Hlavní obsah
Lidé a společnost

František Janeček – Gottovi pomohl k milionům, s Matuškou se soudil o byt

Foto: David Sedlecký, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

JUDr. František Janeček je vlivným zákulisním hráčem českého showbyznysu, se kterým si to nikdo nechce rozházet. Stvořil Michala Davida, po revoluci pomohl zpět na výsluní K. Gottovi.

Článek

V showbyznysu se pohybuje už několik desítek let a má mnoho vlivných kontaktů. Vždy patřil ke špičce. Na muzikálové scéně umí nejlépe stvořit novou hvězdu. S jeho pomocí rozjela svou kariéru například jeho kmotřenka, dcera bývalého premiéra Natálie Grossová. Obsazení teprve 14leté Grossové do muzikálu Ples upírů přineslo obrovskou publicitu a samozřejmě velký zisk. S rodinou bývalého zesnulého premiéra Stanislava Grosse se Janeček přátelí již dlouho. V roce 2002 matka Natálie Grossové sháněla pro Janečkovu agenturu GOJA sponzory. Těmi se staly např. Agrofert, Třinecké železárny, Mostecká uhelná. Tedy firmy, které potřebovaly ministry přesvědčit, aby právě jim prodali státní podniky. Tehdy kvůli tomu Gross čelil značné kritice. Janeček pak připravil předvolební akci pro ČSSD. Což byl u Janečka obrat, neboť v předešlých volbách se Janeček společně s Karlem Gottem angažoval ve prospěch ODS.

„Málokdo je tak jednoduchý případ jako JUDr. František Janeček, jehož týmoví zpěváci postupně pomáhali komunistům, občanským demokratům i sociálním demokratům. Janečkovým svěřencům by se dalo říkat létavice vládního popu,“ zhodnotil Janečkovu flexibilitu hudební publicista Jiří Černý na svých internetových stránkách. Na svém titulu, který si Janeček dálkově udělal na právnické fakultě UK, si potrpí. Všichni v branži jej uctivě oslovují „pane doktore“.

Svou kariéru rozjel za minulého režimu založením skupiny Kroky. V jeho stáji muzikantů bylo pro každého něco. Za klávesy se postavil jazzový pianista Vladimír Štancl alias Michal David, který cílil zejména na dámské publikum. Pro mladší ročníky tu byl Pavel Horňák a pro pánské posluchače pohledná Markéta Muchová, kterou posléze nahradila Iveta Bartošová. Své fanoušky si našel také Pepa Melen nebo Sagvan Tofi. „Franta Janeček ze mne udělal hvězdu, to je jeho práce. On byl producent západního typu. Kdybych nepřišel k Frantovi, byl bych možná řadový jazzový muzikant, chudý jak kostelní myš. Napsali jsme spolu spoustu hitů, které žijí dodneška,“ hodnotil svou spolupráci s Janečkem vděčný Michal David.

Foto: David Sedlecký, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Michal David

Hity byly melodické, texty jednoduché. Kdo by neznal např. Poupata, Děti ráje, Né, pětku né, nebo píseň To se oslaví. Sám Janeček v jednom z polistopadových rozhovorů pro deník Právo uvedl, že se nikdy „nesnažil předkládat dílka s filozofickým podtextem.“

Janeček v tom umí roky chodit. Dokázal být zadobře i s režimem. Není tajemstvím, že si tykal s mocným Miroslavem Müllerem, vedoucím kulturního oddělení ÚV KSČ, kterého se v normalizaci kdekdo bál. Müllerovi, jenž měl literární ambice, nechal napsat dva texty písní poté, co Krokům vytýkal, že jsou jejich texty hloupé. Janeček se s ním přátelil z pragmatických důvodů. Získal tím klid, mohl vydávat desky a vydělávat.

I s režimními cenzory byl Janeček jedna ruka, a když si to s ním nějaký muzikant rozházel, Janeček údajně dokázal zařídit, aby mu byla vystavena stopka. „Za bolševika ničil svou ,produkcí' vkus národa a například naší kapele z ješitnosti zarazil turné. Na druhou stranu si díky svým obchodnickým schopnostem dodnes zaslouží obdiv, byť stále s hrůzným mrazením v zádech,“ vzpomínal na bosse Janečka například Petr Ackermann, člen už neexistující skupiny Žentour. Málokdo se odváží o Janečkovi říci něco špatného. Janečkův kamarád František Ringo Čech o něm částečně v žertu prohlásil: „Jeho nejhorší vlastnost je ješitnost. On je ještě ješitnější než já a to je co říct. Pokud jde o další jeho určující vlastnosti, je sebejistý stratég, v byznysu je rychlý a nebojí se použít lsti.“

Karel Gott

Když po listopadu 1989 dostal nálepku normalizačního prodejného umělce, na chvíli se ze showbyznysu stáhl. Zařídil si luxusní restauraci a obchodoval s oděvy. V roce 1993 si s Karlem Gottem založil agenturu a pořádal koncertní šňůry nejen Gottovi, ale řadě dalších umělců. „Po sametové revoluci jsme se někde potkali. Karel v té době bral za vystoupení dva tisíce korun a já mu řekl, že mu rád uspořádám koncert, za který mu dám sto tisíc. On úplně vyskočil, že to není možné, že nás pomluví, že chceme moc peněz. Přesto jsem to zkusil.“ Janečkovi se zadařilo a uspořádal těch koncertů rovnou dvacet. „Tehdy ještě nebyly obvyklé platby přes banku, takže když jsem mu ty dva miliony vyplatil v hotovosti, kterou jsem přinesl v kufru, byl štěstím bez sebe. Několikrát mi opakoval, že nevěřil, že se to podaří,“ popisoval začátek své úspěšné spolupráce s Gottem. Jejich cesty se nakonec po několika letech rozešly. Janečkův byznys však rozhodně neutrpěl. Vrhl se na muzikálové produkce ve své GoJa Music Hall na pražském Výstavišti.

Foto: Stadtarchiv Kiel , CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Karel Gott dává autogramy

Waldemar Matuška

V 90. letech, kdy Janeček opět rozjížděl svůj byznys, se soudil s Waldemarem Maruškou o půdní byt na Václavském náměstí, který před revolucí zpěvákovi patřil, nicméně po jeho emigraci propadl státu. „Kdyby se Waldemar chtěl dohodnout a neřešil vše soudní cestou, byl bych ochoten se s ním nějak finančně vyrovnat. Za minulého režimu jsem však jako řádný člen družstva byt za vlastní peníze koupil a nechápu, proč bych ho měl někomu jen tak dát. Navíc byl byt v nesmírně zdevastovaném stavu. Bylo zapotřebí hodně peněz, abych ho dal zase do pořádku,“ reagoval na spor Janeček. Vleklý spor nakonec Matuška prohrál. Matuškův byt se tak zařadil do sbírky Janečkových nemovitostí. „Nemovitosti mám opravdu rád a především miluju budování. Stavět cihlu za cihlou,“ popsal svou zálibu v realitách Janeček. V roce 2007 se o něm psalo, že v Praze vlastní přes 10 nemovitostí. V té době vlastnil ještě přepychovou vilu v Dominikánské republice a také luxusní byt, který je součástí komplexu Hidden Bay v Miami, nacházející se kousek od domu, kde pořídili svůj apartmán také manželé Grossovi.

I v pokročilém věku patří Janeček mezi muže, se kterými je dobré si to nerozházet. Jeden jeho obchodní partner, který se s ním soudil stran nedodržení smlouvy, o něm před 20 lety pro týdeník Reflex prohlásil: „Znám lidi, kteří s ním mají spory o větší peníze než já a do soudní pře s ním raději nešli.“ A ještě dodal: „Právníci se Janečka bojí, tu kauzu mi vzal až pátý.“ V roce 2017 aktualizoval deník Neovlivní.cz žebříček nejvlivnějších lidí v českém showbyznysu. František Janeček se umístil na sedmém místě.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz