Hlavní obsah
Cestování

Tipy na výlety pro vozíčkáře aneb Za památkami bez bariér

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Zámek Hrádek u Nechanic

Právě nám začala hradozámecká sezóna, a tak se dnes vypravíme za historickými památkami. A nebude to ledajaký výlet po vlastech českých. Navštívíme zámky, jejichž majitelé, provozovatelé a kasteláni myslí i na imobilní milovníky historie.

Článek

A začneme na jihu. Když se řekne jižní Čechy, vybaví si většina z vás asi neogotický skvost, zámek Hluboká nad Vltavou. Tento kousek windsorské Anglie v Čechách můžete navštívit po celý rok a je velice přívětivý k vozíčkářům i jinak zdravotně handicapovaným milovníkům památek.

Tento velice rozlehlý, původně renesanční zámek, vybudovaný v 16. století na místě bývalého hradu, získal současnou podobu ve století 19. a čítá na 140 komnat. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras, neboť do jedné se velkolepé interiéry, na jejichž výzdobě se podíleli největší mistři štukatéři, řezbáři a malíři té doby, opravdu vtěsnat nedají. Čtyři návštěvnické okruhy jsou bezbariérové, stejně jako park, zahrada a zámecké nádvoří. Samozřejmostí je zde i WC pro vozíčkáře.

A myslí tu i na neslyšící. Předem objednat si můžete prohlídku v českém znakovém jazyce.

Takhle by to mělo být všude, co říkáte? A jakpak je tomu třeba na Konopišti, sídle následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este nedaleko Benešova ve středních Čechách? I zde myslí na imobilní návštěvníky. Můžete si prohlédnout salony a komnaty jižního zámeckého křídla. Přístup sice není bezbariérový, ale máte k dispozici schodolez. Bez problémů se na vozíku dostanete i do Růžové zahrady, Muzea sv. Jiří, střelnice a samozřejmě do rozlehlého zámeckého parku se vzácnými dřevinami a několika naučnými stezkami.

Nyní se přesuneme do Čech západních, na zámek Kynžvart, který si imobilní návštěvníci také užijí se vším všudy. Toto klasicistní sídlo rakouského kancléře K. V. Metternicha, které vzniklo přestavbou původního renesančního zámku ze 16. století, je komplet bezbariérové. V areálu se budete pohybovat po asfaltových cestách, uvnitř máte k dispozici výtahy a v pokladně si můžete vyzvednout klíč od prostorné toalety pro vozíčkáře. Rozlehlý zámecký park s rybníky, vzácnými dřevinami, kaplí a altánem přímo láká k relaxaci, samozřejmě rovněž bez bariér.

A ze západu míříme na východ, abychom navštívili klenot windsorské gotiky, který si zahrál v řadě pohádek, reprezentační sídlo rodu Harrachů, zámek Hrádek u Nechanic nedaleko Hradce Králové. I zde, v přízemních prostorách z poloviny 19. století, které jsou součástí základního prohlídkového okruhu, se můžete bez problémů pohybovat na vozíku. Rovněž tak v zámeckém parku, protkaném zpevněnými cestami.

A myslí tu také na neslyšící. Výklad v českém znakovém jazyce je možné zobrazit na displeji vašeho mobilu či tabletu po načtení QR kódů, umístěných po celé prohlídkové trase základního okruhu.

Ve východních Čechách ještě zůstaneme a zámek vyměníme za hospitál Kuks. Pro imobilní návštěvníky doporučuji příjezd od Brodu nad Labem a Slotova. Tak se dostanete na parkoviště v těsné blízkosti areálu proslulého zejména sochami od Matyáše Bernarda Brauna. Ty můžete obdivovat na nádvoří a terasách, které jsou dlážděné a bezbariérové. Stejně tak je pro vozíčkáře snadno přístupná bylinková zahrada.

A uvnitř samotného hospitálu můžete bez bariér navštívit tři prohlídkové okruhy. Do prvního patra sice pro běžné návštěvníky vedou pouze schody, ale po předchozím ohlášení v pokladně, vás zdejší personál velice ochotně doprovodí k výtahu. Samozřejmostí je rovněž bezbariérová toaleta.

Naše dnešní putování bez bariér zakončíme na jižní Moravě v Lednicko-valtickém areálu a navštívíme zdejší klenot ve stylu anglické gotiky, sídlo rodu Lichteinsteinů, zámek Lednice. Jeho reprezentativní sály s vyřezávanými stropy a dřevěným obložením stěn sloužily k velkolepým hostinám, oslavám a setkávání nejbohatší evropské šlechty a nemají ve světě obdoby.

Prohlídka rozlehlých interiérů je rozdělena do čtyř návštěvnických okruhů, přičemž první z nich, který zahrnuje nejkrásnější prostory zámku, je bezbariérový. Stejně tak se na vozíku v pohodě dostanete do skleníku a samozřejmě do úchvatné francouzské zahrady a zámeckého parku.

V pokladně si rovněž můžete zapůjčit tablety s výkladem v českém znakovém jazyce, takže tu myslí i na neslyšící.

Toto zdaleka nejsou všechna šlechtická sídla přístupná imobilním návštěvníkům, pro dnešek jsem vybrala jen ta nejznámější. Sice máme vyspělé evropské země v oblasti služeb handicapovaným občanům ještě co dohánět, ale vypadá, že se blýská na lepší časy. Tak neseďte doma a hurá na výlet!

Zpracováno na základě vlastních poznatků a informací z oficiálních webových stránek uvedených objektů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz