Hlavní obsah
Názory a úvahy

Výlet na Ukrajinu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Věra Vaňková
29. 8. 9:15

Dlouho jsem váhala, zda přidat také několikero mých postřehů a názorů na téma Ukrajina, neboť je propíráno denně od rána do večera. Ale jelikož názory některých spoluobčanů mě slušně řečeno iritují, rozhodla jsem se, že tak učiním.

Článek

Nuže tedy, pojďme na to.

Mám v téhle krásné zemi spoustu přátel a jsou to úžasní inteligentní, vzdělaní, pracovití a nesmírně skromní lidé, na hony vzdáleni představám některých našinců o Ukrajincích jakožto stavebních dělnících mdlého rozumu, holdujících alkoholu. A domníváte-li se, že tamější obyvatelé včera slezli ze stromů, svoji rodnou hroudu obdělávají párem volů a jezdí v nejlepším případě vozidlem z počátků éry soudruha Brežněva, hluboce se mýlíte. Jedině snad můžete zaznamenat větší rozdíl v životní úrovni a stylu života mezi městem a venkovem než je tomu u nás a čím víc na východ, tím je markantnější. Navštívíte-li Kyjev, Lvov, Charkov či další velká města, poznáte, že jste na Ukrajině pouze podle nápisů v mateřštině domorodců. Naopak jsou oblasti, v nichž se máme od tohoto východoevropského národa co učit. V prvé řadě bych na zkušenou do této mnohými zatracované země vyslala vrcholný management České pošty a Českých drah neboť poštovní zásilky tu dojdou rychle a vždy a vlaky jezdí přesně načas! A to i nyní ve válečném stavu.

Tamější současnou situaci velice dobře znám, nikoliv ze sdělovacích prostředků, nýbrž od očitých svědků, z videozáběrů od místních obyvatel i vojáků v první linii. A nejsou to žádné fejky, ale tvrdá realita: tisíce zničených domů a zmařených životů, ve velké míře i dětských. S přáteli denně sdílím jejich emoce: strach, když chvátají do úkrytu při vyhlášení leteckého poplachu, smutek, když se dozví o úmrtí či zranění příbuzných a známých i radost z maličkostí, které jsou pro nás samozřejmostí lidského bytí.
Pro naše uvědomělé spoluobčany, zejména z řad pracovníků školství, kteří tvrdí, že na Ukrajině žádná válka není, s radostí zprostředkuji tematický zájezd po stopách bojů s interaktivním bonusem v podobě reálných zážitků z první linie. Vřele doporučuji výlet do Bachmutu, pro méně odolné jedince postačí Cherson. Žhavou novinkou tohoto týdne je Krym, zvlášť vhodný pro milovníky teplého podnebí. Tam Vám bude opravdu horko! Tyto zájezdy pořádáme pod názvem „Dovolená bez zavazadla“. Ano, vážně nebudete potřebovat vůbec nic. Stačí Vám obnošené maskáče a staré boty. Když budete mít štěstí, půjčí Vám přilbu. Neprůstřelná vesta se na Vás určitě nedostane. Ještě malé upozornění pro dámy: líčidla a fén na vlasy nechte doma, budete se muset obejít bez vody i elektřiny.

Řadě našinců leží v žaludku, že k nám uprchlíci přijeli auty a stále to nějak nemohou strávit. Měli snad přijít pěšky? Místo medicíny pro lepší trávení Vám dám radu: kupte si glóbus, třeba ten svítící, ať Vám dělá parádu a podívejte se, jak velká je rozloha Ukrajiny ve srovnání s naší pidizemičkou. Tam se vzdálenost měří na stovky kilometrů, lidé dojíždějí do zaměstnání podstatně dál než u nás a k příbuzným na druhý konec republiky taky nepojedou stopem. Proto potřebují spolehlivé vozidlo. Že by mohli vlakem? Jen tak pro zajímavost, kdypak jste s ním naposledy jeli vy? Teď Vám vidím do hlavy! Vrtá Vám v ní, kde na to berou, když tamější průměrná mzda je hluboko pod naším průměrem, a to je co říct! Oni totiž mají trošku jinak uspořádané šprušle na žebříčku priorit a hodnot: nemusí mít ten nejhezčí dům, největší bazén, nejexotičtější dovolenou… Upřednostňují zážitky před hmotnými statky a praktické věci před nepotřebnými. V neposlední řadě je tam více rozšířené nájemní bydlení než u nás, tudíž si rodiny nemusí lámat hlavu, z čeho zaplatí hypotéku a zda na ni vůbec dosáhnou. A na samém vrcholu hodnotového žebříčku stojí děti, jejich vzdělání a budoucnost.

Teorie, že nás přišli ukrajinští uprchlíci ekonomicky zruinovat, využívat, brát nám práci a přepadávat, je ubohým výplodem chorých mozků společenstva dutých hlav. Většina z přišedších pracuje, mnohdy za mrzký peníz, kvůli kterému by čecháček ani nevstával z postele. Naproti tomu v našem absurdistánu pobírají sociální dávky spoluobčané, kteří nikdy nepracovali, pracovat nebudou a žijí si v dostatku, klídku a míru. Ti Vám nevadí?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz