Hlavní obsah
Názory a úvahy

Všude dobře, doma nejlíp?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Věra Vaňková
18. 9. 9:40

Milí čtenáři, jestlipak jste si všimli, že toto rčení pomalu, ale jistě pozbývá platnosti? Stačí jen vyrazit za hranice naší české kotlinky a uvidíte to na vlastní oči, zejména pokud jste vyjeli do ciziny za nákupy.

Článek

Raději pomlčím o tom, co uslyšíte – z úst našinců, jimiž se to v obchodech a na tržištích u našich severních sousedů jen hemží. Potraviny, oblečení, dokonce i nábytek… A plnou nádrž na cestu domů. Auto úpí pod tíhou nákladu a naše ekonomika též! A ještě dlouho bude. Dokud vrchnosti nedojde, že neustálým zdražováním a růstem inflace pomáhá v růstu pouze ekonomice okolních zemí, neboť Čecháček, zejména ten z pohraničí, si brzy ve své domovině nekoupí už ani housku.

Ano, za „totáče“ bylo spousta dnes běžně dostupného sortimentu podpultovým zbožím: banány, pomeranče, barevné televize…. Dnes jsou nedostatkovým artiklem zubaři. Jen s tím rozdílem, že na ty banány se dala vystát fronta nebo jste si je zkrátka odpustili. Ale s chrupem budeme muset asi ke kováři jako za středověku. A brzy se dostanou ke slovu šarlatáni a další vymýtači nemocí, neboť se nám povážlivě nedostává i jiných specialistů. Nemáte-li vlivné známé a tučné konto, nemusíte se potřebného lékařského zákroku ani dožít.

Vůbec mi nevadí, že dosud nikdo nevynalezl elixír mládí, jelikož bych teď rozhodně nechtěla stát na prahu dospělosti a přemýšlet, z čeho zaplatím hypotéku, pokud na ni vůbec dosáhnu a nebo platit dvacet tisíc měsíčně vydřiduchům za pronájem bytové jednotky dispozice jedna plus nic o velikosti průměrné koupelny. O pracovním uplatnění absolventů ani nemluvě. Nemáte praxi? Tak bohužel.

Ani my starší nemáme na růžích ustláno. „Jak si kdo ustele, tak si lehne“ také již dávno neplatí. Personalisté vidí v uchazeči o pracovní post kategorie 50+ abonenta na místo v domově pro přestárlé, nikoliv zkušeného zaměstnance s dlouholetou praxí.

Denně nás média bombardují palcovými titulky, kolik milionů musíme mít našetřeno, abychom v důchodu vyžili. Běžný smrtelník v zemích koruny české, který celý život poctivě pracuje, tj. odvádí nemalé částky do státního rozpočtu, nekrade, nepodvádí, není členem dozorčích rad, parlamentu ani vlády, miliony nikdy nenaspoří.

A co dál? Dál můžete jít maximálně na Václavák demonstrovat za lepší příští. A demonstrace se jakoby náhodou zvrhne v protest proti Ukrajině a jejímu mírumilovnému válkou zmítanému národu. Přičemž Ukrajina, její občané ani současný válečný stav nejsou příčinou hlubokého propadu naší ekonomiky. Válka zasáhla všechny státy Evropské unie stejnou měrou a podívejte se, kde jsou oni a kde my! Chtělo by to mířit na jiný terč nebo do ciziny. Já volím variantu číslo dvě. A vy? Zkrátka historie se opakuje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz