Hlavní obsah
Cestování

Za koupáním v průzračné vodě do přírodního areálu na Vysočině

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Letní prázdniny sice končí, ale koupaliště stále praskají ve švech. Pokud nevyhledáváte narvané aquaparky a městské plovárny, kde si návštěvníci šlapou na hlavu a celý den duní muzika jako na rockovém fesťáku, mám pro vás jedinečný tip.

Článek

Pojeďte se mnou do bývalého lomu v lůně přírody s azurovou vodou v Srní u Hlinska.

V první polovině minulého století se v tomto lomu, stejně jako v okolních, těžila kvalitní hlinecká žula. Koncem 50. let byla těžba ukončena a v těsném sousedství lomu měla své sídlo firma Kovošrot. Tato nelichotivá přezdívka zůstala tomuto nádhernému divu přírody a lidské ruky až do revoluce. Poté byl areál navrácen původním majitelům a posléze prodán potápěčské škole Top Drive, která se pustila do jeho revitalizace. A dlužno dodat, že se povedla na jedničku.

Po odstranění náletových dřevin a citlivé rekultivaci okolí zde bylo vybudováno zázemí pro potápěče i ostatní milovníky vody a přírody. Kromě půjčovny potápěčské výstroje tu najdete nezbytný stánek s občerstvením, dětské brouzdaliště, toalety a sprchy. Pokud se vám tady zalíbí, můžete se i ubytovat v mobilheimech nebo vlastních stanech či karavanech.

Nejedná se však o klasický kemp ani koupaliště, ale spíš o přírodní areál, který ocení milovníci přírody, průzračné vody, klidu a samozřejmě potápěči. Pod hladinu můžete nahlédnout, i když potápěčský certifikát nevlastníte, a sice v doprovodu profesionálního průvodce. V hloubce pěti metrů si budete připadat jako lovci pokladů na dně oceánu. Uvidíte potopenou plachetnici, letadlo i autobus. A nebudete pod hladinou sami, potkáte bílého sumce Pepíka a jeho kolegy, štiky, candáty, okouny, kapry, karasy a další obyvatele vodní říše. Lom dosahuje hloubky až 33 metrů a do pěti metrů je velice dobrá viditelnost. A víte, co je paradox? Čím jsou větší vedra, tím je voda čistší. Její teplota v horkých létech dosahuje až 26 stupňů. Samozřejmě, v hloubkách je podstatně nižší, ale tam se asi potápět nebudete. I majitel areálu přiznal, že se na úplné dno ještě nepotopil.

Celodenní vstupné činí 40 – 100 Kč pro nepotápěče, potápěči zaplatí 200 Kč. A jak se sem dostanete? Z Hlinska v Čechách pojedete kolem vlakového nádraží přes závory směrem na obec Srní. Přibližně 700 m před vsí je vpravo u silnice autoservis a před ním odbočka doprava k lomu. Vzdálenost od Hlinska přibližně 2 km. Potápěči mohou sjet až dolů k vodě, pro ostatní návštěvníky je určeno parkoviště u příjezdové cesty nad lomem, parkování zdarma.

A když se slunce a koupání nabažíte, můžete zavítat kupříkladu do skanzenu neboli Muzea lidových staveb Vysočina, buď přímo v Hlinsku nebo na nedalekém Veselém kopci.

Tak šťastnou cestu a krásný zbytek léta!

Zdroj informací: Osobní návštěva + https://www.zdarskevrchy.cz/cz/turisticke-cile/218-lom-srni

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz