Článek
Každý živočich na naší planetě má v přírodě svoji roli. Příroda také každého vybavila něčím jedinečným. Některá zvířata jsou rychlá, jiná mají perfektní zrak, velké a ostré zuby či drápy a některá z nich používají k lovu či obraně jed. Pojďme se nyní společně podívat na jednoho živočicha, který je extrémně jedovatý, ale zároveň mírumilovný.
Bungar proužkovaný (Bungarus fasciatus)
Je vysoce jedovatý had patřící do čeledi korálovcovití a je zároveň jedním z nejhezčích jedovatých hadů naší planety. Tento had je endemitem Asie. Jeho výskyt je zaznamenán na indickém subkontinentu, na jihovýchodu Asie až téměř k oblasti jižní Číny. Jeho hlavním habitatem jsou zemědělské a lesnaté oblasti v těsné blízkosti vodních toků. Rád se drží v těsné blízkosti lidí, a to hlavně kvůli snadno dostupné potravě.
Bungar vyniká především svojí nádhernou kresbou. Na jeho žlutozlatém těle se nachází pruhy, které mohou být tmavě hnědé s modrým odleskem nebo až černě zbarvené. Jeho plochá a celkem široká hlava plynule navazuje na tělo a je černě zbarvená, vyjma žlutého znaku, který připomíná písmeno „V“. Spodní strana hlavy od čelisti směrem ke krku je v barvě žlutozlaté. Běžná délka hada je něco okolo 1,8 metru, ale jsou zaznamenáni jedinci, kteří tuto délku překonali. Jeden z nejdelších jedinců měřil 2,25 metru.
Jedná se převážně o nočního lovce. Během dne je spíše ukryt v opuštěných norách, které před ním využíval například hlodavec, či v prázdných termitištích nebo v různých puklinách a štěrbinkách, v trávě či v kanalizaci. Za potravou se vydává během noci, kdy je aktivní i jeho oblíbená kořist. Tou se může stát žába, ještěrka, menší hlodavec a nebo některý jiný druh hada. Jeho oblíbeným hadem je například primitivní druh jako je duhovec jednobarevný, jedovatá zmije řetízková či bojga pustinná.
Bungar patří mezi plaché hady. Přes den je had spíše pomalý či dá se říct dokonce až letargický a není problém hada vzít i do rukou, aniž by člověka uštknul. Většina jedinců tohoto druhu uštkne až v momentě, kdy na něj člověk šlápne. A to mu nikdo nemůže mít za zlé. Svůj jed si šetří a využívá ho primárně k usmrcení své kořisti.
K rozmnožování tohoto hada dochází od ledna do března. Celkově se o něm ví pouze pár základních informací. Po úspěšném páření klade samice v období od března do května zhruba 2 až 15 menších vajíček. Inkubační doba je okolo 59 až 62 dnů. Líhnutí se odehrává od května do července a z vajec na svět vykouknou háďata, která jsou dlouhá něco mezi 25 až 35 cm. Když hadi dosáhnou délky 90 cm, jsou schopni se sami rozmnožovat, což odpovídá věku zhruba 3 let.
Jed bungarů je směsicí neurotoxinů. Jak je u tohoto jedu známé, mezi první příznaky patří nevolnost, zvracení, velké bolesti břicha, které mohou být doprovázeny průjmem. Běžné jsou i závratě. Pokud není včas podán protijed, postiženému selže dýchací systém a zemře na udušení. Možná jen díky tomu, že had není agresivní a k uštknutí dojde opravdu až v případě, kdy se had cítí značně ohrožen či je na něj šlápnuto, pohybuje se úmrtnost mezi 1 až 10 %. Indie však v současnosti disponuje účinným protijedem.
Někdy jedovatý neznamená nutně agresivní. Určitě je vhodné se před návštěvou každé země informovat o jedovatých tvorech. Pak člověk bude vědět, jak se chovat v případě setkání, či dokonce nežádoucího kontaktu s takovým zvířetem.
Zdroje:
https://www.thainationalparks.com/species/bungarus-fasciatus
https://animalia.bio/banded-krait
https://indiabiodiversity.org/species/show/257460
https://www.inaturalist.org/taxa/30448-Bungarus-fasciatus
https://en.wikipedia.org/wiki/Banded_krait