Hlavní obsah
Psychologie

Manipulátora je velmi těžké odhalit

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: rdne stock project, www.pexels.com
9. 11. 10:44

Může to být někdo z blízkých, partner či kolega v zaměstnání. Jsou velmi zdatní a většinou se jim jejich záměr povede dovést do zdárného cíle.

Článek

Pokud bychom si přečetli různou odbornou psychologickou literaturu, mnoho rysů manipulátora naleznete i u sebe. To nutně neznamená, že jím jste. Typů manipulujících osobností je více. Všechny jsou svým způsobem nebezpečné. Podívejme se ale na toho, kterého považuji za opravdu velmi nebezpečného.

Je to hlavně manipulátor nesmělý. Může to být muž, ale většinou je to právě žena. Většinou je to takový tichý pozorovatel. Nedává svoje emoce moc najevo. Může působit až racionálně. Zpovzdálí pozoruje, studuje a zjišťuje slabiny své „oběti“. Nemusíte se v jeho přítomnosti cítit zcela komfortně. Ke sdělení názoru většinou používá prostředníka. Někdy to může být partner a v mnoha případech je to kolega. Vybere si většinou slabšího kolegu, kterého si přitáhne na svoji stranu a s ním lehce manipuluje. Většinou se snaží působit jako oběť, slabá osoba, která potřebuje ochranu. Velmi snadno pak společně vnáší nedůvěru a svár do kolektivu. Málokdo pozná, že za nepříjemnou atmosférou stojí právě tento manipulátor. Toto je velmi silný manipulátor a jeho přítomnost je až toxická.

Foto: Karolina Grabowska, www.pixels.com

pexels-karolina-grabowska-4471315

Určitě se každý z nás v životě potká s minimálně jedním typem manipulátora. Pokud s ním máte vlastní zkušenost, jistě víte, že to na vás mělo velmi nepříjemný dopad. Pokud máte pocit, že vedle sebe máte přesně takového, ráda bych napsala, jak snadno se z jeho područí dostat. Ale je to velmi těžké a někdy mu manipulaci jen dokázat, je nereálné. Je k tomu potřeba jistá znalost psychologie. Nicméně ani tak nemáte vyhráno. Bude vás neustále dostávat do nepříjemných situací. Nebojí se lží a je v nich přímo skvělý.

Jak se tedy bránit před takovou osobou? Nemáte bohužel moc možností. Můžete zaměstnání opustit a najít klid někde jinde. Pokud máte svoji práci rádi, můžete začít takového člověka ignorovat. Vyhnete se jeho manipulaci a budete se cítit mnohem lépe. Najde si však další oběť. Dále se můžete obrátit na svého nadřízeného, který pokud není též v područí takového člověka, situaci jistě vyřeší.

Všem držím palce, ať takových osob potkáte za život co nejméně a neodnesete si žádné následky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz