Hlavní obsah
Automobily a vozidla

Bezpečnost nebezpečnost na našich silnicích

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Nadine Ginzel, www.pexels.com
29. 10. 19:42

Bezpečná jízda na našich silnicích není silnou stránkou mnoha řidičů. Jejich bezohlednost může způsobit nekonečnou bolest.

Článek

Jsem řidičkou již 21 let bez nehody a doufám, že tomu tak bude i nadále. Nejen kvůli sobě a mému muži, ale také s ohledem na ostatní případné účastníky případné nehody. Zcela bez pochyb se považuji za již velmi zkušenou řidičku, která se nechová na silnici jako prase a nezmatkuje.

Dnes a denně však potkávám mnoho naprosto bezohledných řidičů, kteří riskují životy své, ale hlavně životy ostatních. Jedu maximální povolenou rychlostí v úseku častých dopravních nehod ve večerních hodinách po dvanáctihodinové směně a ve zpětném zrcátku vidím dvě žluté koule. Auto zcela nalepené na zadku. Nepochopím, že si řidič neuvědomuje, že na cestě mezi lesy může kdykoliv vyběhnout srna nebo divočák. Protože jsem řidička, která nestočí volant, pokud je to jen trochu možné, ale raději zabrzdí, tak bych tyto dvě koule měla v kufru. Ptám se proč? To se ten „chytrák“ nebojí, že to napasuje do auta před sebou? Stejně moji jízdu neurychlí s ohledem na bezpečí ostatních.

Co děláte v takový okamžik? Naznačíte brzdu, zrychlíte nebo si ho nevšímáte?

Druhý nešvar. Proč si každý, kdo jede z připojovacího pruhu, myslí, že má přednost? Kde se tohle vzalo? Jsou schopni najet přímo před vás i přesto, že se mají zařadit plynule a nikoho neohrozit? Když to jde a nejsem rozjetá, tak je velmi ráda pustím a zpomalením naznačím, že je nechám si v klidu najet.

Co považuji za největší peklo je, když jedete po dálnici v prostředním pruhu a auto zleva, které vás předjíždí, se začne vracet do pruhu, ale je stále vedle vás a bylo by snad schopno vás regulérně vytlačit. To beru již jako naprosto jasný pokus o způsobení nehody z nedbalosti. Ne každý má rychlé a hlavně správné reakce v tento okamžik. Ne každý může tuto situaci dobře posoudit a dle toho konat. Někdo může ze strachu, že do něj auto nabourá, prudce otočit volantem ve snaze se vyhnout případnému nárazu, ale tím se může dostat do pravého pruhu a způsobí nehodu sám.

Přesně v takovém okamžiku je velká škoda, že tam zrovna nejede utajené auto s policisty, aby takový řidič okamžitě dostal pokutu nebo i něco víc.

Stalo se vám někdy něco podobného?

V neposlední řadě nutno zmínit velmi ožehavé téma zipování. Proč to jinde může fungovat a u nás je to takový problém? Sama dodržuju zipování, protože kdo tohle vymyslel, přesně věděl, že je to nejlepší úkon k plynulé jízdě. Ovšem některé osoby se snaží držet za autem před sebou tak důsledně, že nemáte šanci. Kam spěchají, když jsou stejně v koloně? To mají pocit, že je jedno auto spasí? Já to asi nechápu. Vždy si říkám u takového řidiče, který vás nepustí a vy ho nakonec předjedete, protože na dálnici pak jede devadesát, co ho k tomu vedlo? Vždyť je to zase jen o ohleduplnosti a nějakém respektu.

Anketa

Potkáváte často bezohledné řidiče?
Ano, každý den.
0 %
Jen velmi zřídka.
0 %
Zatím jsem nepotkal/a.
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 0 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz