Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Netopýr: Zvíře, které mnohým nahání husí kůži. Může se nám zamotat do vlasů?

Foto: HitchHike,www.pexels.com

Svým vzhledem naprosto odpudivé zvíře, které vylétá za soumraku a užívá si života ve tmě. Ze strachu, že se člověku zamotá do vlasů, ho většina lidí v okolí svého domova nechce.

Článek

Může se to stát, nebo je to jen pověra? Při této představě člověku přeběhne mráz po zádech. Jak to tedy ve skutečnosti se zamotáním do vlasů je?

Netopýři

Tato zvířata jsou savci a patří do řádu letounů. Vyvinuli se z hmyzožravců už před zhruba 60 miliony let. Existují i druhy netopýrů, které se živí nektarem z květů, ovocem, rybami nebo třeba krví teplokrevných zvířat. U nás však najdeme převážně netopýra, který se živí hmyzem. Jsou to noční lovci, kteří létají rychlostí mezi 20-50 km/hod a při jejich létání můžeme sledovat vyloženě akrobatický výkon. V prostoru se orientují pomocí echolokace, a to s precizní přesností.

Echolokace

Echolokaci využívá mnoho druhů zvířat v přírodě. Jedná se o jakýsi radar či sonar, který je založen na principu ultrazvukových vln. Echolokace zvířeti zajišťuje informace o prostoru, ve kterém se pak bravurně dokáží orientovat a lokalizovat potravu. Netopýr pootevřenou tlamou a částí nosu vyšle signály, které se mu následně vrací a vytvoří jasný obraz. I díky echolokaci je zcela nemožné, že by se netopýr, který je zcela zdráv, zamotal lidem do vlasů. Netopýr se člověku raději vyhne, než by s ním přišel do kontaktu. Otázkou však zůstává, zda by tento problém mohl přijít v momentě, kdy nebude echolokace například ze zdravotního důvodu správně funkční.

Potrava netopýrů

V naší zemi se vyskytuje netopýr, který se za letu živí hmyzem. Jedná se převážně o komáry, mouchy, můry a jiný drobný hmyz. V případě komárů se dá říci, že je to velmi užitečné. Kdo by měl rád komáry, že? To samé se dá říct o mouchách. Určitě v období, kdy je tento hmyz přemnožen, se takový likvidátor jako netopýr zdá být vhodným nástrojem k minimalizaci otravného hmyzu. Některé druhy netopýrů loví hmyz z hladin rybníků.

Kaloni, druhy, které žijí v Africe, Austrálii nebo třeba v Asii, se živí plody ovoce a nektarem. Vzhledem k apetitu však dokáží zlikvidovat značnou část úrody.

Upír obecný je jediný ze všech druhů netopýrů, který je považován za druh vyloženě škodlivý. Už jak jeho jméno naznačuje, je to druh, který se živí krví teplokrevných zvířat. Jejich výskyt je jak v Jižní, tak Střední Americe. Farmáři ho v oblibě opravdu nemají. V noci přilétají na pasoucí se nebo odpočívající dobytek. Svými ostrými řezáky prokousnou kůži zvířete a vytékající krev pak olizují. Díky látkám obsaženým v jejich slinách zabrání srážlivosti krve, a tak mohou začít jejich hody. Rány většinou zvířatům nezpůsobí větší problémy, ale problém může nastat, pokud je netopýr nakažený vzteklinou. Někdy se může stát, že se jeho obětí stane i člověk.

Rozmnožování netopýra

Páření probíhá na podzim, kdy netopýři přelétají. Vlastní oplodnění však nastává až později na jaře. Někdy od května do července se samice seskupují do větších kolonií, které mohou čítat od desítek po stovky jedinců. Březost samic trvá přibližně 55-70 dnů. V období od června do července pak každá oplodněná samice přivede na svět zpravidla jedno mládě. Za pouhých 4-6 týdnů se mláďata osamostatňují. Jejich vývoj je tedy celkem rychlý.

Zimování netopýrů

Každý netopýr se na zimu řádně připravuje a je třeba, aby jim jejich tuková zásoba pomohla přečkat zimní období. Někdy od konce října si netopýři začínají hledat místa, kde zimu přečkají. Většinou je takovým ideálním místem sklep, jeskyně, dutiny stromů nebo třeba půdní prostory. Když takové místo naleznou, začínají postupně upadat do hibernace. Sníží se jim tělesná teplota a všechny procesy v těle se zpomalí. Díky minimální spotřebě energie tak mohou čerpat pouze z tukových zásob a mohou v klidu spát.

Netopýří trus jako hnojivo

Spousta zahrádkářů ví, že netopýří trus neboli guano je jedním z nejlepších hnojiv. Je velmi bohaté na látky, jako je fosfor, dusík, draslík, a dalším obsahem organických látek. Hnojivo můžete také zakoupit, ale většinou nejde o trus našich netopýrů. Někdy stačí vypozorovat, zda se u vás netopýři zabydlují. Pak si můžete svoje hnojivo posbírat. Nicméně je vhodné používat ochranné pomůcky. Prodej nasbíraného hnojiva je zakázaný.

Netopýři spadají pod ochranu a není možné je likvidovat. Bohužel to neradi slyší lidé, kteří se chystají rekonstruovat nemovitost, ve které se netopýři nacházejí. V ten okamžik totiž do ochrany spadá i budova. V případě, že najdete netopýra, který je třeba zraněný, kontaktujte záchrannou stanici.

Anketa

Máte z netopýrů strach či vám nahání husí kůži?
Ano, tato zvířata mi přijdou odpudivá a mám z nich husí kůži.
0 %
Ano, mám z nich vyloženě panickou hrůzu.
9,5 %
Ne, nevadí mi.
71,4 %
Strach ne, ale husí kůži ano.
19,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 21 čtenářů.

Zdroje:

https://plus.rozhlas.cz/netopyr-zamotany-ve-vlasech-je-jen-povera-vysvetluje-ochrance-zvirat-horacek-9035550

https://sousednetopyr.cz/o-netopyrech/

https://www.prirodadokapsy.cz/blog/cim-se-zivi-netopyr/

https://www.nyctalus.cz/cz/zachrana-netopyru/nasli-jste-netopyra.html

https://benesovsky.denik.cz/podnikani/ziskat-netopyri-trunesovsku-problem20090819.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Netop%C3%BD%C5%99i

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz