdeme v Čechách i na Moravě poměrně dost, nejvíce asi na Vltavě. A právě tam dnešní putování začneme a to přímo v naší matičce stověžaté.
Parníkem můžete z Prahy plout po Vltavě třeba až do Mělníka. Loď nesoucí jméno naší nejdelší řeky vyplouvá několikrát za plavební sezónu od pražského Rašínova nábřeží se zastávkou v Tróji, Roztokách u Prahy a Kralupech nad Vltavou. Cestou se můžete kochat nádhernou přírodou vltavského údolí či pohledem na památnou horu Říp. Z paluby uvidíte také zámek v Nelahozevsi, v jehož těsné blízkosti stojí rodný dům věhlasného skladatele Antonína Dvořáka a samozřejmě mělnický zámek i samotné královské město při soutoku Labe a Vltavy.
Cestou rozhodně nebudete o hladu ani žízni, dostane se vám bohatého občerstvení a věřte, šest hodin cesty z Prahy do Mělníka uteče opravdu rychle, protože je po celou dobu na co se dívat a jak se zabavit. A také asi nikdo z vás necestuje lodí každý den, takže už samotná plavba po řece je nevšedním zážitkem.
Po přibližně dvou hodinách strávených ve městě vinné révy odplouvá loď zpět do Prahy. Přesné časy naleznete na webu paroplavba.cz. Na loď vám bez problémů vezmou i kolo či dětský kočárek, jen domácí mazlíčci mají smůlu. Ale vzhledem k tomu, že strávíte na lodi více jak dvanáct hodin (pokud poplujete i zpět), nedoporučuji pro malé děti.
Pro rodinné výlety s prťaty jsou vhodné kratší plavby, například z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Ani zde nebudete ochuzeni o jedinečné výhledy z horní paluby, poplujete malebnou jihočeskou krajinou, zastavíte v plavební komoře v Českém Vrbném, která vyrovnává 7,5 metrový výškový rozdíl hladin. A také vás na této trase čeká rarita v podobě zvedacího mostu. A pak se již můžete kochat dechberoucím pohledem na architektonický skvost, zámek Hluboká.
Plavba trvá přibližně 75 minut. A stejně tak dlouho poplujete zpět do Budějovic, přestože je to proti proudu. Ani na tuto cestu si nemusíte brát svačinu, v podpalubí na vás čeká lodní bar se širokým sortimentem občerstvení. Lodě vyplouvají 2× denně v obou směrech v turistické sezóně o víkendech, v červenci a srpnu denně mimo pondělí.
Na Vltavě ještě zůstaneme a mrkneme se, co nám nabízí Jihočeská plavební společnost v Týně nad Vltavou. Kupříkladu vyhlídkové plavby k soutoku Vltavy s Lužnicí, na přehradu Kořensko nebo ideální výlet pro děti lodí do ZOO v Hluboké nad Vltavou. Lodě plují od května do října, bližší informace a jízdní řády pro nadcházející sezónu najdete na webu uvedené plavební společnosti.
Jedno královské město jsme navštívili hned v úvodu a nyní se podíváme do dalšího. Nebude však na Vltavě ani na soutoku, nýbrž na Labi. Poplujeme z Ústí nad Labem do Litoměřic. Pravidelná lodní doprava mezi těmito severočeskými městy byla zahájena již v roce 1841 a kolesový parník Bohemia zvládnul cestu za 3 hodiny a 15 minut. Dnes hladinu Labe mezi Ústím a Litoměřicemi brázdí loď nesoucí jméno severočeského krajského města a plavba trvá o 15 minut méně.
Hned v úvodu plavby se vám naskytne úchvatný pohled na hrad Střekov, který se vypíná na strmé skále při pravém břehu Labe. Dál plavba pokračuje nádherným lesnatým údolím do vsi Dolní Zálezly. Zdejší kraj je výjimečný množstvím vyhlídek, z nichž vás budou pozorovat turisté a určitě vám budou závidět. Záhy se vám otevře dechberoucí pohled na kaňonovité údolí, kterým řeka Labe vstupuje do Českého středohoří, takzvanou Portu Bohemicu neboli Bránu Čech a zároveň s ní uzříte bájnou horu Říp. Než dorazíme do Litoměřic, mineme ještě proslulou vinařskou obec Velké Žernoseky.
V královském městě Litoměřice rozhodně stojí za pozornost centrální Mírové náměstí s gotickými domy, které patří k vůbec nejstarším trvale obývaným domům u nás. Toto město rovněž vyniká množstvím kostelů a sakrálních památek.
Tuto plavbu můžete absolvovat v turistické sezóně o víkendech, v červenci a srpnu denně mimo pondělí. A samozřejmě se lodí dostanete i zpět do Ústí nad Labem. Jízdní řád, ceník a podrobnosti najdete na webu Labské plavební společnosti.
Poněkud známější, než tato lodní trasa, je plavba z Ústí nad Labem přes Děčín do Hřenska, to jest místa, kde Labe opouští naši republiku. Má však jedno specifikum. Svézt se můžete po celý rok o víkendech a svátcích, ovšem mimo červenec a srpen. A proč? V létě zkrátka v tomto úseku není voda. Celá plavba trvá 3 hodiny, nastoupíte-li až v Děčíně, máte před sebou hodinu cesty. Vydáte-li se na výlet po Labi v sobotu, můžete doplout až do německého městečka Bad Schandau. A Labská plavební společnost pořádá i plavby z Děčína až do Drážďan.
I při této plavbě budete mít co obdivovat. Z Ústí do Děčína lemují labské údolí vrcholky Českého středohoří, dále proplouváte Chráněnou krajinnou oblastí Labské pískovce a cestu zakončíte v Českosaském Švýcarsku. Zkrátka ráj pro milovníky přírody. Stejně jako předchozí linka z Ústí nad Labem do Litoměřic je i tato do Hřenska součástí tarifu veřejné dopravy Ústeckého kraje a jízdné je stejné jako v autobuse.
A pokud máte raději přehrady než řeky, hurá na palubu výletních lodí třeba na Lipně, Orlíku, Slapech a aby to Moravákům nebylo líto, tak i na Brněnské či Dalešické přehradě, Novomlýnských nádržích nebo Slezské Hartě.
A my, ze severu Čech, nedáme dopustit na naše čtyři bárky na Mácháči.
Kdybych měla vyjmenovat všechny vodní plochy, na nichž plují výletní lodě, byli bychom tu ještě hodně dlouho. Vidíte, ač nemáme moře, o lodě, parníky a bárky u nás rozhodně není nouze. Tak plnou parou vpřed!
Zpracováno na základě vlastních zážitků a informací z webových stránek plavebních společností.