Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Zima je tu a venkovní ptactvo čeká u krmítek

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Aaron j hill, www.pexels.com
9. 11. 14:07

Zima je tu a venkovní ptactvo čeká u krmítek. Přírodě se někdy musí pomáhat a přikrmování ptáčků je to nejmenší, co můžeme udělat.

Článek

O úbytku hmyzu se mluví již dlouhou dobu. Venkovní ptactvo má v zimě větší problém shánět si potravu. My jsme ti, kdo jim může pomoct, zimu přečkat. V dnešní nabídce je mnoho produktů, které můžeme venkovním ptáčkům nabídnout.

Nejprodávanější a mezi lidmi nejoblíbenější je černá slunečnice. Slunečnice je velmi bohatá na obsah tuku. Zpravidla se uvádí něco okolo 40 %. Je tedy výborným zdrojem energie. Blahodárný vliv má například na kvalitu peří.

Podávat se dají také již namíchané směsi do krmítek. Tyto směsi obsahují větší množství obilovin, které jsou skvělým zdrojem vitamínu A, D, E nebo B, které mají klíčovou roli při zajištění správného fungování svalů, imunitního i nervového systému. Obsažené proteiny mají klíčovou roli pro podporu zdravého vývoje.

Velmi oblíbené jsou také lojové produkty. Jsou opět velmi dobrým zdrojem tuku a tím i energie. Do lojových koulí se mohou přidávat další různé suroviny. Zpravidla se jedná o různé druhy zrnin a semínek. Výjimkou nejsou ani červíci, různé larvy nebo krevetky. Ty jsou velmi oblíbené. Lojové produkty se dělají v mnoha tvarech. Nejznámější jsou koule, válce a nebo rovnou lojové směsi v kyblíčkách. Tam je výhoda množství. Kyblíčky vydrží mnohem déle.

Co se týče koulí, je vždy lepší kupovat koule bez síťky. Do síťky se mohou nohy ptáčků zamotat a nedokáží se z ní dostat. Koule je pak možné dávat do speciálních krmítek, do kterých jich dáte na sebe více. Můžete je také volně vložit do krmítka.

Důležitá informace pro všechny, kdo krmí ptáčky. Krmte je celoročně. Jak bylo zmíněno na začátku, hmyzu ubývá a ptáčci tak mají také problém s dostatkem krmiva. Mimo zimní sezonu nemusíte dávat takové množství, ale můžete volit méně energetické krmivo. Ptáčci vám budou vděčni. Budou po zimě připraveni na jarní vyvedení mladých.

Pokud máte zahradu a umístíte si ptačí budku někam na strom před okna, budete mít skvělou podívanou na různé druhy ptáků. Je úžasné je pozorovat a také tam můžete vidět druhy, které ani neznáte.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz