Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Páchne po hnoji a říká se mu smradlavý pták. To je hoacin chocholatý

Foto: AISSE GAERTNER, cc-sa, commons.wikimedia.org

Krása některých zvířat přímo svádí k bližšímu prozkoumání. Příroda však některá z nich vybavila tak, že přiblížení k nim může být opravdu velmi nepříjemné.

Článek

V živočišné říši existuje nepřeberné množství zajímavých zvířat. Některá jsou zajímavá svým zbarvením či vzhledem, jiná způsobem života a chováním. Některá zvířata jsou však zajímavá zcela něčím jiným. Na jedno takové zvíře z říše ptáků se nyní společně podíváme a nahlédneme do jeho způsobu života.

Hoacin chocholatý (Opisthocomus hoazin)

Domovinou tohoto velmi zajímavého ptáka z řádu hoacinové jsou mangrovové porosty, bažiny a pralesní oblasti v povodí řek Orinoko a Amazonka v Jižní Americe. Je národním ptákem Guyany. Pro představu je velký asi jako nám známý bažant. Jeho celková délka je okolo 65 cm. Na delším krku má hoacin malou hlavu. Zajímavostí je, že na tvářích nemá žádné peří, což ale vynahrazuje zabarvení tváří, které je nádherně kobaltově modré. Ze zadní části hlavy mu pak vyrůstají delší brka, která tvoří řidší chocholku. Na vrcholu hlavy má pak menší drsný hřeben. Oči jsou poměrně velké a mají kaštanovou barvu. Zobák má středně dlouhý a lehce zahnutý.

Ocas hoacina je dlouhý a zbarvený do bronzově zelené. Konce ocasních per jsou lemovány bíle nebo žlutohnědě. Na křídlech při jejich roztažení je možné vidět opět bronzově zelenou barvu doplněnou o krásně oranžovočervenou. Tento druh ptáka není až tak skvělým letcem. Důvodem je jeho vole, které zabírá zhruba třetinu těla hoacina. V tomto voleti je zpracovávána potrava.

Zajímavostí je, že zpracovávání potravy je velmi podobné jako u přežvýkavců.

Hlavní skladbou potravy jsou listy více jak 50 druhů rostlin a stromů, někdy také květy a plody ovoce. Jsou to skuteční býložravci. Pokud dojde k pozření nějakého hmyzu, je to pouze náhoda. Živočišná potrava je v jejich jídelníčku tabu. Zpracování potravy, jak již bylo zmíněno, je podobné přežvýkavcům. Při konzumaci rostlinné potravy dochází díky bakteriím v přední části střev k fermentaci a rozkladu. Díky tomuto způsobu jsou schopni strávit až 70 % vlákniny obsažené v rostlinách. Protože rostliny, které projdou fermentací, obsahují vysoké množství metanu, musí je ptáci vyloučit říhnutím. To vše také způsobuje, že tento druh ptáka velice páchne a zápach připomíná hnůj.

Kvůli svému zápachu a velmi nepříjemné chuti masa je domorodci loven zcela výjimečně, a to pouze v době velké nouze.

Jsou to ptáci, kteří většinu svého života tráví při hledání potravy a v korunách stromů. Nad hladinou zatopených oblastí také staví svoje hnízda. Jsou to velmi společenští ptáci, kteří tvoří menší kolonie. Jsou také velmi hluční a mají celkem velký zvukový repertoár od kvákání, vrčení, syčení až po sténání. Když nadejde čas rozmnožování a samice jsou oplodněny, do svého pečlivě vybudovaného hnízda nakladou většinou dvě až tři vejce. Po vylíhnutí jsou mláďata krmena fermentovanou potravou, kterou dostávají přímo ze zobáku rodiče.

Mláďata hoacinů mají na křídlech dva drápky. Pomáhají jim již po vylíhnutí, kdy se mohou pohybovat a šplhat po větvích stromů. Pokud si na mláďata brousí zobáky jiný predátor, mláďata skočí do vody, ponoří se a pod vodou plavou do bezpečí. Když vylezou, ukryjí se do bezpečí křovin, kde vyčkají, až nebezpeční zcela pomine, a vrátí se zpět do svého hnízda.

Tento druh však jako mnoho jiných přichází o své přirozené prostředí a je otázkou, zda jednoho dne nebude patřit k silně ohroženým či dokonce nevyhyne.

Zdroje:

https://www.stoplusjednicka.cz/hoacin-chocholaty-jediny-prezvykavec-mezi-ptaky

https://www.britannica.com/animal/hoatzin

https://www.discovermagazine.com/planet-earth/the-hoatzin-is-a-bizarre-stinky-bird-and-could-be-an-ecotourism-star

https://factanimal.com/hoatzin/

https://en.wikipedia.org/wiki/Hoatzin

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz