Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Je králem zvířat lev, nebo člověk?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Alexas fotos, Pexels.com
16. 11. 20:04

Lev byl vždy a je stále považován za krále zvířat. Položil základy pro množství bajek a dalších uměleckých děl. Vznešené zvíře s obrovskou hřívou, uhrančivým pohledem a ohromujícím řevem.

Článek

Lví samci mohou vážit klidně 190 kg s celkovou délkou až tří metrů od čenichu ke špičce ocasu. Výškou až 120 cm k ramenům tak celkově tvoří impozantní zvíře. Lvi z jižní Afriky jsou větší než jejich soukmenovci z východní Afriky. Ti jsou zpravidla o něco menší. Hříva, která je dominantou pouze samců, jim začíná růst od dvou let věku a může být až 25 cm dlouhá. Zbarvení může mít od světle pískové s černým zbarvením na konci, přes hnědou až po černou. Slouží samcům hlavně jako ochrana při boji mezi sebou. Vědci zkoumali, že některé samice dávají přednost samcům s hodně tmavou hřívou.

Hlava lvů je velká a skoro pravoúhlá, zakončená velkou oblou tlamou. Čelisti jsou velmi silné. Špičáky u samců dosahují délky až 6,3 cm. Jsou velmi ostré a lehce zakřivené. Stoličky slouží hlavně k rozmělňování potravy. Dle zubů se dá poměrně dobře určit stáří lva. Oči mají velký tvar s duhovkou v barvě žluté až hnědé. Obrovskou výhodou lva je jeho bezhlučné našlapování. Mají velmi měkké polštářky, které jim toto umožňují.

Lev, král zvířat, převážně noční šelma budící ohromný respekt. Král savany, pohlížející na ostatní zvířata s lhostejností, neboť krom člověka nemá žádného přirozeného nepřítele. Dnešní populace lvů žije především v přírodních parcích nebo rezervacích. Další chovaní lvi jsou v zoologických zahradách a v menší části také v cirkusech nebo u malých chovatelů.

Lvi mají jako jediné kočkovité šelmy jasně dané úlohy ve smečce. Samci jsou hlavně ochránci smečky a ploditelé nové generace. Samice se starají o lov a dostatek potravy pro celou smečku. Tady je paradoxem, že samice složitě zahájí lov, veškerou energii dají do stržení kořisti, ale první se jde krmit samec. Pochopitelně pokud se lov nepodaří, neopovrhnou ani mršinou či krádeží kořisti někoho jiného. Když loví jako smečka, vždy si vybírají slabé, nemocné kusy nebo mláďata. Tím se snaží regulovat počty býložravců.

Lev samec nemá svoji pozici nikdy jasnou. Přichází další samci a s nimi bojuje o post krále smečky. Pokud nový samec boj vyhraje, je starý samec vyhnán na cestu kočovníka. Buď si najde novou smečku nebo zůstane sám. Tito jednotlivci to nemají vůbec snadné. Málokdy je lov bez kooperace smečky úspěšný. Stává se proto, jsou to výjimky, že se dají dohromady dva samci, kteří spolu loví. Většina z nich jsou mnohdy bratři.

Šelma vždy zůstane šelmou a i když v cirkusech předvádí různé show, kde musí lvi plnit příkazy cvičitele, i tam dochází k napadení, která jsou v některých případech fatální. Lvi jsou deprimovaní a někdy velice vystresovaní. Po většinu života jsou v klecích. Sama toto neuznávám a nejraději bych viděla tato zvířata v jejich domovině. Zoologické zahrady se alespoň snaží vytvořit takové podmínky, které zabezpečí větší prostor a zábavu. V cizině se občas stalo, že návštěvník spadnul do výběhu a došlo k útokům. Někdy bohužel fatálním. Jak bylo psáno nedávno, z cirkusu utekl lev. Běhal po ulicích a lidé měli strach. Je to logické. Šelmu k útoku vyprovokuje i obyčejný, pro nás přirozený útěk.

Někdy slyšíme o lvech lidožroutech. Jsou příběhy, které vypráví, že lev napadl v malé vesničce domorodců dítě nebo dospělé domorodce, kteří hlídají svá stáda. Ano, stává se to. Strážci se pak vydávají po stopách takových jedinců, které musí odstřelit. Většinou je za vším nějaký zdravotní problém zvířete, a to si vybralo za kořist člověka, protože to byla snadná kořist. Nemocní nebo zranění lvi nepohrdli ani domácími zvířaty.

Volně žijící lvi v rezervacích a parcích jsou často loveni pytláky, kteří prodávají lví kůže na černém trhu. Strážci parků se snaží tato zvířata chránit, ale pytláci jsou dobře koordinovaní a někdy to jde jen těžko. Je tedy lev opravdu králem zvířat, když si to svým chováním přebírá člověk? Člověk je největší predátor a bohužel si dost často myslí, že je králem zvířat. Nechme ale tuto výsadu lvům.

Zdroje:

Jaké je to být lvem od Christine a Michel Denis-Huot

https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/25333/lvi-vs-dikobrazi-jak-se-ze-lva-stane-lidozrout.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz