Článek
Československá rodačka ze Zlína Ivana Trumpová, za svobodna Zelníčková, si za velkou louží splnila americký sen. Dobře se provdala a stala se uznávanou podnikatelkou. Spolu s manželem Donaldem Trumpem úspěšně podnikali, stavěli hotely a kasina. Svým obchodním nadáním výrazně přispěla k Trumpově bohatství.
„Donald nebyl bohatý, když jsme se brali. Úspěch byl náš společný. Po rozvodu jsem sice dostala peníze, ale ty jsem rozmnožila nejmíň tisíckrát,“ prohlašovala hrdě Trumpová v roce 2007. Její slova potvrzovala i její maminka Marie Zelníčková v rozhovoru z roku 2009. „(…) oni neměli s Donaldem nic, starý pan Trump byl velice bohatý, ale měl pět dětí a nedal za života nikomu nic. Až zemřel, zdědili velké peníze, ale začínali sami od nuly. Samozřejmě pomohlo Trumpovo jméno, banky jim půjčily peníze. Takže začali první stavět hotel, potom Trump Tower, ale to bylo všechno na půjčky. Spláceli, jak se prodávaly byty. Pak byli jedni z nejbohatších. To si pamatuji, že když jsem tam byla, přistávali jsme na střeše dvacetiposchoďového hotelu Plaza, ona sjela dolů a tam měla úřad. Takže stále s Donaldem pracovala. Když koupili historický Plaza hotel, vedla ho čtyři roky sama a pak se rozešli. Stíhala všechno, i když měla tři děti,“ uvedla její maminka Marie.
Ivana Trumpová se vypracovala a svého času byla jednou z nejbohatších žen světa. „Umím to dobře, dokážu to líp než muži, vypadám dobře, jsem chytrá, byla bych bohatá i bez Donalda.“ Díky svému sebevědomí a schopnostem dokázala vskutku mnohé. Tvrdila, že být ženou v obchodě je vlastně výhoda. „Můžete použít ženské zbraně… A pokud se k tomu zbavíte zbytečného ženského podceňování se, dokážete všechno.“ Nejde ale jen o pěkný zevnějšek, na kterém lpěla, ale také o určitou dávku urputnosti. „Vstanu o šesté a celý den tvrdě pracuji. Spím jen čtyři hodiny denně,“ říkávala.
Díky píli se jí dařilo rozmnožovat své jmění. Vlastnila síť hotelů, stavěla mrakodrapy po celém světě - v Dubaji, v Mexiku, v Kataru, domy a golfová hřiště v Kostarice. Mohla se pyšnit také tím, že měla ryze mužskou licenci na provozování kasin. Kromě developerských projektů se věnovala i prodeji prostřednictvím teleshoppingu, ve kterém prodávala vlastní kosmetiku, oblečení, módní doplňky nebo šperky. Nezapomínala ani na pomoc těm, kteří to potřebovali. Charitě posílala až půl milionu dolarů ročně.
Někdo by mohl namítnout, že to je vše sice hezké, ale nebylo by to, aniž by se vdala za Donalda Trumpa. Bez něj by se přeci chudá dívka z východního bloku nikdy k takové příležitosti neměla šanci dostat. Byla její cesta k Trumpovi čistou vypočítavostí?
Jistá míra ctižádosti se u Ivany projevovala už během jejího dětství. Už v šesti letech vyhrála svůj první závod na lyžích. Ve dvanácti nastoupila do reprezentace. Kdo závodně sportuje, musí být disciplinovaný a cílevědomý. Je logické, že i její vzdělávání se ubíralo směrem ke sportu. Její kroky vedly na Fakultu tělesné výchovy a sportu Karlovy univerzity. Vedle toho ještě reprezentačně lyžovala. Během studií byla ve vztahu s lyžařem Jiřím Syrovátkou. „Ivana tu měla známost, Jirku Syrovátku. On jezdil také za český tým. No, a jak jezdili na tréninky do Rakouska, měli tam kamaráda, jednoho rakouského reprezentanta v lyžování. Když on viděl, jaká je bezvýchodná situace v Česku, že se nedá vyjet za hranice, tak se jich zeptal, co pro ně může udělat. Tak si Ivanu vzal, ale jenom jako,“ prozradila její maminka. Tímto sňatkem z rozumu získala Ivana rakouský pas, který ji umožnil později vyjet do Kanady. Formální svatba s rakouským kamarádem proběhla v době, kdy ještě studovala na Karlově univerzitě. Bylo jí 22 let. Aby oklamali úřady, setrvali v manželství 2 roky, než se rozvedli.
„Pak chodila s Jirkou Štaidlovým asi rok a půl a ten se pak zabil. V pondělí byl pohřeb a ve středu už letěla do Kanady. Tam byla čtyři roky, dělala modelku v nejlepší modelingové společnosti a získala kanadský pas,“ popsala cestu Ivany za oceán Marie Zelníčková.
Autor mnoha hitů Karla Gotta, Jiří Štaidl, patřil ke zlaté pražské mládeži. Talentovaný muž, autor mnoha hitů (Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?; Lady Carneval; Kávu si osladím aj.) krom krásných žen miloval i rychlá auta. Rychlá jízda se mladému bohémovi, který uměl Ivanu vždy rozesmát, stala v jeho 30 letech osudnou.
Ivana po smrti své lásky zamířila za oceán. Proč do Kanady? Letěla za svým přítelem ze studií, Jiřím Syrovátkou, který do Kanady emigroval. Usadil se v Montrealu a stal se majitelem obchodu s lyžařským vybavením. Pomáhala mu a zároveň se věnovala modelingu.
Vztah se Syrovátkou se ale nakonec rozpadl. Jejím vyvoleným se stal realitní magnát Donald Trump. V roce 1976 byla Ivana modelingovou agenturou vyslána do New Yorku prezentovat olympiádu v Montrealu. „Když šla Ivana s modelkami na večeři, objevil se tam Donald a požádal ji, zda by si mohl přisednout. A tak známost mezi nimi začala. To bylo v září. Když přijela v listopadu domů, ptala se mě, co má dělat, že si ji chce vzít. Tak já jsem říkala, když je z dobré rodiny, co jsem slyšela…ale je to tvoje věc. Tak váhala, zvykla si totiž v Montrealu a také v Torontu, kde má tetu, moji švagrovou. Ale na Silvestra jeli spolu do Aspenu a tam se zasnoubili. V dubnu byla svatba,“ popsala okolnosti jejich seznámení Marie Zelníčková.
Už od počátku jejich manželství se o ně zajímala Státní bezpečnost, která na Ivanu v roce 1978 - několik měsíců po sňatku - založila speciální sledovací svazek pojmenovaný - „Ivana“. Zdrojem informací byl Ivanin otec Miloš Zelníček, který byl evidován jako důvěrník StB. Dalším zdrojem informací byl dlouholetý kamarád Ivanina otce, Josef Menšík z Prahy. V archivních dokumentech StB se lze například dočíst, jak podle Menšíka ukončila Ivana vztah se svým českým přítelem Syrovátkou. „Ivana to měla srovnané až moc, tak Jiřík (Syrovátka) utřel nos. Jak se říká, pic kozu do vazu!“ uvedl pro StB Menšík. „Ivana na jedné ze stáží potkala nějakého Trumpa, byl to Američan a ten se z Ivanky úplně pos***. Ještě nevěděl, co chce, ale musel to dostat a také to dostal,“ dodal.
Ivanin otec sice spolupracoval s StB, nicméně se snažil nepřesáhnout určité meze. „Oni mu sice dělali problémy, nutili jej ke spolupráci, získávali od něj informace, dostávali, co chtěli, ale když si to člověk přečte, tak zjistí, že těch informací o třetích osobách tam moc není. Nikdy to nepřesáhlo určitou hranici, co bychom předpokládali u osoby, která by byla úkolována ofenzivně, aby třeba Miloš Zelníček ovlivňoval názory Donalda Trumpa,“ myslí si historik Petr Blažek. Miloš Zelníček nejspíš chtěl s tajnou policií vycházet po dobrém, aby mohl dceru a vnoučata nadále vídat.
Reprezentativní manželství, během kterého se narodily 3 děti (Donald mladší, Ivanka, a Eric), trvalo 15 let. Vedle mateřství se Ivana zvládla věnovat i byznysu. Stala se viceprezidentkou interiérového designu v Trump Organization. V roce 1990 získala v USA titul nejlepší hoteliérka roku. Žila si v ohromném luxusu. Idylka se ale koncem 80. let vinou Trumpových nevěr začala rozpadat. Posledním hřebíčkem do rakve byl Donaldův poměr s Miss Georgia Marlou Maplesovou. Po táhlém rozvodu v roce 1992 získala Ivana 25 milionů dolarů. Brzy nato Trump vyhlásil bankrot.
Následně se ještě dvakrát provdala, ale její další manželství neměla zdaleka tak dlouhá trvání jako to s Donaldem Trumpem. Ten o ní prohlásil: „Moje žena je v obchodě bezmála tak tvrdá jako já.“ Ivana se profilovala jako žena, která musela vybalancovat svůj rodinný život a kariéru, a přesto zvládla být krásná a úspěšná. Po bouřlivém rozvodu s Trumpem se exmanželé později usmířili a přátelsky spolu vycházeli. Trump byl první, kdo o jejím úmrtí v roce 2022 informoval. Ivana zemřela poté, co upadla na schodech ve svém newyorském bytě. Bylo jí 73 let. Donald Trump zajistil, aby byla pohřbena na jeho golfovém hřišti.
Zdroje: