Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Dokonalá kamufláž za nebezpečnou sršeň. Tak obdařila příroda motýla nesytku, který zmate i člověka

Foto: Tom Deroover, CC-SA 3.0, wikimediacommons.org

Příroda ho obdařila převlekem, který napodobuje sršně. Tím z něj učinila dokonalého mistra převleků živočišné říše. Seznamte se s nesytkou sršňovou.

Článek

Příroda je plná překvapení a jedním z jejích nejzajímavějších počinů je napodobování vzhledu jiného druhu za účelem přežití. Někteří motýli, brouci nebo mouchy se tak úspěšně maskují za vosy, sršně nebo třeba včely. Oklamou tak nejen predátory, ale i zkušené pozorovatele přírody. Cílem je jediné, působit nebezpečně, i když ve skutečnosti nebezpeční třeba ani nejsou. Jedním z mistrů takového maskování je živočich, na kterého se nyní společně podíváme.

Nesytka sršňová

Nesytka sršňová patří do čeledi nesytkovití. Tato čeleď zahrnuje druhy s průhlednými křídly, které se často specializují na napodobování jiného hmyzu. Tento druh se vyskytuje v Evropě včetně České republiky, a části západní Asie. U nás je ale považován za vzácnější druh. Nejčastěji ho najdeme v nížinách a podhůřích, zejména v blízkosti listnatých stromů, hlavně topolů a vrb, které jsou pro něj životně důležité.

Na první pohled byste si nesytku snadno spletli s mladou sršní. Má žluté a černé pruhování na zadečku, huňaté tělo a průhledná křídla s tmavým lemováním. Tělo dorůstá délky kolem 15–29 mm. Rozpětí křídel může být 31 až 48 mm. Oči jsou velké a složené, tykadla jsou rovná a zakončená mírným zaoblením. Právě díky kombinaci těchto znaků působí velmi přesvědčivě jako bodavý hmyz. Ovšem samotný motýl je zcela neškodný.

Dospělci nesytky sršňové nepřijímají potravu. Ano, je to tak. Jejich jediným úkolem je čistě rozmnožování. Zato larvy jsou aktivními konzumenty. Po vylíhnutí se zavrtávají do kmenů nebo kořenů topolů, občas i vrb či bříz, kde se živí dřevem. Přestože nejsou lesníky bráni vyloženě za škůdce, při větším výskytu mohou oslabovat stromy, které konzumují. Tento motýl není predátorem, ale sám se za nebezpečného bodavého predátora vydává.

Nesytka sršňová klade vajíčka v létě, obvykle na kůru stromů. Po vylíhnutí se larvy zavrtají do dřeva, kde žijí a vyvíjejí se neuvěřitelně dlouhou dobu, a to 2 až 3 roky. Larvální vývoj je pomalý a než se zakuklí, vyvrtají si díry hluboko do dřeva. Po zakuklení se dospělci líhnou zpravidla v květnu až červnu, kdy také dochází k páření a začíná nový životní cyklus.

Jednou z největších zajímavostí tohoto druhu je právě jeho dokonalé maskování. Nejenže vypadá jako sršeň, ale napodobuje i její letový pohyb a dokonce i zvuk. Díky tomu ho predátoři jako ptáci nebo ještěrky často považují za bodavý hmyz a raději motýla nechávají na pokoji. V minulosti byl tento druh považován za vzácný, ale s přibýváním a vysazováním topolů se jeho výskyt v určitých oblastech rozšířil. Často zůstává přehlédnut, protože je velmi plachý a zdržuje se spíše při zemi či na kmeni stromů.

Nesytka sršňová je skvělým příkladem toho, jak dokáže příroda vytvořit dokonalou iluzi. Tento nenápadný motýl využívá svůj převlek nejen pro přežití, ale i jako důmyslný způsob, jak se vyhnout predátorům. I když je jeho životní cyklus poměrně nenápadný a dlouhý, patří mezi nejzajímavější zástupce evropského hmyzu. Až příště uvidíte sršeň posedávající na kmeni topolu, možná půjde právě o tohoto motýla.

Anketa

Víte o existenci tohoto druhu motýla?
Ne, vůbec netuším, že nějaký takový existuje.
92 %
Ano a dokonce jsem tento druh viděl/a na vlastní oči.
8 %
Celkem hlasovalo 75 čtenářů.

Zdroje:

https://www.mothidentification.com/hornet-moth.htm

https://plantiary.com/insect/sesia-apiformis_1892.html

https://www.monaconatureencyclopedia.com/sesia-apiformis/?lang=en

http://www.naturabohemica.cz/sesia-apiformis/

https://en.wikipedia.org/wiki/Hornet_moth

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz