Článek
Příroda by se dala popsat několika slovy a stále by to nestačilo. Je nádherná, dechberoucí, krutá, drsná, ale jednoznačně fascinující. Rostliny i živočichy vybavila mnoha schopnostmi jak přežít. Dokonalým maskováním či například dokonalým způsobem lovu. Je jedno zda se jedná o živočicha ve vzduchu, na souši či ve vodě. My se ale nyní podíváme na jednoho zajímavého tvora, kterému je domovem vodní svět.
Stříkoun lapavý (Toxotes jaculatrix)
Tato velmi zajímavá ryba patří do čeledi stříkounovití. Její domovinou jsou vody v oblasti severní Austrálie, jihovýchod Asie a Indo-Pacifické vody. I když se během života pohybuje v čistě sladké nebo slané vodě, preferuje brakické vody, které jsou mixem obou typů. Jako nejlepší místa mu vyhovují mangrovové porosty. Někdy jsou chovány jako akvarijní rybky. Jsou ovšem náročnější na velikost nádrže, a proto se nedoporučují začátečníkům.
Stříkoun dorůstá v průměru okolo 20 centimetrů, ale může dorůst až 30 centimetrů. Jeho tělo je podlouhlého tvaru, celkem vysoké a relativně zploštělé. Na jeho konci se lehce zvyšuje. Zbarvení těla je stříbrno-bílé, ale bylo pozorováno i žluté zbarvení. Určité části těla mohou mít zelené, hnědé nebo olivové odlesky. Na bocích jsou charakteristické černé skvrny, které jsou něco jako lidské otisky prstů. Každý jedinec má své vlastní tvary a žádný není stejný. Hlava stříkouna je relativně krátká a má to své opodstatnění. O něm se zmíním o něco později. Oči jsou velké a velmi dobře pohyblivé. Pomáhají mu lépe vidět a zaměřovat jeho kořist.
Tato ryba je velmi zvláštní svým způsobem lovu. Je to velmi aktivní lovec, který však loví hlavně nad hladinou. V klidu si plave a svým velmi dobrým zrakem pozoruje hmyz, který sedí v porostu nad hladinou. Když si svoji kořist vyhlédne, perfektně ji zaměří a následně v tlamě vytvoří úzký průchod tak, že svůj jazyk přitáhne k hornímu patru. Svaly, které prudce stáhne, způsobí vytvoření silného proudu, kterým svoji oběť doslova sestřelí z vegetace, na které sedí. Jakmile spadne kořist do vody, má to spočítané a stříkoun si dopřeje chutné sousto. Musí jednat rychle, aby mu potrava neuplavala nebo ji nesežrala jiná ryba. Vzdálenost, na kterou dokáže svoji oběť srazit, je na jeho velikost přímo fascinující. Dokáže ji zasáhnout na 2-3 metry s téměř 90% úspěšností.
Mezi jeho oblíbenou potravu patří brouci, různé druhy housenek, komáři, mouchy, celkově hmyz pohybující se u vody. Někdy nepohrdne ani menším druhem rybek. V zajetí je třeba je chovat ve stejných velikostech, neboť větší jedinci nemají problém se vrhnout na menší jedince stejného druhu a pochutnat si na nich. Pokud by si však někdo myslel, že mu v akváriu bude stačit běžně dostupné vločkové krmení, byl by na omylu. Ke své spokojenosti vyžadují lov živé kořisti. K tomu musí být i dokonale přizpůsobené víko nádrže, které musí být dostatečně vysoké.
Rozmnožování stříkouna probíhá hlavně v brakické nebo přímo slané vodě. Jako vhodná místa se zdají být pobřežní laguny a jeho oblíbené stanoviště, kterým jsou mangrovové porosty a ústí řek. Samci o samice v době rozmnožování nebojují ani se před samicemi nijak nepředvádějí. Mohou se rozmnožovat i v hejnech. Samice vypustí do vody jikry a samci se postarají o jejich oplození. Tady spíše platí pravidlo, že rychlejší samec oplodní více jiker. Z oplodněných jiker se zhruba do 24 hodin vylíhnou larvy. Ty se první dny krmí ze žloutkového vaku. Postupně pak přecházejí na plankton, než vyrostou a začnou se učit strategii lovu mimo vodu. Větší část z nich pochopitelně padne za oběť jiným rybám.
Zdroje:
https://animalia.bio/banded-archerfish
https://animaldiversity.org/accounts/Toxotes_jaculatrix/
https://www.aquariumofpacific.org/onlinelearningcenter/species/banded_archerfish/
https://aquariuminsiders.com/banded-archerfish-species-profile-habitat-diet-and-care-tips/
https://en.wikipedia.org/wiki/Banded_archerfish