Hlavní obsah
Zdraví

Meningitida: Zákeřné, obávané a smrtící onemocnění. Každá minuta je důležitá

Foto: djvstock, AI, www.freepik.com

Meningitida je jedním z nejzákeřnějších onemocnění vůbec. Udeří nečekaně, probíhá rychle a nezřídka končí tragicky.

Článek

Zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že je něco špatně. Bolí vás hlava, jste unavení, možná trochu horečka. To známe všichni. Jenže tentokrát to není jen nachlazení. Tentokrát se něco děje v mozku, a čas běží. Meningitida nepřichází s fanfárami, ale její dopad může být fatální. A to klidně během několika hodin.

Někdy onemocníme a víme, že jsme to přetáhli. Stres, málo spánku, chřipka. Ale pak jsou chvíle, kdy se všechno zlomí během jednoho dne. Člověk, který ráno normálně vstane, je večer na JIPce v bezvědomí. Meningitida takhle funguje. Neptá se, nezdržuje se. Prostě udeří.

Z lékařského hlediska jde o zánět mozkových blan, těch tenkých vrstev, které chrání mozek a míchu. Jenže v praxi to znamená bolest, ztrátu vědomí, horečku, zvracení, a někdy i smrt. Je jedno, jestli jste sportovec, rodič, student nebo důchodce. Meningitida si nevybírá. Laicky řečeno, infekce se nějak dostane k mozku a spustí silný zánět. Tělo reaguje, jak nejlépe umí, ale často to nestačí. Otok tlačí na mozek, nervy přestávají fungovat, dochází ke křečím, zmatenosti nebo ztrátě vědomí.

Existují různé typy meningitidy – virová je sice častější a většinou méně nebezpečná, ale bakteriální je ta skutečná hrozba. Může člověka zabít doslova během jednoho dne. A to není přehánění. Někdy se mluví i o tzv. fulminantní meningitidě, která má tak rychlý průběh, že lékaři nemají šanci zasáhnout včas.

Horečka, bolest hlavy, ztuhlý krk, nevolnost, zvracení, světloplachost, poruchy vědomí, jsou hlavními příznaky. U malých dětí to bývá horší protože někdy nepláčou jinak , odmítají jíst, mají vypouklou fontanelu nebo jsou apatické. Proto, když vám na dítěti něco nesedí, i když „není úplně jasné co“, jednejte hned.

Nejčastější viník? Meningokok, bakterie, kterou nosí v nose nebo krku spousta lidí, aniž by o tom věděli. Jenže někdy prostě „přeskočí “ a místo poklidného soužití rozjede válku. Další časté bakterie jsou pneumokok nebo Haemophilus influenzae typu b. A pak samozřejmě viry, i ty umí nadělat paseku. Zvláštní případ je houbová meningitida, která je vzácná, ale stejně nebezpečná. Většinou postihuje lidi s oslabenou imunitou. A ano, i paraziti nebo některé léky můžou způsobit zánět mozkových blan.

Není čas na váhání. U podezření na meningitidu jeďte okamžitě do nemocnice. Bakteriální forma se musí co nejdřív zaléčit antibiotiky, jinak může člověk během několika hodin upadnout do bezvědomí a přestat dýchat. Často se podávají i kortikoidy na zmírnění otoku mozku. Pacienti bývají na jednotkách intenzivní péče. U virové formy to většinou není tak dramatické a léčba bývá podpůrná, důležitý je klid, hydratace a sledování stavu. Ale i tak to není banalita.

Nejhorší je, že ani po překonání nemoci není vyhráno. U přeživších zůstávají někdy vážné následky, jako třeba poruchy sluchu, epilepsie, zhoršená koncentrace nebo psychické potíže.

Onemocnění se dá předejít očkováním. Dnes už existují vakcíny proti několika typům meningokoků (nejčastěji skupiny B a C), stejně jako proti pneumokokům a Haemophilus influenzae. U malých dětí je očkování velmi doporučováno, ale není povinné pro všechny. Což je škoda, protože většina rodičů netuší, jak velké riziko podceňují. Kromě očkování pomáhá i dobrá hygiena a vyhýbání se kontaktu s nakaženými. Pokud někdo v blízkém okolí onemocní, lékaři často preventivně nasadí antibiotika i ostatním z rodiny.

Meningitida není něco, co se „jen tak“ přejde. Není to rýma ani obyčejná chřipka. Každý, kdo ji zažil, nebo viděl, co dokáže, potvrdí, že jde o jednu z nejděsivějších infekcí, které existují. Proto není na místě otálení nebo čekání „až zítra“. Lepší je jít jednou zbytečně k lékaři, než jednou pozdě. A pokud existuje možnost se chránit očkováním, proč to neudělat? Meningitida totiž nečeká. A vy byste neměli taky.

Zdroje:

https://www.webmd.com/children/understanding-meningitis-basics

https://www.livescience.com/meningitis.html

https://www.stoplusjednicka.cz/strasak-jmenem-meningokokova-meningitida-zachrante-si-zivot-ockovanim

https://www.nzip.cz/clanek/817-zanet-mozkovych-blan-meningitida

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/meningitida-typu-b-roztoky-u-prahy-zachranari.A250721_222224_praha-zpravy_ikul

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zpravy-stredocesky-kraj-hygienici-zjistuji-jak-vazna-meningitida-se-v-roztokach-objevila-40531194

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz