Hlavní obsah
Jídlo a pití

Zimní hustá zeleninová polévka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Veronika Jelínková
6. 11. 10:57

V období zimy jsou skvělým zahřívačem polévky. Jednak umí zahřát a dle vybraného složení i zasytit.

Článek

V období zimy jsou skvělým zahřívačem polévky. Jednak umí zahřát a dle vybraného složení i zasytit.

Naše babičky vždycky říkaly, že polévka je grunt. A měly pravdu. Polévka je skvělá do žaludku. Doma milujeme polévky a vždy si ji děláme alespoň na dva dny.

Napíši recept na hustou zeleninovou polévku, která vás skvěle zasytí a moc si na ní pochutnáte.

Množství surovin koupíte podle toho, v jak velkém hrnci polévku budete vařit. Já vařím vždy do pěti litrového hrnce. Dávám tedy zhruba třičtvrtě kila brambor, které oloupu a nakrájím na větší kostky. Dále budete potřebovat květák. Ty dáte do hrnce v menších růžičkách. Dále pak tři velké mrkve nebo pět menších. Ty oloupete a nakrájíte na tenká kolečka. Co se týče petržele, tak ty dávám většinou tři střední. Také oloupu a nakrájím na tenká kolečka. U celeru musí být člověk velmi opatrný, vzhledem k jeho aromatu. Takže celer okrájím a ukrojím dvě kola, která mají tak centimetr. Ten pak nakrájím na menší kostičky. Pokud ho moc nemusíte, dejte si méně. Vše dám do hrnce a propláchnu pořádně vodou. Napustím vodu asi dva centimetry pod okraj hrnce a dám vařit. Na začátku dávám dvě polévkové lžíce soli. Brambory si natáhnou docela dost. Kdo má rád, může si přidat 3 kuličky nového koření. Můžete dát také polévkovou lžíci podravky. Na začátek vařím na nejvyšší stupeň, než se voda začne vařit, pak stáhnu na střední stupeň a vařím do úplného změknutí brambor. Když už je květák zcela měkký a rozpadlý a brambory jsou také krásně měkké, nasekám si kudrnku a přidám lehce povařit.

Nakonec si připravím jíšku z másla a hladké mouky. Lehce zahustíme. Pozor, polévka do druhého dne ještě zhoustne, tak to nesmíte přehnat. Pokud máte malé děti, můžete tyčovým mixérem kusy zeleniny rozmělnit.

Chuťově je to naprosto skvělá polévka. Budete mít žaludek jako v peřince. Určitě si to postupně vychytáte dle vašich chutí.

Přeji dobrou chuť :-)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz