Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Pro svoji krásu mohou lákat ke sběru. Brát však do ruky homolice může být smrtelně nebezpečné

Foto: By Pet - Self-published work by Pet, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=985084

Hladit či sbírat volně žijící živočichy se někdy může spíše nevyplatit. Některé druhy mohou svoji krásou lákat k bližšímu prozkoumání. Je dobré mít na paměti, že na volně žijící zvířata se sahat nemá.

Článek

Snad každé dítko na dovolené u moře kouká nebo dokonce sbírá poklady moře. Kdo by si to nepamatoval? Někdy se dokonce soutěžilo, kdo najde nejhezčí mušle. V té době měl asi jen málokdo představu, co vše se může stát. Dnes dokonce člověk zaplatí nemalou pokutu, pokud by si chtěl nějaké poklady z dovolené přivézt. Pokud se dokonce jedná o zvíře, které spadá pod CITES či jinou ochranu, problémy jsou na světě.

Hladit, sahat, sbírat či pořídit exkluzivní fotografii. Lidský nešvar, který se některým může stát osudným. Lidé si musí uvědomit, že ne každé zvíře, které nemá silné čelisti, nepatří k nejrychlejším či nejsilnějším, nemůže ublížit. I ta zdánlivě malá a tvářící se nevinně mohou člověku způsobit vážné problémy nebo ho dokonce usmrtit. Pojďme se nyní společně na takového živočicha podívat.

Homolice (Conus)

Jsou to nádherní mořští plži patřící do čeledi homolicovití (conidae). Jejich domovinou jsou teplé mořské vody subtropického a tropického pásma. Na naší planetě žijí zhruba 55 milionů let. Většinu svého života tráví tak, že jsou v klidu zahrabané v písku a číhají na svoji kořist. V této čeledi existuje více jak 800 druhů. Druhy se liší jak velikostí, která se pohybuje od 1,3 cm až po neuvěřitelných 21,6 cm, tak i zbarvením. Asi nejznámějším druhem homolice je homolice mapová nebo homolice mramorovaná.

Homolice mapová (Conus textilie)

Domovinou tohoto druhu je oblast Austrálie a oblast východního pobřeží Afriky. Jako většina druhů homolic, i tento druh preferuje písčitá místa, kde se spokojeně zahrabe do písku. Je to dravý a jedovatý plž dorůstající 9 až 15 cm. Zbarvení ulity je krásně žlutohnědé až červenohnědé a má na sobě hnědé a bílé znaky. Její aktivita je směrována na noc. Ve dne většinou v klidu odpočívá. Svoji kořist, kterou tvoří převážně měkkýši a drobné rybky, se snaží nalákat pomocí svého sosáku. Pokud se však kořist nedostane do dostatečné blízkosti, musí si homolice poradit jinak.

Foto: By Richard Ling-Own work; Location:Cod Hole,Great Barrier Reef,Australia,CC BYSA 3.0

Homolice mapová

Tito živočichové jsou vybaveni radulou. Je to taková dutá jehla nebo dá se říci harpuna. Tu na svoji kořist použijí tak, že ji vystřelí a při zásahu vpraví do oběti jed. Tento druh navíc dokáže umíchat přímo koktejl, který je pro každou kořist jiný. Pro člověka jsou tím velmi nebezpečné, neboť i pro něj by homolice namíchala jedový koktejl dle potřeby.

Homolice mramorovaná (Conus marmoreus)

Ani s tímto druhem plže není radno si nic začínat. Jeho domovinou jsou vody Indického oceánu, a to především u ostrova Madagaskar a souostroví Chagos Islands. Dále pak západní oblasti Tichého oceánu a Bengálského zálivu. Stejně jako další příbuzní je i tento druh noční plž a je též jedovatý. Dorůstá mezi 3 až 15 centimetry. Jak její název napovídá, zbarvení ulity je mramorované. Toto mramorování může být černé s bílými tečkami či až oranžové s bílými tečkami. Jsou opravdu překrásné a jsou vyhledávaným plžem právě kvůli svému překrásnému zbarvení. I tento druh loví převážně v noci, a to většinou za použití již zmiňované jedovaté harpuny.

Foto: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=168969

Homolice mramorovaná

Jed homolic je velmi silný. Při aplikaci jedu dojde velmi rychle k úplnému ochromení svalů kořisti. Tím je oběť dokonale paralyzována a homolici nic nebrání k jejímu pozření. Pokud dojde k bodnutí člověka, okolí vpichu zrudne a jako první začne člověk pociťovat bolest v místě vpichu. Následuje zvracení doprovázené průjmem. Teplota těla se začne zvyšovat. Může dojít k celkovým problémům s koordinací a dále také k ochrnutí bránice. Právě ochrnutí bránice může zapříčinit úmrtí. Některým druhům se říká „cigaretové“, protože doba, za kterou jed začne působit v celé síle trvá tak dlouho jako vykouření cigarety. U většiny druhů však stačí, pokud se bodnutý jedinec dostane do pěti hodin k lékaři.

Druhů homolic existuje opravdu mnoho a každá z nich může být velmi nebezpečná. Je potřeba velké obezřetnosti. Pokud patří mezi vaše dovolenkové záliby právě hledání mušlí a ulit, dejte si pozor, aby to nebyla právě homolice. Nejvíce ohrožené jsou právě zvědavé děti a rybáři.

Zdroje:

https://zoom.iprima.cz/priroda/homolice-mapova-187451

https://www.nationalgeographic.com/animals/invertebrates/facts/geography-cone

https://a-z-animals.com/animals/cone-snail/

https://zoom.iprima.cz/priroda/unikatni-jed-451311

https://en.wikipedia.org/wiki/Conus_marmoreus

https://en.wikipedia.org/wiki/Conus_textile

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz